Nowy storczyk - pierwsze kroki

natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nowe storczyki

Post »

Czarny korzeń to przypadłość, która może mieć różne przyczyny. Trudno jest określić od razu i jednoznacznie co to mogło być. Jeśli mam być szczera to storczyki źle znoszą zapach farb, mogą szybciej przekwitnąć. Tak samo nie powinno się stawiać storczyków w pobliżu owoców czy też w pomieszczeniach gdzie są rozpylane np odświeżacze powietrza lub dezodoranty. Z prostej przyczyny- wydobywający się etylen z dojrzewających owoców lub odświeżaczy powietrza itp powoduje szybsze przekwitanie storczyka. Jeśli chodzi o stanowisko. To storczyki najlepiej rosną na wystawie wschodniej lub zachodniej. Ewentualnie jeśli nie ma możliwości zapewnienia im takiej wystawy to może być południowa. Z tym, że południowa wystawa zimą jest w sam raz ale latem storczyki na takiej wystawie muszą być cieniowane, gdyż jest zbyt ostre słońce.
Poza tym:
"W pomieszczeniach z małą ilością światła storczyki nie powinny stać dalej niż 50 cm od szyby okna, natomiast w pomieszczeniach dobrze oświetlonych nie mogą być dalej niż 1m od szyby" (Storczyki. Uprawa i pielęgnacja- Lutz Rollke)

Mam nadzieje, że jakoś pomogłam. :wink:
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowe storczyki

Post »

Joasiu jak najbardziej masz rację, ale bez zdjęcia nikt nic Ci nie powie. Określenie czarny korzonek nic tu nie mówi, ile tego jest, jakiś jeden mały, w doniczce, czy powietrzny ? Tym bardziej nikt nie zadecyduje za Ciebie, czy masz go kupić, czy nie. Większość forumowiczów na początku swojej drogi kupuje nawet najgorsze zdechlaczki :wink: i próbuje jakoś się nimi opiekować, ale... przynajmniej wstawia zdjęcie konkretnego problemu swojego pupila. Zatem myślę, że nie masz się na co oburzać.

Jeżeli roślina stoi w sklepie, zrób zdjęcie chociaż telefonem tego fragmentu, którego się obawiasz i wstaw tutaj.
asiaowcz
50p
50p
Posty: 93
Od: 16 paź 2014, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe storczyki

Post »

natka_211 dziękuję za informacje ;:196 Widzisz, o farbach i odświeżaczach powietrza nie miałam pojęcia.
Zasadę z wystawą storczyków znam, ale właśnie czytałam gdzieś ostatnio że kwitnące nie potrzebują takiej ilości światła jak te nie kwitnące, ale ile jest w tym prawdy nie wiem, dlatego pytałam i liczyłam na odpowiedzi zaawansowanych już storczykomaniaków. Mojego przestawiłam na komodę mniej więcej 1,20m od dużego okna południowego. Na razie jest ok i nic się nie dzieje :)

Lana ja się nie oburzam, po prostu wyjaśniłam o co chodzi :wink: Czarny korzonek, jak samo określenie mówi, był tylko 1. Zdjęcie jakbym miała to oczywiście bym pokazała, ale nie pomyślałam i nie zrobiłam. Oczekiwałam odpowiedzi np "czarny korzeń może być objawem choroby grzybowej lub przelania i jego zgnicia. Jeżeli cała roślina była zdrowa, możesz pokusić się o jego kupno, a gdy okaże się, że to jednak grzyb pomożemy Ci go wytępić" albo "grzyb nie jest taki straszny jak go malują" :lol:
Pozdrawiam, Joanna

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=81333" onclick="window.open(this.href);return false;
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowe storczyki

Post »

A widzisz Joasiu jak sama sobie sprytnie pomogłaś :lol: . Śmiem twierdzić, że nowicjuszem nie jestem :) , ale nie odważyłabym się pisać czegokolwiek nie widząc rośliny, a i tak wtedy nigdy nie można na 100%m powiedzieć, że to z pewnością to, albo coś innego. Sama też nowicjuszką nie jesteś, bo widziałam w Twoim wątku bardzo ładne Phalaenopsisy i są dobrze zaopiekowane ;:108 . Zatem tyle w temacie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”