Robaki w podłożu ...

Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

a może przesadź storczyka w świeże podłoże? :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

W przypadku phalaenopsisa przesadzanie nic nie dało, ale za Twoją radą właśnie go przesuszam choć i to wcześniej nie pomagało. Spróbuję go przetrzymać w suszy dużo dłużej niż zwykle. Mam nadzieję, że nie klapnie. Oncidium, które również jest zamieszkałe przez te wstręciuchy stoi na zewnątrz. A że u mnie nad morzem pogoda deszczowa to go trochę zalało. Ale nie jest źle. Nie będę go teraz przesadzać bo jest malutkie, jego nie próbowałam przesuszyć, bo jest w miarę niedawno kupionym kwiatuszkiem. Spróbuję teraz go podsuszyć. Choć nie powiem, że ten aerozol na owady latające mnie kusi. Ale zdaję sobie sprawę, że po powrocie do domu na jesień ono i dendorbium typu nobile będzie miało jakieś stworzenia. Najbardziej spodziewam się stonogi murowej, bo czasem je widuję. Złażą z tarasów gdzie żyją pod kamieniami. W bratkach w tym roku ruszała się od nich cała ziemia.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

tylko jednorazowe przesuszenie nie pomoże ;) To nie jest tak, że masz go raz zasuszyć na 3 tygodnie i potem znów normalnie traktować, bo co wytrwalsze osobniki, sobie będą żyły dalej ;) Trzeba po prostu rzadziej moczyć storczyka, bo skoczogonki zasiedlają środowiska wilgotne, a to znaczy, ze albo za często go moczysz, albo wydaje Ci się, że jest suchy a w rzeczywistości w głębi doniczki jest wilgoć, albo za miałkie podłoże, które nie przesycha jak trzeba.. u mnie pomogło wydłużenie okresu "niepodlewania" czyli zamiast moczyć storczyka co 10 dni moczyłam go na przykład co 2/3 tygodnie. Trzeba nauczyć się je obserwować, zarówno listki jak i korzonki, zawsze lepiej przesuszyć niż przelać o jeden raz za dużo.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

Tak jak mówisz, może rzeczywiście za często je moczę i korzenie wewnątrz doniczki są jeszcze wilgotne ? Muszę spróbować tej metody z patyczkiem ( pewnie Wiesz o czym mówię ). Może być tylko problem z oncidium, bo one chyba lubią wilgotne podłoże, choć i na ten temat zdania są podzielone.
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

Co to za robak? Szkodliwy dla storczyka?
Obrazek
Pozdrawiam Maaaciej
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

Krocionóg , czy szkodliwy to nie wiem - chyba nie bo jakoś mi się kojarzy że żywi się martwymi częściami roślin ale dla pewności musisz sprawdzić w necie :)
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

To chyba nie jest krocionóg. A może to jakieś stworzenie z ich rodziny ? Znam go doskonale z mojego balkonu. Przyjemny to on nie jest. Sama próbowałam dojść co to za gatunek robala, ale niestety nie udało mi się. Może ktoś tutaj na forum go zna i napisze coś o nim. Stosowałeś już to provado ?

To parecznik.
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

Tak, to parecznik, dziękuje.

Provado dopiero wsadziłem przedwczoraj.
Pozdrawiam Maaaciej
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

Maaaciej, a może zostaw tego parecznika w doniczce. One są drapieżnikami, w związku z czym będzie wybijać innych nieproszonych gości :wink:
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Robaki w podłożu ...

Post »

Nic z nim nie robię bo czytałem, że nie podgryza rośliny, a poza nim już nie mam żadnych robali w tym storczyku może faktycznie "wybił" te robaki...
Pozdrawiam Maaaciej
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”