Vanda a urlop

actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Vanda a urlop

Post »

Mam taki maly problem ,tzn duzy w sumie :? ,Niedlugo jade na urlop na 10 dni i boje sie o moje wandy. Jako ze moi przyjaciele nie maja pojecia o niczym co zielone poza salata,o storczykach nie wspomne, nie mam komu powierzyc moich wand. Czy ktos zna sposob jak je zabezpieczyc, zeby przezyly te 10 dni bez kapieli i zraszania??? Dziekuje z gory i licze na wasza pomoc.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: wandy a urlop

Post »

Może do koszyczka włożyć troszke sphagnum albo ten keramzyt w szkło tak jak myślałyśmy? ;:218
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: wandy a urlop

Post »

to jest dobre od kapieli do kapieli Dufinko ,na dluzsza mete chyba sie nie sprawdzi :(
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: wandy a urlop

Post »

Hmm.. no to nie wiem, sama się chętnie dowiem co robić w takim wypadku.. ale jeśli to jednorazowa nieobecność to chyba na te 10 dni wsadziłabym Vande w grube podłoże, czytałam że niektórzy na co dzień uprawiają Vandy w podłożu :) Dłużej zatrzyma wilgoć niż gdyby korzenie swobodnie zwisały, a że mamy zimę i kwiaty podlewamy rzadziej niż zwykle to może taki zabieg wystarczy na te 10 dni? :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: wandy a urlop

Post »

Wiesz, przeglądałam podłoża na OG i przy podłożach o grubej granulacji z dodatkiem pumeksu ogrodniczego pisano, że nadają się między innymi dla Vand, więc chyba lepsze to niż nic :) ale poczekaj jeszcze, na pewno ktoś doradzi coś więcej, chyba, że ten urlop zaczynasz tak na dniach? ;:204 a może przejrzyj watki o vandach i napisz pw do osób, które je mają i szybciej Ci doradzą co robili w takich awaryjnych sytuacjach :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: wandy a urlop

Post »

Ja kiedyś latem wyjechałam na 7 dni i też nie miałam komu zostawić pod opieką mojej ascocendy. Przestawiłam ją na ten czas w chłodniejsze i ciemniejsze miejsce i nic się jej nie stało. Nie mając innej opcji byłam zmuszona tak zrobić. Przed wyjazdem oczywiście ją namoczyłam.
Jeżeli obawiasz się o swoje, to daj je komuś pod opiekę i zanieś wodę oczywiście, żeby nie zostały potraktowane kranówką. Jak zostaną namoczone jeden raz po 5 dniach to wystarczy.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: wandy a urlop

Post »

Może nasyp na dno keramzytu i wody niech delikatnie paruje :) Do tego właśnie chłodniejsze miejsce, dzień wcześniej je podlejesz ;) a może do szklarenki byś wsadziła swojej?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: wandy a urlop

Post »

masz racje Dufinko ,kapiel cala noc i keramzyt na dno.dadza rade.do szklarenki nie wejda.mam 7 wand ;:306
kasja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 27 sie 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wandy a urlop

Post »

actus pisze:61 osob przegladalo watek i nikt nie ma pomyslu? ;:145
Witam wszystkich :) --> to mój pierwszy post na tym forum.

Tutaj https://pl-pl.facebook.com/media/set/?s ... 310&type=1 jest opisany piękny sposób na automatyczne podlewanie vand. Ten sposób można adoptować do innych storczyków. Można je wstawić (umiarkowaną ilość oczywiście) w jakiś duży pojemnik i co jakiś czas wpuszczać wodę.

W każdym razie człowiek miał świetny pomysł. Sam mam kilka storczyków i problem w czasie urlopu. No i kilka przekwitniętych vand w kwiaciarni, czekam na przecenę :D Wtedy to urządzenie będzie obowiązkowe.

Marek
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: wandy a urlop

Post »

Kasiu jeśli byś namoczyła tuż przed wyjazdem na co najmniej 12 godzin to powinny te 10 dni przeżyć. Ale z drugiej strony moze jednak porozmawiaj z przyjaciółmi, może jednak pomogli by Ci przecież wystarczyłoby jakby każdą roślinkę chociaż raz podczas twojej nieobecności namoczyli. JA też mam zawsze problem jak wyjeźdżam na urlop ale w opiece nad kwiatami pomaga mi mój ojciec, robię mu rozpiskę na dwóch stronach kartki A4 miedzy innymi też kiedy i jak namaczać vandy i zawsze przeżywają moją nieobecność i ojca opiekę bez uszczerbku.
Co do wkładania w korę to owszem to jest najwygodniejszy wg mnie sposób uprawy vand jednak nie można tego manewru zrobić tak z marszu gdyż vandę trzeba pomału przyzwyczajać do tego ze będzie rosła w podłożu poprzez stopniowe dosypywanie do doniczki kawałków kory.
Tyle z moich doświadczeń ale moze ktoś jeszcze Ci coś poradzi. ;:196
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: wandy a urlop

Post »

Ja kiedyś przez nieuwagę zostawiłam moczące się wandy na 3dni , efektem były nowe korzonki :) od tamtej pory mocze swoje wandy dłużej (tak ok. 24 godzin a rzadziej tj 1x w tyg. - wcześniej moczyłam 2 x na tydzień) może to jest sposób - zostawić je moczące się w wodzie na 2 - 3 dni i kazać opiekunom wylać wodę to zawsze łatwiejsze
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: wandy a urlop

Post »

Gorzej jak zapomna wylać wodę i bedą stały w niej 10 dni :(
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: wandy a urlop

Post »

Ale dziewczyny ,to bylo w marcu ,wyjechalam na 16 dni,namoczylam przed wyjazdem 12 godz i przezyly a teraz Rhy jeszcze zakwitnie :D .Marku dziekuje za link,faktycznie pomysl niezly.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”