Mech w doniczce ze storczykiem

Awatar użytkownika
paula_
500p
500p
Posty: 678
Od: 27 paź 2009, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Zielony mech na wierzchu doniczki - co zrobić?

Post »

Na jednym z Phalaenopsis mam zielony mech. Zakrywa on całą górę doniczki, korzenie itp - takiego go już kupiłam. Kiedyś czytałam, że mech może być, że storczykowi będzie dobrze... dzisiaj na innym forum przeczytałam, że trzeba go bezwględnie zdjąć, bo storczykowi zacznie się dziać coś z korzeniami itp..... przyznam szczerze, że mnie ten mech się bardzo podoba i przełożyłam część na Mini Marka ;:223 :D teraz biję się z myslami, pościągać i wyrzucić czy zostawić? Co Wy robicie z mchem?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielony mech na wierzchu doniczki - co zrobić?

Post »

Nic :P

Mech wskazuje w jakich warunkach storczyk do tej pory był prowadzony.Hodowlane, to zupełnie odmienne warunki od naszej
uprawy domowej.
Skończy się stała wilgotność, zwyczajowe przesuszanie... więc :P skończy się i mech -uschnie z czasem.
Ten mech nie jest grożny ,osobiście bardzo go lubię.
Dyskusje... to pewnie mowa o zazielenieni w doniczce, a to już bardziej problem większy.To są glony= przy nadmiarze ...moze dojść do nieprzepuszczalności podłoża, zmiany pH i gnicia korzeni.
Na wierzchu jest coś innego , poza tym.. ...nie ma co gnić ;w dodatku chroni korzenie na podłożu od wysuszania..

Czyli mech mchu :P nie jest równy.
To nie ;:78 są do końca, te same formacje.

pzdr.JOVANKA
Awatar użytkownika
paula_
500p
500p
Posty: 678
Od: 27 paź 2009, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zielony mech na wierzchu doniczki - co zrobić?

Post »

Dziękuję Jovanko :)
Ja wiem, że zazielenienie na bokach doniczki to zupełnie co innego niż mech :)
Ale o tym mchu też czasem spotykam inforamacje, że lepiej go usunąć.... chociaż tak jak pisałam, mnie się on podoba, tak wszystko naturalnie wygląda :)
W takim razie zostawię go na tym Phalaenopsis i Mini Marku.... w ogóle marzy mi się całe podłoże i kora w akwarium porośnięte tym mchem ;) byłaby taka "naturalna dzikość" :oops:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielony mech na wierzchu doniczki - co zrobić?

Post »

Paula :lol:
Z mchem nie ma problemu ,aby go zdobyć.
Nawet w dobrych warunkach sphagnum NZ potrafi ożyć i zazielenić się :P .

Najprościej zielony, polecam:
* wykopki od znajomych z oczka /ale mocno :wink: pachnie oczkiem na początek ,
* z lasu ale trzeba wiedzieć z jakiego i czy mozna ? -wszak rozeznania roślin chronionych nie mamy tak do końca .
Wszystkie z nat.środowiska trzeba wypłukać,pozostawić aby ZOO z niego wyszło spokojnie.Innej dezyfekcji nie ma potrzeby robić.
*na all... pojawiają sie coraz nowe tropikalne mchy do obsady akwariów i zbiorników z tropikalna zielenią, tzw. holenderskich
a jakie mogą być mozna zobaczyć na stronie T U T A J
-nie wszystkie mchy musza rosnąć w wodzie- ale jej potrzebują.

Myslę,ze przy dobrym ;:24 pomyślunku, mozna stworzyć cudo :roll: .

Zyczę takich planów i realizacji.

JOVANKA
Kila1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomocy!!!

Post »

Witam, ja dopiero zaczynam moją przygodę ze storczykami :D Mam tylko 2 okazy, ale powoli się rozkręcam..ostatni kupiłam 2dni temu i bacznie mu się przyglądam. Nie wiem co robić bo zauważyłam że w środku doniczki pojawił się taki zielony nalot(mech), nie wiem czy powinnam coś z tym robić, czy nie szkodzi to storczykowi i czy mogę to zostawić. Zauważyłam też malego pajączka u spodu doniczki ale nie mam pojęcia czy to groźne? Dodam że pajączek wyglądał jak zwykły mały pajączek. Pod jednym z liści jest przyklejona biała pajęczynka.. Prosze o pomoc ;:145 Wstawiam kilka zdjęć, może coś umknęło mojej uwadze :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdr
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomocy!!!

Post »

Witaj,


"Przędziorki żółtobrązowe roztocza długości około 0,5 mm, żerują na spodniej stronie blaszki liściowej, w przypadku dużej liczby szkodników stwierdzić można obecność delikatnej pajęczynki. Na górnej stronie liści stwierdza się żółte mozaikowate przebarwienia, powstałe na skutek wyssania zawartości komórek przez szkodniki. Występowaniu przędziorków sprzyja niska wilgotność powietrza i wysoka temperatura."

Czytałam też na Forum, że może się zdarzyć tak, że zadomowi się w doniczce zwykły domowy pająk, który wyłapuje inne szkodniki na naszą korzyść, a w sumie na korzyść falka :)

Co do mchu, to sama nie wiem, czy trzeba usuwać, czy nie, bo takich przypadków nie mam, a gdy w sklepie widziałam, to nie brałam :lol: w każdym razie na pewno świadczy to o wysokiej wilgotności w doniczce. Zrób w niej dziurki, zapewnij przewiew.

Zauważyłam też osad z twardej wody na liściach. Przecierasz/spryszkujesz go kranówką?

