Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asiu każdy ma swoje jakieś wypracowane metody i receptury. Wypracowywane latami a czasem i nowicjusze wpadają na doskonałe pomysły które się sprawdzają i staż forumowy czy wszelaki inny o niczym tu nic nie mówi. Dlatego ja nikogo nie oceniam po jego stażu takim czy owakim. Tak jak coponiektórzy .
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Proszę podpowiedzcie mi ,czy liście które tracą sprężystość i robią się troszeczkę pomarszczone,są przelane czy wysuszone.Podlewałam 10 dni temu,stoją nad kaloryferem,a korzenie mają kolor blado-zielony/jeszcze nie srebrny/ Dookoła storczyków ustawiłam miseczki z wodą,do tej pory było wszystko w [porządku.aha każdy storczyk ma tylko po jednym takim biedniejącym liściu.Proszę o radę co im może dolegać :(
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Liście wiotczeją jak jest coś nie tak z korzeniami, czyli np. storczyk jest przelany lub przesuszony. Wtedy należy sprawdzić, co z korzeniami, uschnięte/zgnite poobcinać.
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Dzięki za odpowiedź Storczykowa,zrobiłam przegląd korzeni moim zdaniem nic im nie dolega,fakt podłoże jest wysuszone.Co mam teraz zrobić poczekać z podlewaniem,czy zaryzykować i podlać,moczyłam je 10 dni temu.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Jak mają sucho, to należy je podlać. Jeśli był wyciągany z doniczki możesz ze 2 dni odczekać, żeby się zaschły ewentualne ranki na korzeniach. Niektórzy czekają 10 dni, ale ja uważam, że 2-3 dni w zupełności wystarczą, poza tym jeśli storczyk jest przesuszony, powinien zostać podlany.
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Na temat podlewania po przesadzeniu i wilgotności podłoża w które sadzimy znajdziesz w moim wątku od str.4 do str.7 włącznie.Dość ożywiona dyskusja na ten temat. A także przydatne linki
jmne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 sty 2011, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Witam,

Jakiś czas temu dostałam storczyka (phalenopsis), trzymał się dobrze, wszystkie paki z którymi go kupiłam rozkwitły, ale potem niestety musiałam wyjechać na ponad miesiąc i coś się z nim stało. Przed wyjazdem podlałam go dość mocno i podłożyłam mokra ściereczkę pod doniczkę. Wczoraj po przyjeździe okazało się ze jest w raczej opłakanym stanie. Myślałam ze usechł ale sama nie wiem, bo liście raczej mokre, miękkie i brązowe i odpadały przy dotknięciu. Nie wiem co z nim zrobić, chciałam przesadzić ale mama mówi ze często się to nie udaje i radzi żeby wsadzić do garnka lub zlewu, zalać woda na godzinę i potem czekać czy wypuści coś nowego. Mama nie jest jednak kwiatowym ekspertem, wiec byłabym wdzięczna za pomoc kto zna się na uprawie storczyków. Dziękuję :)
fragolotta
100p
100p
Posty: 155
Od: 17 cze 2010, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Londyn/Łódź

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

jmne pisze: Myślałam ze usechł ale sama nie wiem, bo liście raczej mokre, miękkie i brązowe i odpadały przy dotknięciu.
Na pewno nie usechł, tylko z tego co piszesz o liściach wynika, że doszło do gnicia z powodu przelania.
Pokaż zdjęcie to będzie można ocenić jego faktyczny stan.
Awatar użytkownika
grazka2211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 14 paź 2008, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: MILICZ-CAVAN-IRLANDIA

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Powodem mógł też być brak wietrzenia pokoju.Nie wiem gdzie storczyk stał .Powodem też mogło być otwarte okno jeżeli był ktoś w domu i go wietrzył.
doniczkowe , prace mojej córki ZAPRASZAM.
Przepraszam za błędy w tekstach .Winą jest sprzęt z którego korzystam .
jmne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 sty 2011, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Nikogo nie było w domu, obie z koleżanką wyjechałyśmy na święta. Storczyk stał na szafce pod ścianą tak po ukosie od okna, w odległości mniejszej chyba niż 2 metry.
fragolotta
100p
100p
Posty: 155
Od: 17 cze 2010, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Londyn/Łódź

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Przykro mi, ale na 99% z tego już nic nie da się uratować..
Wydaje mi się, że mokra ściereczka pod doniczką mogła zadziałać jak woda w podstawce, tego raczej storczyki nie lubią.
:oops:
jmne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 sty 2011, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Też mi się tak wydawało, ale pomyślałam, że chociaż spróbuję. Na angielskich forach widziałam wiele wątków mówiących o tym, że można wyciąć wszystko co zgniło, polać korzenie jakimś hormonem wzrostu i przesadzić do nowego podłoża. Nie wiem tylko, czy nie szkoda roboty i pieniędzy?
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje pomocy ze storczykiem

Post »

Lepiej kupić nowego, zdrowego storczyka w sklepie, teraz są wszędzie...
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”