Mech w doniczce ze storczykiem

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Ewelino,
przepraszam za inne imię.... :lol:

w omawianej . sprawie.... dobrze, ze wyjaśnione.

Wyjaśniam...ważne na przyszłość:
Nie ma takiej możliwości... aby w postach użytkownik innemu użytkownikowi zmieniał czy kasował cokolwiek.
Edycja w wątkach dotyczy wyłącznie swoich wpisów i taką funkcję można wykorzystać do zmian/korekt..
Zmian dokonuje wyłącznie autor lub moderator.



czyli sprawca jest zawsze dookreślony wg zasad :;230

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired pisze: jeszcze jedno pytanie bym miał :) kupiłem jakiś tydzień temu poisencję i czytałem odnośnie jej hodowania na necie różne rzeczy i np niektórzy zraszają ją co parę dni. Też ją zraszacie? Dobrze by było żeby mi do świąt dotrwała taka czerwona :)

jeszcze się pochwale od razu że posadziłem kaki i wykiełkowało :)) ale ktoś usunął mój temat o kaki na tym forum :(
Przecież to dział storczykowy, wiec czemu pytasz nas tu o poisencję albo kaki? ;:14
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired pisze:3velynka - nie skasowałem Twojego posta :)
Wiem, chwilowo zgłupiałam ;:219 :wink:
Expired pisze:podłoże to kora taka jaką już miał.
Skoro ma ją od początku, to faktycznie podłoże mogło się już rozłożyć. Nie wiem jaką wodą podlewasz, ale czytałam, że jak moczy się w przegotowanej, odstanej, to koniecznie trzeba przesadzać co roku (nie zmieniając rozmiaru doniczki tylko podłoże na świeże).
Expired pisze:Kiedyś sadziłem w nowe podłoże młodą szczepkę i mi się dobrze przyjęła i ciągle rośnie więc myślę, że nie będę mieć problemu z tym przesadzeniem :) po niedzieli kupię nowe podłoże i zmienię to stare i wywalę "zgniłe" korzenie. Ten mech poleci jako pierwszy :) Chyba póki co nie będę przesadzać do większej doniczki bo jeszcze raczej nie trzeba ale podłoże zmienię jak radzicie :)
Z tym, że.. przesadzanie małej szczepki a dorosłego storczyka, to co innego.. :lol: Korzenie dużych ciężej poukładać w doniczce, bo jest ich najnormalniej więcej. Chociaż w Twoim przypadku może ich zostać mało (po cięciach, które musisz zabezpieczyć węglem aptecznym bądź cynamonem), ale to już się okaże :wink:

I oczywiście rozmiaru nie zmieniaj, nawet bym się rozejrzała na wszelki wypadek za mniejszą doniczką, bo po ewentualnych cięciach może okazać się, ta standardowa 12 cm, za duża na małą ilość korzeni :wink:

Aha i kupując podłoże nie kieruj się jedynie napisem na opakowaniu 'dla storczyków' (bywa zgubne, gdy kupuje się na szybko), ale je dosłownie wymacaj :lol: musisz wyczuć grubsze kawałki, bo Twój Phalaenopsis potrzebuje gruboziarnistego podłoża. Ze swojej strony mogę polecić z LM z orchidsklepiku :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Dufin - o poisencje zapytałem przy okazji a o kaki nie pytałem tutaj tylko w dziale o drzewach i krzewach owocowych ;:14
Skoro ma ją od początku, to faktycznie podłoże mogło się już rozłożyć. Nie wiem jaką wodą podlewasz, ale czytałam, że jak moczy się w przegotowanej, odstanej, to koniecznie trzeba przesadzać co roku (nie zmieniając rozmiaru doniczki tylko podłoże na świeże).
no to muszę podziękować kwiaciarce za genialne rady jakie mi dała :/ ale czego mogłem się spodziewać jeśli ona mi wciskała że mogę spokojnie go sadzić w ceramike ... Dżizas...
a co do tej wody to mocze w normalnej wodzie bez gotowania ale w odstałej :) zawsze woda sobie 2-3 dni poczeka i dopiero moczę storczyki :) tak czy inaczej zrobię tak jak piszesz i go przesadzę do nowej kory :)

