Zygopetalum - wymagania, problemy

Poszukiwany
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lip 2015, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Zygopetalum - jak uprawiać

Post »

Storczyk niestety nie przeżył tego, ze trzy dni później przesadziłem go, ale było już tylko gorzej :(
Pozostałe o których wspominałem w większości na razie żyją, niektóre nawet rosną, większość przesadziłem. Wszystkie rady wyczytałem tutaj, nie wiem w jakim wątku/dziale umieścić zdjęcia, bo mogę pokazać co mam i jak słabo sobie z tym radzę.
Pozdrawiam
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zygopetalum - jak uprawiać

Post »

Mam zygophetalum 9 lat, bywa ,że ma brzydkie liście, szczególnie po wakacjach , wtedy wycinam je. Kwitnie corocznie, a nawet ostatnio bez przerwy, jest już duży. Teraz kwitnie trzema pędzikami, a zapach,wieczorami, uwielbiam.
Obrazek


Obrazek


Obrazek

Zmniejszyłem rozmiar zdjęć - max rozmiar to 500px/mod.
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zygopetalum - jak uprawiać

Post »

Kin14 a możesz powiedzieć coś o podlewaniu jaką metodą i jak często podlewasz, że tak pięknie Ci rośnie i nie masz z nim problemu. Poza tym mam pytanie, czy może rośnie ono w tym podłożu w którym zostało zakupione, czy też je przesadzałaś i zmieniałas podłoże?
paul_ina033
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2020, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzień dobry! To mój pierwszy post na tym forum:)
Póki co mam skromną kolekcje storczyków - standardowo na początku były same Phalaenopsis, od około roku mam Cattleya lueddemanniana (jeszcze nie zakwitła). A wczoraj upolowałam Zygopetalum! Nie mogłam przejść obok niego obojętnie, te kwiaty i ich zapach zachwyciły mnie. Jego właśnie dotyczy moje pytanie. Na listkach ma ciemne plamy, czy to grzyb? Jakim preparatem zrobić oprysk? Czy mogę zrobić to teraz kiedy kwitnie? Czy jeśli to grzyb to zredukować podlewanie? Kwiat jest odseparowany od pozostałych. Proszę o pomoc :oops:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Oczywiście że to jest grzyb i oczywiście nie patrz zupełnie na kwiaty. Niestety, ale polecam wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni i posadzić do nowego podłoża ze względu na to, że storczyk najprawdopodobniej został przelany i mogło dojść do uszkodzenia korzeni. Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym Topsin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
paul_ina033
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2020, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Zastosuję się do zaleceń. Mam nadzieje ze uda mi się go uratować:)

A to jego kwiat:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”