Mech w doniczce ze storczykiem

Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Ja tez miałam problem z tego typu doniczkami w moim małym mieście, kiedy pytałam w kwiaciarniach, dlatego musisz pytać w sklepach ogrodniczych, nie koniecznie typu Obi czy Castorama, ale w typowym małych sklepach ze sprzętem ogrodniczym, nawozami, podłożem ;) U mnie w takim sklepie mieli :)

Nie przekonuje mnie wersja, ze to mech przyczynia się do żółknięcia liści. Faktycznie przydałoby się zdjęcie. Sama miałam w niektórych doniczkach mech i niczego takiego nie zauważyłam. Chyba, ze jest go mega dużo, wtedy może zatrzymywać na dłużej wilgoć. Ale może to być efektem zalania stożka wzrostu..

Nic nie piszesz o sposobach pielęgnacji, jak podlewasz storczyki, jak często, jaką woda, jak je odżywiasz itp.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

A może storczyk pozbywa się starych, dolnych liści? Może planuje wypuszczenie nowych?

A w kwiaciarniach, to zazwyczaj mówią to, co chcemy usłyszeć lub to, co sprawi, że kupimy dany produkt :wink:
Jak ja chodziłam po moim mieście szukając doniczki do storczyka, to w jednej mi wmawiano, że nie ma takich! :lol:
W sumie w drugiej, już w większym mieście, pokazano mi osłonkę i powiedziano, że to właśnie jest doniczka dla storczyka, że ludzie w takich trzymają.. :heja i patrzano na mnie, jak na głupią.. ;:219
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired - najlepiej jak zrobisz zdjęcia i je tu wkleisz. Wtedy będzie łatwiej powiedzieć czemu żółkną mu liście. Może zalałaś stożek wzrostu? A może jest tak jak mówi Ewelina. Może po prostu zrzuca stare liście.
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

jutro zrobię zdjęcia :)

stożka na pewno nie zalałem i macie racje on gubi tylko dolne liście ale do tej pory i tak wyrastały nowe a dolne były normalne o0

a co do mchu to jest tego teraz pełno ;/ dookoła doniczki się rozrósł :/ zaglądałem dzisiaj do niego i korzenie ma w dobrym stanie, no jest co prawda trochę starych chyba już martwych ale niewiele.

Co do tego jak go hodowałem - stanowisko jasne, bez przeciągów, nie stał w bezpośrednim słońcu. Podlewanie latem raz w tygodniu i od wiosny do jesieni co drugie podlewanie z nawozem dla storczyków (wg wskazan na butelce). Od jesieni po wiosnę podlewanie raz na tydzień z haczykiem dopiero wtedy kiedy kora z wierzchu przeschła (jak mi poradziła kwiaciarka). Doniczka plastykowa zwyczajna dla storczyków jaką miał od nowości, do tego przesroczysta osłonka. Od czasu do czasu przecierałem liście z kurzu. Tego storczyka przyniósł mój ojciec z pracy bo całkiem tam zdechł i przemarzł i babka chciała go już wywalić ale wziął i odratowałem i do tej pory było z nim wszystko ok i wyrósł naprawdę spory. Kwiaty miał 2 razy większe od mojego drugiego storczyka :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Jeśli żółkną Ci tylko ostatnie liście czyli najstarsze to nie masz powodów do obaw :) To normalny stan :) Storczyk musi robić miejsce nowym przyrostom :) Nie zawsze odbywa się to w proporcji 1:1, że jak wychodzi młody listek to jakiś starszy musi uschnąć :D Inaczej storczyk stałby w miejscu :) Wklej zdjęcie, ale myślę, że nie masz się czy martwić :) czy liście żółkną od nasady czy od końca?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired pisze:stożka na pewno nie zalałem i macie racje on gubi tylko dolne liście ale do tej pory i tak wyrastały nowe a dolne były normalne o0
Opadanie starych liści i pojawianie się nowych wcale nie musi dziać się jednocześnie :wink:
Expired pisze:Podlewanie latem raz w tygodniu i od wiosny do jesieni co drugie podlewanie z nawozem dla storczyków (wg wskazan na butelce).
Latem nie nawozisz? Przecież storczyk musi coś jeść, a samą wodą (jeśli demineralizowana/ destylowana) się nie nakarmi.
Poza tym dawki, które podają producenci mogą prowadzić do przenawożenia, dlatego przyjmuje się 1/4 tego, co napisano na etykiecie, lub 1/2 jeśli nawozi się co drugie, a nie za każdym moczeniem.

