UPRAWA - wskazówki uprawowe -J/ cz.1

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nazewnictwo......


Nazywanie naszych pupili na własny użytek w niczym nie jest złe - ;:65 . Sama używam
*pieszczotliwych lub skojarzonych* określeń, szczególnie..., gdy korzystam z pomocy osób drugich,niewtajemniczonych.
Znam prywatną stronę z prezentacją storczyków- wszystkie falenopsisy mają piękne imiona kobiece.Więc wszystko dozwolone.
Ale to przykład rozmów domowych- li tylko!

Dygresją ;:37 chciałam zwrócić uwagę na to, co jest znane w tym temacie i jak oficjalnie
należy interpretować nazwy korzystając z faktu,ze dyskusja jest publiczna a sekcja merytoryczna.
W tym przypadku wszelkie "ciumkanie" wskazuje wyłacznie na ignoranctwo w temacie, pozory wręcz ogólnie mówiąc.
Taka też moja rola ;:24 aby przybliżać to , co jest w pojęciu tajemnic świata orchidei.

ON czy ONA ? o rodzajach żeńskie-męskie- nijakie - ciekawie w nazwach...


Phalaenopsis z zapisu ... to jest :P dziewczynka :P ---->tak twierdzą botanicy ; mnie to też nie pasuje .
Zgodnie z nazewnictwem ? łacińskim z greki ?-->odpowiada jednak za rodz.żeński :P

:P :P :P my powszechnie w Polsce interpretujemy w - psis jako rodzaj męski,
Osobiście, używam/w piśmie i mowie/ również spolszczonej nazwy/przyjętej / falenopsis i nie mam problemu --->wtedy jest *ON* czyli chłopiec.
Czyli :-)
gdy napiszemy Phalaenopsis ----> to mamy dziewczynki :P
gdy napiszemy i powiemy falenopsis ------->to mamy chłopców :P

Oncidium :P pewnie męski .
Dla mnie :) jest jednak *ONO* czyli po polsku rodzaj nijaki .

- tak na marginesie ;:101 taka mała dygresja; pewnie kiedyś tam...napotka się taką dyskusją o nazwach.

;:111 można by rzec - nie ma mocnych!!!!!!!



JOVANKA pisze:Nie wiem czy kogoś pocieszę ?? ale zainteresowanie opieką , pielęgnacją
storczyków jest znamienne dla dziwnego zauroczenia .
Stanu... z którego , przeważnie już nie wychodzi się ;:87 .
Urok i czar orchidei ------> jest pełnią premedytacji tych kwiatów ! /JOA/
pozdrawiam
Jovanka ;:100
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

KROPLE WODY W DONICZCE

a/Storczyk w okresie stanu spoczynkowego
Skraplająca się woda---> to efekt..- widocznie przed wprowadzaniem rośliny w stan spoczynku
było zbyt mokre podłoże.
Trzeba zawsze uważać, aby tylko minimalnie było wilgotne.
Niskie temperatury nie dadzą możliwości wyprowadzenia wilgoci i wtedy........ ;:96 może zacząć się zgnilizna korzeni.
Małe ilości wilgoci w doniczce to nie problem, gorzej jeżeli tam jest mokro.
Rada : - zrobić od spodu dreny papierowe, włozyć w dziurki doniczki - odsączą wilgoć.Posłużą :papier kuchenny , toaletowy-ustawienie na papierze gazetowym. Po jakimś czasie widoczny jest efekt .

b/Krople rosy w doniczkach na parapetach
Innym zagadnieniem jest " przyściankowa "wilgoć widoczna w doniczkach.
To zjawisko będzie prawie zawsze, a "przymusowo" wystąpi gdy jest ekspozycja słoneczna z jednej strony i nagrzewanie doniczki a z drugiej strony cień i niższa temperatura.
To jest zjawisko fizyczne i naturalne- i nie świadczy o nadmiernej wilgotności w podłożu.. czy nawet skojarzeniu ,ze w ogóle tam jest .
Często jest błędnie interpretowane, ze jeszcze nie trzeba podlewać.

JOVANKA
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

STORCZYKI LATEM WYSTAWIANE NA ZEWNĄTRZ /balkon,ogród/
/tekst konsultacji .. pytanie na forum.../

Można - ale jest kilka ale ...w tym wszystkim:
Co trzeba wiedzieć..
-stopniowo przyzwyczajać do większego oświetlenia,
-nie narażać na bezpośrednie działanie promieni świetlnych zwłaszcza w godzinach południowych/11-16/,
-zabezpieczyć storczyki przed opadami i znacznym nocnym spadkiem temperatury/ciepłoluby "cierpią "/
-dla storczyka z zainicjowanym pędem ekspozycja zewnętrzna jest niekorzystna.