Z tym, że.. przesadzanie małej szczepki a dorosłego storczyka, to co innego.. :lol: Korzenie dużych ciężej poukładać w doniczce, bo jest ich najnormalniej więcej. Chociaż w Twoim przypadku może ich zostać mało (po cięciach, które musisz zabezpieczyć węglem aptecznym bądź cynamonem), ale to już się okaże :wink:
co innego ale jeśli młody storczyk mi się przyjął to z tym myślę że sobie też poradzę :p ale korzeni będę mieć i tak sporo do poukładania bo w doniczce jak się przyjrzę to nie widać tych zdechłych jak u góry
Aha i kupując podłoże nie kieruj się jedynie napisem na opakowaniu 'dla storczyków' (bywa zgubne, gdy kupuje się na szybko), ale je dosłownie wymacaj :lol: musisz wyczuć grubsze kawałki, bo Twój Phalaenopsis potrzebuje gruboziarnistego podłoża. Ze swojej strony mogę polecić z LM z orchidsklepiku :wink:
[/quote]

wiem bo już się przejechałem jak tego małego sadziłem :/ wywaliłem ponad połowę paczki bo to nie była kora tylko jakiś miał do niczego się nie nadający :/
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired odsyłam więc tu, byś mógł doczytać i wywnioskować, w jakie jeszcze błędy Cię wprowadzono :) zakładka po prawej - Phalaenopsis.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired pisze:Dufin - o poisencje zapytałem przy okazji a o kaki nie pytałem tutaj tylko w dziale o drzewach i krzewach owocowych ;:14
Chodzi mi tylko o to, ze nikt Ci tu nie pomoże bez względu na to czy pytasz przypadkowo czy nie :) To dział Orchidarium. Umieśc pytanie w odpowiednim wątku a na pewno znajdzie się ktoś kto udzieli dobrej rady :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

mech w doniczkach storczykow

Post »

Witam ,jestem tu nowa i pozdrawiam serdeczenie wszystkich forumowiczów. Uprawiam storczyki , kocham je, ale jestem poczatkujaca, wiec liczę na rady "starych wyjadaczy". Cczy mech w doniczkach na korzeniach nalezy zlikwidować, czy przeciwnie ,pomaga on storczykom utrzymac wilgoć?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

W małych ilościach nie szkodzi, a w większych może utrudniać właśnie przesychanie podłoża :) To wszystko zależy także od warunków jakie masz w domu. U mnie jest dość duża wilgotność, grzejniki pozakręcane, więc podłoże przesycha ok. 3 tygodni, czasem dłużej, zależy od rodzaju podłoża, więc gdybym miała jeszcze mech to na pewno korzenie by gniły ;) Natomiast jeśli ktoś moczy swoje storczyki np. raz w tygodniu, to mała ilość mchu może po prostu spowodować, że będziesz moczyć storczyki troszkę rzadziej :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
katpio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 cze 2012, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Witam, trzymam bardzo dużo storczyków botanicznych i hybrydowych w sphagnum (mniemam, że używając słowa mech chodzi wszystkim o sphagnum). Nie zgodzę się, ze stwierdzeniem, że "w małych ilościach nie szkodzi" i że jak sphagnum nie wysycha to korzenie gniją. Sphagnum utrzymuję cały czas mokre, podlewam tak aż woda wypływa z doniczki i nie przesuszam. Z powodzeniem uprawiam tak Phalaenopsis, Paphiopedilum, Lycaste, Masdevallie itp. Nie ma się co bać i nie ma co straszyć innych :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Wydaje mi się, ze własnie nie chodzi o sphagnum tylko mech.. sama autorka postu pisze, ze znajduje się on głównie na korzeniach. No przynajmniej ja pod słowem "mech" rozumiem mech ;) Tu podsyłam link do podobnego tematu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=61570 pozwoli on autorce sprecyzować czy chodzi jej o mech czy o sphagnum :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
katpio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 cze 2012, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Michał a jak w 1 doniczne sphagnum ożyło i już jest żywym mchem to się liczy? ;)
Może nie chodzi o mech a o glony? Najlepsze byłoby zdj.
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

wiec to wyglada tak kochani..ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
katpio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 cze 2012, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Ja bym przesadziła. Kora nie jest fajna i jest strasznie ubita a poza tym zawsze zmieniam po zakupie (tylko w 5% wszystkich zakupionych przeze mnie storczyków nie było pasażerów na gapę a robaków się brzydzę ;))
Ale spokojnie możesz poczekać do wiosny :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”