Kwiaty przekwitają po podlaniu

ODPOWIEDZ
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Witam wszystkich storczykomaniaków,

jestem szczęśliwą posiadaczką czterech pięknych okazów Phalaenopsis. Jednak ostatnio zauważyłam niepokojące zjawisko: po każdym podlewaniu tracę kilka kwiatów. Na początku myślałam, że to naturalne przekwitanie, ale nie ma reguły, które kwiaty marnieją... czasem na początku pędu, czasem na końcu, czasem jakiś w środku. Pąki dalej się rozwijają, ale zawsze po podlaniu któryś z kwiatów więdnie. Dwa osobniki dzielnie się trzymają, ale dwa totalnie przekwitły. Jeden miał całkiem dorodne kwitnienie (sklepowe niestety), straciłam dwa pędy z mnóstwem odgałęzień (pokładałam w nim spore nadzieje) :cry: Ale to może dlatego, że go przesadziłam... wydawało mi się, że miał strasznie ciasno. Teraz poczytałam, że raczej nie powinnam była tego robić podczas kwitnienia. Podlewam wodą przegotowaną odstałą co najmniej dobę, wlewam do takiej wielkiej misy i moczę każdego po kolei przez jakieś pół godziny, dolewam też trochę świeżo przygotowanej żeby była cieplejsza. Raz na jakiś czas dodaję na oko biohumusa, ale maleńko, bo przeczytałam, że niedobrze przenawozić. Szkoda mi tej wody potem, bo jest jej całkiem sporo, więc podlewam nią inne rośliny (nie wiem czy dobrze robię, ale nie narzekają, więc zakładam, że im nie szkodzi :wink: ). Proszę o poradę, co może być przyczyną tego więdnięcia kwiatów po podlaniu. Strasznie to irytujące...

Pozdrawiam,
M.
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Wklej zdjęcia całego storczyka (zdjęcia podłoża, korzeni, pędów i kwiatostanu). Napisz też jak często go podlewasz? Czy storczyk nie stoi w przeciągu?

Przeczytawszy twój wpis wydaje mi się, że może (a nie musi) wina tkwić w tej ciepłej wodzie. Zastanawiam się po co ją dolewasz skoro odstana woda w mieszkaniu ma temperaturę pokojową i taką storczykom w zupełności wystarczy. Skąd wiesz czy one to lubią i jaka wtedy jest temperatura wody po dolaniu z czajnika? Poza tym taka woda (prosto z czajnika) nieodstana się nie nadaje do podlewania.
Storczyki nie lubią zimnej wody, ale ciepłej też nie za bardzo.
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Zdjęć już dziś nie zrobię, bo jest za ciemno, ale jutro wrzucę. Wcześniej miałam jednego falka i bardzo lubił kąpiele w takiej letniej wodzie. Kwitł mi nieprzerwanie od października 2012, mój pierwszy storczyk, więc wydawało mi się, że dobrze robię skoro tak długo trzyma kwiaty. Teraz mi się wydaje, że go załatwiłam (kwitnienie, liście i korzenie rosną jak szalone), a może już po prostu musi odpocząć... Przesadzałam go też w nowe podłoże, bo przeczytałam, że jak się podlewa kranówką (nawet przegotowaną i odstałą), to trzeba co roku wymieniać podłoże. W tym roku niespodziewanie :wink: pojawiły się 3 nowe roślinki (bo podobno ze storczykami jak ze słonecznikiem). Drugiego przesadziłam wiosną, bo myślałam, że mu za ciasno. Przesadziłam też resztę, ale dwa musiałam ratować. Jeden był ewidentnie wywalony i nawet nie chciał stać prosto, wypadał z doniczki, więc od razu po przyniesieniu do domu został ustawiony do pionu. Pomogło mu. Drugi był przelany w sklepie i po tym przesadzeniu też odżył. Te dwa kwitną nadal. Jutro planuję podlewać towarzystwo, więc może spróbuję bez tej ciepłej wody. Wydawało mi się, że te rośliny lubią ciepło i wilgotno.

-- 12 cze 2013, o 20:31 --

aaa i podlewam na oko :wink: czyli jak widzę, że korzenie są srebrne i kora sucha, doniczka lekka. Zimą wychodziło tak raz na tydzień, teraz pewnie co 5 dni.
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

oj co 5 to według mnie trochę za często, ja podlewam co 7-10 dni a w zimie i rzadziej,ale jak zobaczymy fotki to może coś więcej się wyjaśni :-D
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

a może system korzeniowy zawodzi? Może maja za mokro i dlatego z każdym podlaniem ginie więcej korzonków i te które" działają" nie są w stanie "wykarmić" całej rośliny, dlatego po każdym moczeniu gubi kwiaty?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Zdjęć tylko kilka bo fotosik mi nie pozwolił dodać więcej:

różowy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Liście są w kiepskim stanie, kupiłam już takie pozwijane, bo myślałam, że się rozwinie ten jeden jak światło będzie padać z jednej strony... niestety. Poza tym jakiś czas temu zaliczył stracie z kotem polującym na muchę (stąd pęknięcia na innym liściu). Ale więdnięcie kwiatów miało miejsce już wcześniej, więc to nie jest przyczyna. Poza tym wszystkie zachowują się tak samo, a są z różnych źródeł. Podejrzewam, że coś jest nie tak z wodą :?

