Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Hej, no u mnie niestety ta reanimacja kiepsko idzie jak na razie. Storczyk zgubił żółty liść, nie widać postępów, drugi liść zaczyna żółknąć, a ten środkowy się rozdwoil. Liście pomarszczyly się nieco więc robię oklady z wacików i spryskuje woda. Jednak na razie nic sie nie dzieje. Nie poddaje się jeszcze, może więcej czasu potrzebuje. Ale jeśli zgubi następny liść to zostanie jeden duży i ten rozdwojony w środku. To nie wiem czy roślina przetrwa.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Zawsze to mówię; "ryzykując nic nie tracimy", lub "kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa". :wit
Nawet jeżeli roślina zgubi tego zielonego co żółknie, to według mnie ma szanse na przetrwanie.
Zawsze jest tak że trzeba zaczekać na te korzenie, a potem na pierwsze liście i to jest najgorsze..
Czekanie.. Czekanie.. Ale w końcu wyrosną. :wink:
Miałam dwa reanimki. Biały po prawie dwóch latach pierwszy raz zakwitł,
a ten w różowe paski do dziś nie. Ciągle czekam, bo to już będzie z trzy lata..
Widać wielką poprawę w liściach i oczywiście korzeniach,
choć na kwiaty muszę jeszcze pewnie trochę zaczekać.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Na razie nie wyrzucam, zobaczę co dalej będzie się działo. Ten liść już bardzo żółknie. Zostanie mu jeden duży i jeden środkowy malutki. Do końca walczę o niego. Zobaczymy czy coś się zmieni.
ojaoja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 mar 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Liście całkowicie odpadły, pędy uschły - Phalaenopsis niebieski

Post »

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Dostałam w prezencie pięknego niebieskiego Phalaenopsis, zawsze się przed tymi kwiatami wzbraniałam, bo jestem roślinnym zabijaczem niestety.
Do tej rośliny podeszłam z ogromną ostrożnością, dużo na temat hodowli czytałam i stosowałam się do zaleceń. Po 2 tygodniach zgubił wszystkie kwiaty. Po miesiącu pędy zaczęły schnąć, aż uschły praktycznie do miejsca, z którego wyrastały - wtedy ucięłam je sterylnym narzędziem i posmarowałem cynamonem. Po ok miesiącu roślina zaczęła gubić liście. Każdą "ranę" po liściu smarowałam cynamonem. A teraz stało się coś bardzo przykrego - ostatnie dwa liście odpadły, wyglądając tak, jakby u nasady się wysuszyły. Gorąco proszę o poradę, chciałabym go uratować. Korzenie wyglądają bardzo dobrze, ale miejsce, z którego powinny wyrastać piękne liście i pędy jest suche jak wiór.

https://imageshack.com/i/poxSkxrpj
https://imageshack.com/i/pmKWdEPmj
https://imageshack.com/i/posXNdVZj
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witaj Ojaoja, zrób zdjęcie całych korzeni bez doniczki. Nie za fajnie to wszystko wygląda, na pierwszy rzut oka..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Wg mnie, to już nie ma co ratować. To co odpadło jest praktycznie pozbawione stożka wzrostu. To co zostało w ziemi jest martwe, wyschnięte pomimo o dziwo jeszcze zielonych korzeni.
Jak dla mnie, to on został ewidentnie przelany - za często/za długo moczyłaś. Ewentualnie miał jeszcze nieodpowiednie - za ciemne lub/i za chłodne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witajcie storczykowi eksperci :)
Mam pytanie.
Dostałam tego storczyka w ubiegłym roku latem. Na jesień postawiłam go w pokoju na piętrze i... zapomniałam o nim całkiem. Pokój stanowi tzw. graciarnię, więc bardzo rzadko tam zaglądam. A jak już zaglądałam to storczyka nawet nie zauważałam... ;:223
Całą jesień i zimę nie był podlewany... Na chwilę obecną wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Czy on żyje? Po tym kilkumiesięcznym okresie całkowitej suszy? ;:oj Ciężko mi to ocenić, bo praktycznie nic o tych roślinach nie wiem.
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Trzeba koniecznie wyjąć storczyka z doniczki i obejrzeć korzenie. Obciąć pędy i suche korzenie. Namoczyć część podziemną w miękkiej wodzie i najlepiej przesadzić do nowego podłoża. Po przesadzeniu nie podlewać ok. 2 tygodnie. Trzeba poczytać niestety o uprawie, bo storczykiem inaczej opiekujemy się, niż innymi roślinami doniczkowymi.
Powodzenia.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Korzeni jest dużo i mają taki jasno zielony kolor (czy to są pędy?), nie wyglądają na suche ;:185
Właśnie nadrabiam braki.
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Pędy, to te suche badylki na których były kwiaty. Jasny kolor korzeni oznacza, że chcą pić. Jak wyjmiesz z doniczki potrzymaj w wodzie co najmniej godzinę. Najpierw jednak się dokształć i kup podłoże specjalistyczne do storczyków.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Tak jest ;:108
Dziękuję za pomoc :wit
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
TaJulia 32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2017, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ratunek dla storczyka

Post »

Witam mój storczyk od pewnego czasu jak zaatakowały go pędziorki nie chce rosnąć. Przesadziłam go do keramzytu i podlewam raz na tydzień. Niestety roślinie ściemniały i pomarszczyły się liście. Jest bardzo młody i chce mu jakoś pomóc. Miał więcej korzeni, ale zgniły. Odcięłam je i rany zasypałam cynamonem. Od miesiąca jest w keramzycie, puścił tylko dwa młode korzenia, które są obecnie jego ostatnimi. Bardzo proszę o pomoc nie mam pomysłu jak go ratować. :( :( :( nie
https://images84.fotosik.pl/492/d5ab3edbf17df0efm.jpg [/img][/url]

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Wg mnie roślina po prostu gnije i nie daje mu większych szans na przeżycie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”