Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

nie doradzę czegoś czego sam bym nie zrobił. Nie rozsadzałbym storczyka prezentowanego na zdjęciach. Gdyż prezentowane zdjęcia nie pokazują iż roślina wymaga rozsadu.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Post »

Hihihi...nie weszło w ujęcie plamki...jeszcze raz zrobię zbliżenie plamek :P Specjalnie dla Ciebie :)
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Nie musisz. Powiem tak. Takie rozsadzanie to wielki wysiłek dla rośliny będzie. Nie obedzie się bez strat w korzeniach podczas ich rozplątywania. Kto wie co się stanie w tym czasie z łodygami kwiatowymi, a dokładniej z pakami.

Tak długo rosły razem to widocznie dobrze im razem, a jak jedna roślina miała się czymś zarazić od drugiej to na pewno tak się stało. Traktuj je jako jedność do momentu przekwitnięcia. Najlepiej byłoby je przesadzić w lipcu lub też gdy stracą wszystkie kwiaty.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Post »

Obrazek Obrazek
Ta czarna już jest zaschnięta, ale poniżej , po prawej stronie jest wodnista plamka...na wszystkich liściach są takie plamki...
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Wyszoruj dobrze liście i módl się do bożka storczyków o litość i łaskę dla niego:D rozdzielenie to niezbyt ciekawy pomysł jak dla mnie. Topsin, ludwik, piwo w ruch i do dzieła ;]
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Post »

No to mi Napisałeś...eh...a ja już pewna byłam, żeby go przesadzać...i jestem "w kropce". Na dodatek ta mniejsza zdrowa roślinka jest prawie w powietrzu...poczekam do jutra i może się prześpię z tym "problemem"...
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Jeśli duża jest od czegoś chora to małą już by też na pewno wzięło. Więc przesadzanie nie jest konieczne bo obie trzeba traktowac tak samo, jakby obie były chore, chociaż tylko jedna ma objawy choroby.
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

volcowitch pisze:Wyszoruj dobrze liście i módl się do bożka storczyków o litość i łaskę dla niego:D rozdzielenie to niezbyt ciekawy pomysł jak dla mnie. Topsin, ludwik, piwo w ruch i do dzieła ;]
Dodam jednak jeszcze swoje "3 grosze" , mianowicie Propolis :wink:
Mam podobny przypadek; identyczne dziurki, ktore potraktowalam wlasnie Propolisem. Jak do tej pory - cisza. Dodam, ze nie przesadzalam tego storczyka do nowego podloza. Wlasnie teraz rozkwitl i ma piekne zdrowe kwiaty :)
Wogole nalewke te stosuje zamiast cynamonu lub wegla w przypadku obcietych korzeni.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Post »

Zamiast poczytać...to rano wysadziłam kwiatka...Hmmm...okazało się, maleństwo trzymało się podłoża tylko jednym uschniętym korzonkiem, reszta byla jakieś 3cm nad podłożem, w ogóle go nie dotykając. Teraz sobie odpoczywa, potem korzenie je przytnę<te pousychane> i jutro wsadzę do nowego podłoża...
Oczywiście, że ją traktuję również jako chorą...
A jak ten propoliś wygląda? To jest w formie pasty czy jak...bo, że ten "środek" wytwarzają pszczoły to wiem...
Oto fotka maleństwa, ten jedyny uschnięty korzonek był w podłożu eh...biedactwo :/
Obrazek
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Justus Propolis kupisz w aptece. Jest pod różnymi postaciami, ja posiadam w kropelkach. Moim zdaniem najwygodniejsza forma :wink: .
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Tak, najlepiej kupic nalewke. Masc nie bedzie odpowiednia raczej.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
agnes181jaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 paź 2009, o 11:44

Ratowanie storczyków

Post »

Dostałam 3 storczyki (a raczej wytargałam je od koleżanki), które są w koszmarnym stanie.
Po kwitnieniu odcięłam łodygę nad drugim oczkiem od dołu.
Łodygi są zdrowe. Liście - tragedia (niektóre żółte, inne pękniete przez środek i wszystkie oklapłe):( Ale słyszałam, że można je odciąć i będzie ok.
90% korzeni jest ładna zielona, reszta sucha na maxa- kilka złamałam w rece.
Największy problem mam jednak z tym, że serce storczyka "wisi" na korzeniach, które całe praktycznie wystają z doniczki. Wszystko wychodzi z doniczki. Mają one takie dziwne podłoze.... jakby w ogóle nie miały ziemi, tylko takie kruche małe kawałeczki drewienka? Nie wiem, jak to się nazwa, ale jest tego tak mało, że 90 % łodyg jest samych w tej doniczce.
Wiem, że dla Was może to być śmieszne, ale ja nie mam takiego czegoś w moich 3 ładnie kwitnących storczykach.
Proszę o pomoc:
Czy ucinać liście?
Czy przesadzić kwiatuszki? Jeśli tak, to do jakiej ziemi i w jaki sposób?
Czy w ogóle coś będzie z tych storczyków?

Za wszystkie rady bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Przesadzanie/ratowanie storczyków

Post »

Witaj- chętnie podpowiem ale jakbyś mogła dołączyć choć jakieś zdjęcie :?: Podpowiedz byłaby oparta na większych konkretach. :)
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”