Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Intuicja mówiła, że tak właśnie będzie. I nie myliła się :(
Ciekawe, ile jeszcze takich przypadków przyjdzie nam poznać ...

- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=14910
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36806
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=39403


Pozdrawiam,
Ewelina
x -C - m

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

jmne pisze:
dawidbanan pisze:Lepiej kupić nowego, zdrowego storczyka w sklepie, teraz są wszędzie...
Gdyby nie to, że i tak za pół roku się stąd wyprowadzam to pewnie bym kupiła. A tak następny pewnie też byłby stracony, bo nie wiem czy przeżyłby wysyłkę. Będę chyba na razie musiała zadowolić się jakimś innym kwiatkiem, którego nie będzie mi aż tak żal zostawić :)

Kup sobie dendrobium typu nobile lub dendrobium phalaenopsis - będzie najlepiej -to są wg mnie rośliny nie do zdarcia nawet przez początkującego.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Kamilu ,
racja ,ze Dendrobium -dendrobium jedno i drugie/kazde ... jest wdzięczne.
Ale myślę, że może być polecane tylko tym osobom, które już trochę posmakowały własnej uprawy.
Pół biedy jak kwitnie dendrobium. Ale jak przekwitnie zaczynają się schody... :x .
...bo liście żółkną i odpadają a takie mają prawo ,
-bo zostaje badylek suchy,
-bo trzeba niektóre chłodzić ,
-bo trzeba im pomóc ,aby kwitły,
-bo sa łakome dla "ssaczy"...itp..
Przez 6 lat miałam dendrobia, bardzo lubię całą linię. I wiem,że mogą być trudne na start dla nowicjusza.
albo inaczej... kłopotliwe.
Z konsultacji wiem, że najmniej zrozumiały dla storczyków jest... okres spoczynku.

Inaczej jest w przypadku Phalaenopsis - falenopsis
-jeżeli zakupi się dobrą krzyżówkę , obficie kwitnącą i w dobrym stanie , można ją spokojnie prowadzić od początku.
Równolegle z okresem zachwytu kwiatami można i należy przygotowywać się wiedzą do ich dalszej uprawy.
Jest czas na to.
A...praktycznie jest to storczyk, którego wegetacja jest nie przerwana.
Małe manewry, o których musimy pamiętać, szybko wchodzą w krew.

Natomiast.... nie polecam "na pierwsze"... zakupu taniego kwiatka z historią "po przejściach"
W złym stanie, szansa poradzenia sobie z problemami storczyka, spada drastycznie.
Jest satysfakcja z ratowania gdy się uda. Jak nie....można zrazić się do dalszej uprawy.

Takie mam spostrzeżenia....
to...z cyklu łatwość/trudność pierwszych kroków dla amatora tych pięknych kwiatów.
I takiego , który z botaniką niewiele miał do czynienia; przeważnie tak bywa.

Pozdrawiam JOVANKA
_Ewcik_
200p
200p
Posty: 242
Od: 8 sie 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Witam serdecznie :)

Podczytuję Was od jakiegoś czasu i jestem pod wielkim wrażeniem Waszej miłości do wszelkiego rodzaju roślin, jak również ogromnej wiedzy na temat ich pielęgnacji. Ja również chciałabym zacząć "zazieleniać" moje mieszkanko, ale to pomalutku :wink:

Do tej pory od jakichś 2 lat miałam storczyka, którego darzę dużym sentymentem i proszę Was o cenne rady, czy i jak mogę go uratować. Nie kwitnie mi już od ponad roku,nie puszcza nawet pędów, tylko od czasu do czasu korzenie.. nic z nim nie robiłam, oprócz podlewania i od czasu do czasu nawożenia nawozem do storczyków potęgującym kwitnienie :( na chwilę obecną ten biedak wygląda tak:


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


mam nadzieję, że dzięki Waszym radom uda mi się go jeszcze odratować :(
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Przecież mu nic nie jest.A zasychanie korzeni powietrznych jest normalne.
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
dudus327
500p
500p
Posty: 788
Od: 23 cze 2011, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Ewo Witam :wit
Jak na moje oko to nie jest u Ciebie źle a nawet bym powiedział bardo dobrze - storczyk po prostu regeneruje siły przed następnym kwitnieniem i dlatego idzie w korzonki i listki ;:108
Proponuję jeszcze dodatkową lekturę - wystarczy że w Google wpiszesz hasło PHALENOPSIS UPRAWA i tam zajdziesz wszystkie dostępne na ten temat informacje ;:108
Życzę powiększenia kolekcji ;:108
Pozdrawiam - Piotr
Moje storczyki
_Ewcik_
200p
200p
Posty: 242
Od: 8 sie 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