Expired pisze:Od jesieni po wiosnę podlewanie raz na tydzień z haczykiem dopiero wtedy kiedy kora z wierzchu przeschła (jak mi poradziła kwiaciarka).
Uwielbiam kwiaciarki ;:124
Przecież kora z wierzchu zawsze najszybciej przeschnie..! A tu chodzi o to, by podłoże w głębi nie było ciągle mokre, bo to prowadzi do.. gnicia korzeni, które nie gniją ze starości, a z tego, że są ciągle wilgotne.. :roll:
Podlewamy poprzez moczenie w momencie, gdy
- doniczka jest dużo lżejsza niż po moczeniu,
- korzenie wewnątrz zmieniły barwę z zielonej na szarozieloną, srebrzystą,
- włożony w podłoże drewniany patyczek po wyjęciu nie jest wilgotny.

Expired pisze:Doniczka plastykowa zwyczajna dla storczyków jaką miał od nowości, do tego przesroczysta osłonka.
Jeśli osłonka ściśle przylega do doniczki, to uniemożliwia ona przepływ powietrza od spodu. Storczyk może się kisić :wink: wiem, bo to był mój poważny błąd przy pierwszym storczyku, na dodatek na dno osłonki wylałam wodę, która mocno parowała i korzenie gniły ? liście żółkły i opadały.

Musisz sam przeanalizować, czy popełniłeś jakiś błąd, czy może to normalne zjawisko pozbywania się starych liści.
Bez fotek nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Latem nie nawozisz? Przecież storczyk musi coś jeść, a samą wodą (jeśli demineralizowana/ destylowana) się nie nakarmi.
nic takiego nie pisałem o0
Przecież kora z wierzchu zawsze najszybciej przeschnie..! A tu chodzi o to, by podłoże w głębi nie było ciągle mokre, bo to prowadzi do.. gnicia korzeni, które nie gniją ze starości, a z tego, że są ciągle wilgotne.. :roll:
na pewno ten storczyk nie jest przemaczany. przed każdym moczeniem sprawdzam korę i na górze i zaglądam jak wygląda wszystko niżej i jeśli widzę, że jest wilgotno to nie moczę. Co jak co ale skłonności do przelewania ja nie mam :)

Jeśli osłonka ściśle przylega do doniczki, to uniemożliwia ona przepływ powietrza od spodu. Storczyk może się kisić :wink: wiem, bo to był mój poważny błąd przy pierwszym storczyku, na dodatek na dno osłonki wylałam wodę, która mocno parowała i korzenie gniły ? liście żółkły i opadały.
doniczka nie przylega ciasno do osłonki i od spodu tez nie styka się bezpośrednio z dnem osłonki. Na dnie osłonki nie zostawiam żadnej wody :)
Bez fotek nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć
jutro będą fotki :)

dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

No to moim zdaniem błędów w pielęgnacji nie popełniłeś, mam nadzieję, że to tylko opadanie starych liści :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

To są zdjęcia tego storczyka:

po edycji :D

tu jest cały od góry
Obrazek

korzenie od góry - niektóre zrobiły się "inne" ale o dziwo niżej jest normalnie
Obrazek

tu dobrze widac ten mech i trochę korzeni
Obrazek

tu widac jeszcze lepiej i taki mech jest dookoła doniczki
Obrazek

i stożek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Hmm.. storczyk wygląda na zdrowego "od pasa w górę" ;) Natomiast ciężko ocenić stan korzeni, bo w ogóle ich przez doniczkę nie widać :shock: Jesteś pewien, ze są one w dobrym stanie? Chęć do wypuszczania licznych korzeni powietrznych często idzie w parze z zepsuciem się tych w podłożu bo jest sygnałem, że lepiej im na zewnątrz, ze w doniczce coś nie gra, choć nie mówię, ze tak jest zawsze.. Te korzenie na powierzchni podłoża wyglądają jak zasuszone albo zgnite, ciężko powiedzieć. Obecność mchu również może świadczyć o zbyt wilgotnych warunkach w podłożu.. ciężko mi się wypowiedzieć bo nie widzę tych korzeni :)

Jakie on ma właściwie podłoże? Wygląda na bardzo drobne, ale to nie jest ziemia prawda?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Nie jest to najszczęśliwsza chwila aby przesadzać..... lecz do tego trzeba się przygotować.
Wzrost "zaglonienia" czy omszenia doniczki wskazuje na rozłożone podłoże i pewnie niekorzystną zmianę
pH.
To akurat b.sprzyja :wit by wzrost i ilość zieloności był dobrze widoczny.W tej ilości zaczyna szkodzić.

