Miniaturka phalaenopsis - uprawa

krysti27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2013, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Mini teraz rośnie w mchu i odpowiedziano mi, że mech dłużej trzyma wilgoć więc trzeba inaczej podlewać niż podłoże typowe, dlatego zastanawiam się nad przesadzeniem, żeby mieć jeden czas podlewania. Nie chcę mi się teraz szukać tamtych wpisów na forach, pewnie każdy ma swoje zdanie i chętnie się nim dzieli :)
W osłonkach korzenie wystawały z góry i częściowo z boku, jednak główna masa była schowana, więc może faktycznie było im za ciemno / duszno. Ja spotkałam osłonki w dwóch rozmiarach, wzięłam ten większy (ten, co Ty) i też miały kilka mm do brzegu, widocznie za mało. Zastanawiałam się jeszcze nad kupnem Vandy, ale stwierdziłam, że za dużo bawienia z tym maczaniem w wodzie celem podlania, później trzeba czekać aż woda ścieknie i dopiero odwiesić na swoje miejsce, to nie na moją cierpliwość :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Ale falenopsisy też trzeba moczyć i czekać, aż woda odcieknie. ;) Vandy nie musisz wieszać, może stać w wazonie i moczy się ją wtedy troszkę rzadziej, wlewa się wodę w wazon, w którym stoi i odlewa bez wyciągania Vandy :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
krysti27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2013, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Ja falków nie moczę tylko podlewam zwyczajnie - na podłoże, najstarszego mam już piąty rok i wszystkie dzielnie kwitną, chorób brak więc im chyba takie podlewanie odpowiada. Myślałam o wazonie - ale wtedy widać w nim zacieki od kamienia co nie jest zbyt efektowne, a myć po każdym podlaniu - w końcu się porysuje ;)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

wystarczy użyć miękkiej wody, taka zresztą jest dedykowana storczykom bo kamień nie osadza się na korzeniach i nie zasala podłoża.. Kwitnienie nie zawsze świadczy o zdrowiu rośliny, najważniejsze są korzenie i liście, dlatego uważam, że dobra woda to połowa sukcesu przy uprawie storczyków :) Tym bardziej w przypadku Vand, są one bardzo wrażliwe na twardą wodę.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
krysti27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2013, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Niestety, nasza kranówka jest twarda, nie mam dostępu do studni czy wody przefiltrowanej, więc stosuje odstaną kranówkę. Liście zielone, bez odbarwień / dziurek, wyrastają co jakiś czas nowe, korzonki też normalne, nie ma śladów gnicia, na coś jeszcze zwracać uwagę?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Możesz kupić wodę destylowaną albo mieszać ją pół na pół z kranówką ;) Ale kranówkę przegotowałabym i dopiero odstała, jeśli sama zauważasz, ze woda jest twarda. Ewentualnie możesz sobie tez pomóc takim dzbankiem filtrującym brita, nie są bardzo drobie a przydatna rzecz w domu :) Deszczówka też się sprawdza, da się jej nałapać na balkonie, ale pod warunkiem, ze masz w miarę czystą okolicę :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Mech trzeba obserwować i podlewać wtedy kiedy korzenie będą srebrnawe. Ja osobiście miałam mini w korze i zaczęły mi usychać korzonki więc obydwie reanimuję :evil:
Kiedyś jakimś cudem udało mi się je przesadzić do kory, ale byłam nie doświadczona, nic nie wiedziałam i dzisiaj nie zrobiłabym tego błędu.
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Należy wziąć tez pod uwagę, że owszem, mech dłużej trzyma wilgoć, ale doniczki, w jakich są miniaturki są tak małe, że szybciej przesychają :) więc po przesadzeniu mini w korę będzie ona wymagała nawet częstszego podlewania niż duże falenopsisy. Natomiast pozostawiona w sphagnum będzie wymagała podlania po ok. 2 tygodniach (u mnie), więc mniej więcej wtedy co dorosłe. :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Dokładnie, dlatego ja się właśnie przejechałam na korze w małych doniczkach więc dla mnie wygodniejszy jest mech, który trzeba rzadziej podlewać :D
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

ja tez myślałam, że mojemu małemu botanikowi będzie lepiej w drobnej korze, ale jednak wróciłam do sphagnum ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

W LM kupiłam coś takiego jako cambrie, delikatnie pieprzowo pachniał, ale co to dokładnie jest za storczyk?
Obrazek Obrazek
Przepraszam za jakość zdjęć, ale były robione telefonem.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Słabo widać na zdjęciach, ale wydaje mi się, że to Odontonia Samurai - hybryda miltoni i odontoglossum.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Witam,
W tym się zgadza,ze po części to
hybryda miltoni i odontoglossum
Ale.... :lol: blizej jej do

× Degarmoara - , skrócona nazwa Dgmra.

To jest nie określona międzyrodzajowa hybryda - z rodzajów Brassia, Miltonia i Odontoglossum (Brs. x Milt. x Odm.).

Ważne.... bo wymagania w uprawie dziedziczy po przodkach i ...każdy z nich jest ważny.
To wskazanie składu wystarczy, aby uprawę dalszą prowadzić umiejętnie -
/w półcieniu, i niższych temperaturach-kwitnienie przypada właśnie na okres lato-jesień/
I tylko takie "identyfikacje" są możliwe w sekcji ; pomocne dla prowadzenia samodzielnej uprawy amatorskiej.


Nazwy tej krzyżówki nie należy się doszukiwać na siłę... w gąszczu istniejących.
Nieuprawnione jest przypisywanie nazw hipotetycznych /o tym jest informacja w sekcji /.

Jest więc ...po prostu hybrydą nieoznaczoną - to jedna z wielu Degarmoara......
W handlu.... u nas występuje w dużej grupie oznaczone jako cambria ......Określenie dla wszystkich "oncidiowatych" krzyżówek.
Jest też spotykana również... z innymi określeniami za granicą... np.jako Miltassia - tutaj ----> Miltassia toscanaT U

I tyle i ...aż tyle.. :lol: .

pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”