Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Natka2507
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 maja 2017, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dziękuję za odpowiedź,

Dzisiaj chciałam zobaczyć jak sobie radzi, wyciągnęłam go z doniczki i wszystkie "korzenie powietrzne" które były widoczne na zdjęciu są teraz ciemno zielone i połamane w połowie i bardzo wilgotne, chyba jednak źle zrobiłam ucinając korzenie i przesadzając go od razu.

Chyba już nic z niego nie będzie ...


Teraz leży zasypany cynamonem do wyschnięcia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Żeby Ciebie nieco pocieszyć, to na początku roku dostałem do reanimacji sześć falenopsisów. Wszystkie były przelane, musiałem pousuwać dużą część korzeni, ale tylko jeden nie przeżył. Cztery podjęły wzrost, a trzy będą niedługo kwitnąć.
Jeśli go jeszcze nie posadziłaś to kup i zrób dodatkowo oprysk preparatem grzybobójczym. A ja nawet, jak reanimowałem Cymbidium, to nawet zamoczyłem w preparacie wszystkie pozostałe korzenie.
I na koniec ważna sprawa, posadź do możliwie jak najmniejszej doniczki. W sklepach przeźroczyste są zwykle od 12cm w górę, ale w ogrodniczym można dostać też 8 cm. Jeśli nie znajdziesz i będziesz sadzić do większej, użyj możliwie jak najwięcej największych kawałków kory. A po bokach doniczki, zrób jeszcze trochę dodatkowych otworków. Będzie wtedy lepsza wentylacja w obrębie korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
annstu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 maja 2017, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam Was serdecznie, nie wiem jaki dokładnie to jest storczyk kupiłam go początkiem roku w leroy'u. Przełom luty/marzec opadły kwiaty i od tego czasu tyle. Stał wtedy na szafce rtv w dosyć ciemnym pokoju więc przełożyłam go teraz na wschodnie okno. Co miesiąc nawożę go różową "strzykaweczką". Nie wiem czy pomóc mu się odrodzić czy zostawić? Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Fakt, postawienie w ciemnym pomieszczeniu nie było najlepszym pomysłem. Na szczęście ten falenopsis źle nie wygląda, wschodni parapet to bardzo dobre rozwiązanie. Korzenie ma całkiem zdrowe, widać nowe stożki wzrostu. Powinno być dobrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
annstu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 maja 2017, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

I po strachu, zmiana okna zrobiła swoje :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
annstu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 maja 2017, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jako niedoświadczony użytkownik storczyków chciałabym spytać jak nazywa się fachowo to cudo co wyrasta mi na ostatnim zdjęciu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Pęd kwiatowy albo keiki, pewnie to pierwsze ale trzeba jeszcze trochę poczekać, aż bardziej urośnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Na ostatnim to rosną korzenie :wink:
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Usychające pędy. Co robić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Nic, odciąć i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ratowanie storczyków

Post »

I ponownie mam storczyka do ratowania. Dzisiaj przywlokłam go z pracy. Biedak stracił korzenie, chyba był przelany. Jak wyjęłam z podłoża, to był obraz nędzy i rozpaczy. Zostały mu dwa korzenie bardzo wątpliwej jakości, ale jeszcze zielone. Pozostałe zgniły lub były suche. Storczyk nie ma ani jednego korzenia powietrznego - dziwne. Wycięłam to wszystko w pień, pozostawiłam wspomniane dwa. Ma liście, ale z powodu niepobierania wody (brak korzeni) zaczęły się marszczyć. Dobrze wygląda tylko najmłodszy liść, jeszcze malutki. Gdzieś tu, na FM, wyczytałam o wilgotnych okładach na takie liście. Zrobiłam je. Włożyłam do doniczki storczykowej, do keramzytu, który wcześniej wypłukałam wodą, przelałam wrzątkiem i wystudziłam. Całą roślinkę nakryłam kloszem ogrodowym. Jurto rano zdejmę okłady. I teraz. Jak często mam podlewać? Zamierzam robić to standardowo, czyli kąpać. Pierwszy raz w taki sposób ratuję storczyka. Proszę o podpowiedź ;:180
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Z podlewaniem trzeba ostrożnie na razie. Czy posadziłaś w możliwie małą doniczkę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dziękuje Norbercie. Przesadziłam w najmniejszą storczykówkę. I tak jest duża, jak dla niego, ale mniejszych nigdzie nie widziałam.
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”