Obrazek

Obrazek
Parę dni po przyniesieniu do domu zrobiła się na liściu taka jakby watka. Teraz po kilku miesiącach wygląda to tak. Na liście w tej chwili nie padają bezpośrednie promienie słoneczne... Myślałam, że to oparzenie. Nic się z tym nie dzieje więcej.

korzenie:
Obrazek
Obrazek

bordowy maluszek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak go kupiłam był w dużo gorszym stanie, korzenie pogniłe, teraz odżywa, ale chyba straci ten dolny liść.

-- 13 cze 2013, o 10:19 --

Oczywiście podlewać dziś jednak nie będę, bo na dole jeszcze wilgotno, mimo, że u góry sucho...
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Korzenie jak na moje oko wyglądają dobrze, mają nowe przyrosty więc chyba ok. Ta plama na liściu jest jakaś nieładna, wygląda jak zgnilizna, ale poczekaj jeszcze aż ktoś bardziej obeznany się wypowie ;:108 A jak dawno go kupiłaś? Może się po prostu aklimatyzuje i zrzuca kwiaty, a to że po kąpieli to może zbieg okoliczności? A gdzieś w pobliżu przeciągów nie stoi?
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Wydaje mi się, że korzenie mają się dobrze, rosną jak szalone u wszystkich. Może właśnie w korzenie poszedł,a nie kwiaty. Kupiłam go razem z drugim, który już przekwitł w marcu i kwitły wszystkie bardzo ładnie. Czy to może mieć związek z tym, że przestali grzać... bo chyba tak mniej więcej od tego czasu mam problemy z więdnięciem kwiatów. Stoją na parapecie niedaleko drzwi balkonowych.. przeciągu jakiegoś raczej nie ma. Czy mimo wszystko jednak mu się tam nie podoba? Zimą nie otwierało się okien, ale teraz jak tylko jestem w domu, to balkon otwarty...
Te dwa, które już nie kwitną za to wypuszczają nowe liście. Czy to ma jakiś związek: albo liście, albo kwiaty?
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Storczyki to mocne i silne rośliny. Potrafią bardzo długo znosić niedogodności i złą pielęgnację a potem właśnie nagle się coś dzieje. Ja widziałam falenopsisy z wyciągniętymi dolnymi korzeniami bez kory a za to z bardzo obfitym kwitnieniem, tak jakby miało być i miało być to normalne a przecież nie jest. Dopiero później storczyk marnieje w oka mgnieniu.

Na moje oko też wszystko wygląda ok, ale zmieniłabym kilka rzeczy:

1. nie dolewała ciepłej wody prosto z czajnika do reszty wody
2. moczyła storczyki raz na 7-14 dni naokoło 30-60 min.
3. zmieniła stanowisko storczyka albo nie otwierała drzwi balkonowych

Z tymi drzwiami to może być różnie. Wystarczy, że masz w innym pokoju otwarte okno albo nagle ktoś przyjdzie czy wychodzi i już robi się przeciąg a storczyki tego bardzo nie lubią i różnie na to reagują. Jedna z przyczyn mogą być więdniejące kwiaty lub pąki.
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Dziękuję, do tej wody się dostosuje. Przeprowadzić storczyków na razie nie mam za bardzo gdzie, ale być może to się zmieni (myślę nad zamontowaniem nowej półki). A czy biohumus może być jako nawóz czy jest dla storczyków nieodpowiedni? Jakoś się nie mogę przekonać to chemii... tym bardziej, że podczas moczenia koty lubią sobie popić wody z miski :wink: Oczywiście nie pozwalam im, ale nie zawsze też upilnuję.
Martwi mnie jeszcze ta plama na liściu. Chciałam cały ten liść obciąć bo szpeci trochę i przechyla roślinkę na jedną stronę, ale stwierdziłam, że nie będę już kwiatka stresować :wink:
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Ja używam biohumusu i nie narzekam, ale pamiętaj, aby zakupić specjalny do storczyków. Kotom pewnie nie zaszkodzi, to naturalny preparat, a poza tym do wody dodaje się niewielka dawkę. Stosuję 1/4 zalecanej przez producenta. Natomiast plamę na liściu przemyj drinkiem z wody, niewielkiej ilości płynu do naczyń i spirytusu salicylowego. Raczej nie obcinałabym, lecz zapewne wnikliwie obserwowała. Jeśli masz Topsin lub inny środek przeciwgrzybowy, może warto zastosować?
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwiaty przekwitają po podlaniu

Post »

Mam taki standardowy (używałam rozcieńczony, tak jak wyczytałam :) ), ale poszukam w takim razie takiego dedykowanego storczykom. Liść, już w momencie jak zauważyłam szarzenie, zasypałam cynamonem, bo akurat miałam pod ręką. Teraz to miejsce zbrązowiało i zrobiła się taka plama nieładna. Czy to może być oparzenie, czy jakieś chróbsko? Izolować roślinę?
Pozdrawiam, M.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”