Proponuję więc..na szybko:
.1/. zrobić wywrotkę storczyka na rękę - delikatnie z bryłą podłoża - odłożyć z boku
2/porządnie wyszorować doniczkę porośniętą mchem.Do zera- zastosować wybielacz,domestos do dezynfekcji
3/i...wsadzić do doniczki oczyszczonej swojego storczyka ponownie ,uzupełnić ubytki nowym podłożem.
/przy okazji zobaczysz co Cie czeka przy przesadzaniu i ..czy może czekać do wiosny z właściwym przesadzaniem - ale też może być przymus przesadzenia./

Podłoże zapewne jest mocno rozłożone i nieprzepuszczalne i w różnym stanie korzenie. .Ale, do tego by dokonywać resekcji starych korzeni, musisz mieć świeże podłoże.
Bo, ten zabieg to 2 w 1.Czyli nie tylko przesadzanie ale i cięcia.

Dziękuje za zmianę zdjęć....
Pozdrawiam JOVANKA

PS,
Wpisów moderacyjnych nie wolno kasować użytkownikowi/RF/.
Po poprawce i tak bym skasowała własny wpis.To tak... aby wiedzieć na przyszłość.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Jovanka pisze:PS,
Wpisów moderacyjnych nie wolno kasować użytkownikowi/RF/.
Po poprawce i tak bym skasowała własny wpis.To tak... aby wiedzieć na przyszłość.
No właśnie, ja tak patrze, gdzie jest mój post? :roll: małe zdziwko :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

3velyna,
-no tak...ale :lol: ale w tym są dwie różne sprawy .
Zasady są regulowane odrębnie przez Regulamin Forum http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=1&t=29351
Pierwszy przypadek:
-
§ 2.2. Użytkownik nie może w jakikolwiek sposób zmieniać lub kasować swojego postu "zmoderowanego" przez Administratora, Moderatora lub dopisanej przez niego treści. Kasowanie uwag Moderatora skutkuje czasową lub stałą blokadą konta.
i dotyczy tego co w ramce na zielono
Jovanka napisał(a):
PS,
Wpisów moderacyjnych nie wolno kasować użytkownikowi/RF/.
Po poprawce i tak bym skasowała własny wpis.To tak... aby wiedzieć na przyszłość
.
.

Drugi przypadek.
Natomiast usunięcie Twojego postu było w ramach moich uprawnień.
Z Regulaminu Forum :
§ 5.1. Administratorzy oraz Moderatorzy mają prawo do:

a) Kasowania lub przenoszenia wiadomości do innych, odpowiedniejszych sekcji bez powiadamiania o tym autora postu;

Bywa ,ze takie posty ,które utraciły sens usuwam ;jak również poboczne nie związane z tematem.
I do tego nie jest potrzebna korespondencja z autorem.
Twój post dotyczył uwagi o zbyt wielkich zdjęciach i nic poza tym nie zwierał .
Zostało skorygowane i taki post nie musiał pozostać w treści.;stał sie nielogiczny po poprawkach/znikła sprawa/.

To, akurat są normalne porządkujące i formalne działania moderatora.
Warto jednak .. takie problemy i zapytania umieszczać w wątku do tego przeznaczonym/sprawy formalne i organizacyjne/
lub kierować zapytanie do mnie, na pw .
Ten obecny wpis /zapytanie, oznajmienie małego zdziwka :D / ..też jest nie jest związany z tematem .
Zostanie przeniesiony z wątku o diagnozie.

Pewnie tego "małego zdziwka" by nie było :D gdybyś Edyto pamiętała z RF ,ze takie działania też się podejmuje
na forum i nie wymagają dyskusji na forum o zasadności.
.

pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”