Podwinięty pęd kwiatowy

Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Zawinięty pęd kwiatowy

Post »

Zauważyłem u mojego Phal. nowy pęd kwiatowy, który dość niefortunnie zawinął się w pętelkę i zaczął wrastać z powrotem pomiędzy nasady liści (taki scenariusz przynajmniej wydaje mi się najbardziej prawdopodbny - mogę się oczywiście mylić bo nie widziałem całego procesu).

Pęd zauważyłem na tyle póżno, że juz nie bardzo można go wyprostowac, stożek wzrostu siedzi mocno zagłębiony pomiędzy liście. Wygłąda to tak ja na zdjęciu:

Obrazek

Czy ktoś już miał podobny przypadek? Czy można tak rosnący pęd pozostawić mając nadzieję, że się przebije i wyjdzie gdzieś bokiem bez szkody dla rośliny, czy może raczej należy go profilaktycznie usunać? Widziałem już kilka razy jak korzenie przebijały mi się przez liście (bez szkody dla roślin, co najwyzej rozrywany był tylko liść na 2 części).. ale zwykle trafiały z blaszkę liścia, a nigdy nie było to tak blisko nasady liści.

Dodam jeszcze tylko, że pęd jest dość gruby... jeden z grubszych jakie widziałem u phalenopsis.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Zawinięty pęd kwiatowy

Post »

Ja miałam taki przypadek już dwa razy - raz udało mi się pęd wyswobodzić, a drugi raz pęd przebił się przez listek wyżej i rósł już normalnie. Tu nie wiem, bo on rośnie jakby w stożek. Nie da się go ani ciutkę poruszać? Na siłę oczywiście nic nie rób, bo go uszkodzisz.
Może zostawić wszystko naturze?
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Zawinięty pęd kwiatowy

Post »

Próbowałem wyciągnąć... ani drgnie :(

Jak na razie to wydaje mi się, że pęd cały czas rosnie.. ale się nie przebija tylko pętelka robi sie większa. Ale na razie zbyt krótko to obserwuje, żeby jednoznacznie stwierdzić.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zawinięty pęd kwiatowy

Post »

Ja już kilka razy coś takiego miałam, teraz znowu mam na jednym. Najlepiej go nie ruszać. Prawdopodobnie się złamie, ale jest duża szansa, że odbije z oczka i zakwitnie.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Zawinięty pęd kwiatowy

Post »

A to mnie trochę uspokoiło :).... u mnie zdarzyło się tak pierwszy raz.
W taim układzie czekam i kontroluję co się wydarzy.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
kinga0044
50p
50p
Posty: 82
Od: 18 cze 2009, o 16:21

Podwinięty pęd kwiatowy

Post »

Witam!!

Bardzo proszę o poradę dotyczącą mojego storczyka. Wypuścił on pęd, tylko jest on zawinięty i nie da się go wyprostować. Oto zdjęcie:

Obrazek

Co powinnam z nim zrobić? Pozwolić mu nadal rosnąć, mając nadzieję, że kiedyś się wyprostuje?

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam:)
Kinga
Storczyki=> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=64508" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: storczyk - proszę o pomoc

Post »

Ten pędzik na pewno sam się nie wyprostuje, nie próbuj raczej go też prostować bo się złamie (są bardzo kruche).
Gdybyś może go nakierowała przed liściem jak był krótki to pewnie by poszedł w górę a tak liść go zablokował (tak myślę).
Ja bym nic nie robiła, trudno. Może zrobi okrążenie i pójdzie w górę ;:112
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: storczyk - proszę o pomoc

Post »

Jestem tego samego zdania aby nic nie robić :) Pęd teraz odbije w górę i zwróć uwagę czy znów nie napotka przeszkód ;) Po prostu będzie teraz ciut krótszy bo się zawinął, ale poza tym ok :) ja tez miałam taki pęd, który niejako otaczał cała doniczkę dookoła a dopiero później poszedł w górę, no ale takiego kupiłam ;)

Następnym razem możesz pomóc pędowi przez nakierowanie go, albo np. przypiąć do patyczka i on pójdzie w tym kierunku :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: storczyk - proszę o pomoc

Post »

To takie coś jest możliwe? :shock: pierwsze widzę, dobrze wiedzieć :D
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
kinga0044
50p
50p
Posty: 82
Od: 18 cze 2009, o 16:21

Re: storczyk - proszę o pomoc

Post »

Zrobię tak jak radzicie, będę obserwować storczyka aby nie napotkał na inne przeszkody.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi:)
Pozdrawiam:)
Kinga
Storczyki=> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=64508" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kinga0044
50p
50p
Posty: 82
Od: 18 cze 2009, o 16:21

Re: storczyk - proszę o pomoc

Post »

Zrobiłam tak jak mi radziłyście. Storczyk rósł sobie w spokoju i dzisiaj wygląda tak:


Obrazek

Mój storczyk ma w sumie dwa pędy(zawinięty i prosty), które mam nadzieję, niedługo zakwitną:)))
Pozdrawiam:)
Kinga
Storczyki=> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=64508" onclick="window.open(this.href);return false;
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: storczyk - proszę o pomoc

Post »

Jaka to odmiana storczyka?phalenopsis?pozdrawiam kasia
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: storczyk - proszę o pomoc

Post »

Szkoda, ze nie zareagowałaś w porę aby go delikatnie przymocować do podpórki i nakierować. Uniknęłabyś powtórnego zapętlenia.. aż ciekawa jestem jak "to to" będzie wyglądać gdy zakwitnie, śmiesznie wygląda ;) Kwiaty niżej niż liście hehe.. Następnym razem staraj się delikatnie zainterweniować, jeśli boisz się przypinać młody pęd do podpórki, możesz go tylko delikatnie naciągnąć np kawałkiem materiału, pończochy czy sznurkiem, tak aby rósł tam gdzie ma więcej miejsca, póki jest elastyczny, bo imstarszy tym gorzej coś z tym zrobić :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”