myrtille a czy te suche korzenie się obcina? i co może być powodem tego, że nie wypuszcza żadnych pędów :?: zastanawiam się też, czy nie trzeba go przesadzić, od kiedy go mam, ani razu tego nie robiłam, a ta kora wydaje się taka.. hmmm.. stara :roll:

duduś :wit witaj. Wlałeś we mnie w takim razie dużą dawkę nadziei, że jeszcze "będą z niego ludzie" :D obecnie wystawiłam go na balkon, do tej pory stał w łazience na oknie.

aha, i kolejne pytanko: co zrobić, by listeczki ładnie błyszczały :?: czym można je przetrzeć :?:
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Ja suchych korzeni powietrznych nie wycinam i w zasadzie nie wiem, czy powinno się to robić.
Zapewne inni się wypowiedzą.
Podobnie jak duduś uważam, że ten storczyk jest w bardzo dobrym stanie.
Korzenie lubią mieć ciasno, wiec nie przesadzałabym ich jeszcze.
Phalenopsisy potrzebują troszkę przerwy w kwitnieniu, jak każde kwiaty zresztą,
zapewne niedługo znów pojawi się u Ciebie pęd kwiatowy ;:224
When nothing goes right, go left.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Suche napowietrzne możesz przyciąć ale nie jest to koniecznością.Te wystające z pod doniczki lepiej zostaw aby Ci nie zgniły inne.
Co do przesadzanie jest różnie możesz go przenieść do doniczki o 1cm szerszej ale nie większej.Czasem po przesadzeniu mogą dziać sie rożne dziwne rzeczy z korzonkami wiec trzeba to robić bardzo ostrożnie by nie uszkodzić korzeni i po tym zabiegu nie można przez jakiś czas go podlewać aby uszkodzone korzenie sie zagoiły.
Na kwitnienie trzeba po prostu czekać.
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
dudus327
500p
500p
Posty: 788
Od: 23 cze 2011, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Kasiu,Jagodo wyprzedziłyście mnie :;230

to tak - przesadzanie to juz wyższa szkoła jazdy - wg, mnie ni ma potrzeby na razie tego robić :)
Listki możesz przecierać - są nawet takie specjalne ściereczki do liści ale i zwykłą czystą szmatka możesz to uczynić ;:108

Martwią mnie tylko te wykwity soli na górnej warstwie kory - jaka wodą podlewasz :roll:
Pozdrawiam - Piotr
Moje storczyki
Awatar użytkownika
basia1986
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 30 lip 2011, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Ja też się martwiłam moimi. Mam ich 8 sztuk. Jeden od ponad roku nie przestaje kwitnąć. Zanim jedne kwiaty opadną sa już następne. Dostałam go jak miał jeden pęd. A teraz jest ich 5 :) A z resztą to tak różnie... Jeden od trzech lat cichuteńko ;:19

Pozdrawiam
_Ewcik_
200p
200p
Posty: 242
Od: 8 sie 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

myritlle chyba jestem jeszcze zbytnią nowicjuszką, jeśli chodzi o storczyki, by brać się za przesadzanie tego :wink: tym bardziej, że piszesz, że trzeba mieć nie lada wprawę :wink:

szymka dziękuję, oby było tak, jak mowisz ;:128

duduś gdzieś wyczytałam na forum, że robi się "specjalne mikstury", którymi wyciera się listki: jakiś płyn do naczyń, piwo (?!) :?: :oops:
Awatar użytkownika
ewarost
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3369
Od: 14 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Ponidzie
Kontakt:

Re: Czy da się uratować tego storczyka? Liczę na pomoc...

Post »

Witaj imienniczko ;:196 ... twój podopieczny wygląda i trzyma się nie źle, ale skoro w tym samym podłożu jest od 2lat i na wierzchu ma takie białe naloty to ja jednak bym go przesadziła do porządnego podłoża bo tamto może być już nieco wyeksploatowane :( . Przesadzanie tonie taka wielka sztuka tu możesz podpatrzyć http://www.jestem.pl/video/phalaenopsis ... zanie_616/ może wreszcie zakwitnie :uszy . Storczyki uczą cierpliwości ;:108
Rajsko,wiejsko,sielsko...II
Rajsko, wiejsko, sielsko...
Chwytaj chwilę, bo tak naprawdę to istnieje tylko ona. Ewa
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”