W każdym wątpliwym przypadku... aby pozbyć się nadopiekuńczości, trzeba dosyć dobrze umieć rozpoznać zagrożenia.
Tego niestety... nie da się określać do każdego przypadku - nie ma przepisu. Trzeba wyczuć roślinę ,poznać jej wymagania.
Na balkonie storczyk może przesuszać sie zanadto wiatrem, przeciągiem.A gdy ma sucho to :roll: skąd ma brać wilgoć? -nie wystarczy z powietrza. Może "wpaść kryzysowo" w deficyt wilgoci i dość trudno może być z odzyskaniem turgoru.
To jest powód, dla którego nawet nie doradzamy uprawy na zewnątrz falenopsisów.Bez znajomości tych zależności wróżyć można jedynie problemy.

Osobiście, prawie wszystkie falenopsisy mam również na dworze, nie lituję się nad nimi. Ale ostrożnie po...3 latach uprawy zaczęłam wystawiać ,gdy o każdym w miarę dobrze wiedziałam.
I to nie o wyglądzie a o uprawie każdego z osobna, bo sa różne ,niestety :roll:
Wiedzy na skróty niestety osiągnąć się nie da.

pozdrawiam Jovanka
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

OKRES SPOCZYNKU ? - NIE stosujemy dla PHALAENOPSIS

W przypadku falenopsisów, nie ma okresu spoczynku -wegetacja trwa cały rok.
Przy innych storczykach, okres ten wyraźnie trzeba zafundować i nim sterować ! to czas spoczynku, analogicznie do czynników naturalnego ich środowiska.
Falenopsis , ma praktycznie ciągłą wegetacje--->ciągle coś w nim się dzieje żywotnego:
kwitnie- wzmacnia korzenie -wytwarza liście- wytwarza pęd kwiatowy - kwitnie.
Tak na okrągło :P ---->cykl roczny!!!w dobrym układzie.

Okres jakby wyciszenia wegetacji -*spoczynkowy* wprowadzamy po cyklu utworzenia nowej bazy tzn.liści/liścia/,
aby dać mu warunki na tworzenie zalążków pędu, a wahania temperatury sprzyjają indukcji.

Więc falenopsis nie próżnuje, zbiera siły. To okres nawet 4-6 tygodni/w zależności od odmiany/ , wahania min.5 stop.dzień/noc , stanowisko jasne, niektóre lubią wczesnoporanne słoneczko.
O absolutnej suszy pisałam jest niedopuszczalne -podłoże musi być lekko wilgotne
ale jak podlewać i ile ---->to już własna ocena i ocena warunków atmosferycznych.
Zaniedbanie tego okresu skutkuje słabym kwitnieniem.

- Zjawisko skraplania w doniczce..
Nie świadczy o wilgotności podłoża , a myli.......
- jeżeli podłoże jest odpowiednio przewiewne zawsze i tak będzie :P przyściankowe skraplanie.Tak, to powodują różnice temperatur + ekspozycja.
Często , w ciągu dnia skraplanie ustępuje, później powraca :P a , czasami odwrotnie też bywa :P .
To są zależności ...czysto fizyczne,naturalne .



pozdrawiam Jovanka
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: UPRAWA - wskazówki uprawowe -J/ cz.1

Post »

Pozwolę sobie odkopać jeszcze jeden stary temat, skoro już udało mi się znaleźć
te wskazówki uprawowe :)
znów skorzystałam z rad Jovanki w innych tematach:
Jovanka pisze:Witaj Tosiula,

Warto pomyszkować po tematach sekcji, uruchomić przeszukiwarkę i pewnie znajdzie się nie jedno wskazanie.
Zielone tematy również są pomocne i ważne.
/.../

pozdrawiam JOVANKA
I jeszcze jedna jej wypowiedź:

''/.../W praktyce, podstawą uprawy są opracowane i ustalone zasady dla storczykarzy. To arkusze upraw
Uprawa od A-Z oraz Przewodnik dla początkujących czy ogólnie w internecie.
Nie ma powodu ani miejsca... by :roll: tworzyć u nas kalki materiałów dot.uprawy storczyków wg doraźnych potrzeb.
Storczykarstwo nie jest dziką dziedziną - korzystamy z wiedzy utrwalonej, opracowanej i wypraktykowanej./../"


Nie mogę zacytować, bo tamten temat jest zamknięty, więc nie wiem czy linki się wyświetlą...
Pozwolę więc sobie wkleić linki, które były w tej wypowiedzi:


http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Może jeszcze ktoś początkujący skorzysta...
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”