P.S. Piękne ubarwienie ma Twój Phalaenopsis ;:oj gratuluję takiego zakupu :D
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Kila1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomocy!!!

Post »

w sumie to tak to bylo... kupiłam go 2 dni temu(był w promocji i w ogóle się zastanawiałam czy go wziąć, ale ciężko było się oprzeć :wink: ) i jeszcze nic z nim nie robiłam. Pająk raczej wyglądał na zwykłego pajączka, uciekł z powrotem do doniczki, ale tam był jeszcze jeden ale nieżywy już i on właśnie wyglądał jak te na pierwszym zdjęciu. Więc teraz już sama nie wiem. Będę obserwować. Ślady na liściach od wody ma juz pewnie ze sklepu, dodam że był kupiony w tesco. Jak to w większości takich sklepów nie dbają zbytnio o kwiaty. Dziękuje bardzo za wszystkie porady. Cieszę się że podoba się mój phalaenopsisek hehe. Pozdrawiam
Pozdr
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomocy!!!

Post »

Kila1986 pisze:Pająk raczej wyglądał na zwykłego pajączka, uciekł z powrotem do doniczki, ale tam był jeszcze jeden ale nieżywy już i on właśnie wyglądał jak te na pierwszym zdjęciu.
Z tego, co piszesz może być właśnie tak, że zwykły pająk urządził sobie obiad ze szkodnika :lol: komfortowa sytuacja ;:173

W tesco też mnie korciło kupić.. Ale gdy wzięłam do ręki doniczkę i zobaczyłam, że za folią łazi sobie taki obrzydliwy robal... to mi odeszła ochota na storczykowe zakupy ;:185 i do tej pory nie wiem, co to był za jeden :wink:

Ja listki przecieram namoczoną mgiełką do storczyków szmatką (na bazie wody destylowanej), ale coś o dodaniu do wody soku z cytryny też tu na Forum czytałam :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Kila1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomocy!!!

Post »

Też słyszałam o wodzie z dodatkiem cytryny.Kupiłam też dzisiaj jakąś mgiełkę do storczyków,psika się liście..zobacze czy to coś w ogóle da. Dziękować za rade :wink:
Pozdr
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomocy!!!

Post »

Nie wiem czy nie kupiłaś przypadkiem nabłyszczacza do liści, bo są w takich samych opakowaniach :?:

Ja nie zraszam już liści, wolę namoczyć jakiś miękki materiał i po prostu to w nie wetrzeć, tym samym wycierając kurz. Trzeba uważać, by nie zostawały nagromadzone krople w stożku wzrostu i w zagłębieniach liści.

Więcej informacji znajdziesz np tutaj świeży temat :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Kila1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomocy!!!

Post »

Super, bardzo pomocne ;:333 Może faktycznie zrezygnuje z pryskania takimi specyfikami,tylko zwykłą nawilżoną szmatką przejadę. Muszę też pomyśleć o tych dziurkach w doniczce dla przepływu powietrza :wink:
Pozdr
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

hej :)
moi rodzice maja dużego storczyka. Jest naprawdę spory, dużo większy od storczyków jakie widzę w kwiaciarniach. Cały czas do tej pory kwitł i wszystko było ok a teraz dookoła doniczki od środka rozrósł się jakiś mech ;/ storczyk przestał kwitnąć a teraz jeszcze żółkną i odpadają liście :/ czy to może być spowodowane tym mchem? Myślę, że chyba wyciągne całego storczyka z doniczki i wywalę ten mech. I jeszcze jedno pytanie - w co mogę przesadzić tego storczyka? Ma już bardzo dużo korzeni i przestają już się swobodnie mieścić w starej doniczce a nigdzie w kwiaciarniach nie ma tych przezroczystych doniczek dla storczyków i właśnie czy można go przesadzić do zwykłej ceramicznej doniczki czy muszę kombinować jakąś przezroczystą doniczkę z czegoś innego? Do tej pory nie było z nim żadnych problemów i każdy kto przyszedł się nim zachwycał a teraz przez ten mech wszystko się psuje :/
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

:) Witaj :)
Do prawidłowej oceny stanu storczyka potrzebne jest zdjęcie, najlepiej zarówno liści, jak i korzeni. Nie wiem, czy żółknięcie spowodowane jest mchem. Ja na Twoim miejscu wyjęłabym storczyka, sprawdziłabym stan korzeni i pozbyła się korzeni, które są ewidentnie do usunięcia, czyt. zgniłych. W razie przypadkowego usunięcia coś zdrowego konieczne jest zasypanie nadciętego miejsca cynamonem albo węglem. Storczyk koniecznie trzeba przesadzić w podłoże dla storczyków (kora, chipsy kokosowe) - informacje o nim znajdziesz na forum. Przy uprawie storczyków konieczna jest przezroczysta doniczka - ułatwia to obserwację stanu korzeni, poza tym w korzeniach zachodzi fotosynteza. Czasm trudno dostać te doniczki w kwiaciarniach, ale w większych sklepach z działem ogrodniczym nie powinno być problemu, poza tym widziałam takie doniczki w ofercie sklepów internetowych trudniących się sprzedażą storczyków, bądź na aukcjach internetowych. Jeśli korzeni jest sporo najlepiej kup doniczkę o rozmiar większą od dotychczasowej. W przezroczystej plastikowej doniczce można zrobić dziurki dla lepszej cyrkulacji powietrza. Dla dekoracji możesz wsadzić doniczkę do specjalnej osłonki dla storczyków - zrobione są tak, że dno doniczki nigdy nie będzie dotykało dna osłonki. Storczyki są teraz bardzo popularne, więc na rynku jest sporo takich akcesorii.
Powodzenia! :)
Pozdrawiam,
Marta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”