Storczyki z marketu

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 5 storczyków z Tesco

Post »

Witam,
Postaram się :D troszkę kolorowej23 stonować to katastroficzne spojrzenie.
Grzybiczne infekcje są niestety...wkalkulowane w uprawę storczyków i wszelkich kwiatów / mówimy o żywych organizmach./
Patogeny są wszędzie ;obecny okres jesieni sprzyja .Nie trzeba nawet okna otwierać, aby znaleźć je w powietrzu domowym.
Rośliny są idealnym siedliskiem dla grzybów.
Tak więc.... :roll: wiele utrapień z tym związanych, można i należny się spodziewać.

I tu rola prewencji, by nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Po drugie.... ja nie dostrzegam na liściach aktywnej infekcji grzybowej.
1/W dużej mierze są to historyczne plamy; na zdj.6 jest wyraźny obszar krawędziowy po ataku grzybów w miejscu
charakterystycznym dla "gutacji"
.Wygląda na wygaszoną infekcje.Ale warto umyć zdezynfekować ten liść i po osuszeniu
...potraktować Topsinem ...lub pudrować tę końcówkę cynamonem.
2/Na liściach wskazujesz obszary z zielonymi wyrostkami....I tymi są -;naturalne, fizjologiczne anomalie .... struktura tkanki niekoniecznie musi być jednolita.
3/Prewencyjnie można zastosować Topsin dla wszystkich roślin po ich umyciu /ale :!: sądzę ...po plamach białych ,ze jakiś środek już był stosowany wiec....ostrożnie z nadmiarem/
4/z nawożeniem ...zalecam ostrożność z żelem Agr.../są informacje o "paleniu" korzeni/
5/z nawodnieniem...troszkę lepiej pokombinuj. "Leciwe liście" to skutek odwodnienia. Gdy deficyt wody nie ustąpi to storczyk nie ma szans odzyskać prawidłowego turgoru.Nawożenie tu nie pomoże ;a, wręcz zaszkodzi .

Warto, pamiętać na swym starcie storczykowym, że... roślin idealnych nie ma...i czasami udaje się z powodzeniem uprawiać również takie po przejściach ...z masą defektów z przeszłości.....I to z zadowoleniem.
I tego zadowolenia życzę .

A storczyki masz w zupełnie dobrej kondycji ;no cóż....rozpoczęta jest .uprawa własna więc i zaczęły się też "schody..."
Ale cieszyć się trzeba kwitnieniem obecnym bo na przyszłe trzeba będzie poczekać i zapracować przez rok....
Dla zmniejszenia stresu "pierwszego kwiatka" :lol: polecam lekturę naszej sekcji oraz mat.bazowe o uprawie wraz z literaturą tematyczną.

Pozdrawiam i życzę powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: 5 storczyków z Tesco

Post »

Droga Jovanko Mówisz że infekcje są wygaszone, to może być prawda ponieważ "storczykarze" jeżeli widzą jakąś zmianę chorobową spowodowaną przez grzyby, robactwo itp... Spryskują rośliny zanim je sprzedadzą... Cóż często dodają wyższą dawkę i to zamiast pomóc również szkodzi. Stąd np. Zmiany na liściu mogą być obecne tak jak i równie z korzeniami mogą zacząć gnić itp. Dobrze jest zastosować jakiś środek aby mieć"święty spokój" ...
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
vanadis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

Witajcie!! Jak widać na zdjęciach zakupiłam storczyka i nie wiem co mu jest. Czytałam dużo różnych porad, oglądałam chyba już wszystkie choroby i dale jestem głupia. Czy w ogóle ktoś wie jaki to storczyk?? Chyba Miltonia, ale też pewna nie jestem. Jest jeszcze drugi taka sama odmiana i wygląda tak
Obrazek Obrazek Obrazek
Objawy maja mniej więcej takie same, wyblakłe liście, które skręcają się w spirale, na dodatek praktycznie na całej ich długości są czarne smugi (nie kropki) W tym pierwszym dodatkowo jest na jednym liściu zaschnięta końcówka i czarne dwie plamki. Nie chcę jeszcze bardziej roślince zaszkodzić, a chyba już czasu jest coraz mniej. Wstawiłam je jedną do osłonki, na dole jest keramzyt i odrobinka wody, druga stoi w szerokim pudełku na keramzycie na dole troszkę wody, żeby zwiększyć wilgotność. Pseudobulwy na razie wszystkie jędrne, więc myślę, że da radę jeszcze je uratować. Poradźcie co zrobić może tylo histeryzuje i to jest proces aklimatyzacji??? Pomóżcie, bo czuje się osierocona z tym problemem ;:145
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

Daj mu czas.Podlewanie w marketach jest takie,że jak wszystkie usychają ,to są zatapiane.
vanadis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

Przesadzać ich też nie trzeba? Nie widać tego na zdjęciach, ale liście są wiotkie. Mało tego pod spodem pojawiają się czarne kroki, a później tak jakby szkielet liścia aż do brązowych plam. Małe listki maja pęknięcia i tylko błonę. Boje się, ze obumrze jedna i druga roślina. Dodam, ze mieszkam bardzo blisko parku a za oknem mam z 5 lip. W sumie za oknem mam juz park.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

Może być zagrzybiony.Ogólnie to nie mam doświadczenia z tą akurat odmianą .Mam same phalenopsisy kupowane po kilka zł z przeceny i odratowane.Podstawą kupowania w markecie, jest dokładne obejrzenie rośliny .Poszukaj w dziale o storczykach http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=29
vanadis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

Zagrzybiony to mało powiedziane. Tknelo mnie coś i wyrzuciłam podłoża w tym mniejszym podduszone korzenie i wrosnieta gabka, w drugim całej gąbki nie udało się usunąć, bo musiabym usunąć cały system korzeniowy, ale wycielam co się da. Oczywiście grzyb na gabce. Przyduszone korzenie. Siedzi teraz bidulek w pojemniku z keramzytem. Zobaczymy co z nim dalej :(
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

To są uroki posiadania kwiatów z marketu.Przydał by się środek przeciwgrzybowy,może previcur?
Miałem kiedyś tę odmianę,była dość kapryśna.
vanadis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

na razie włożyłam tego gorszego kwiatka do plastikowego pudelka z keramzytem i odrobina kory. Wygląda na to ze mu się polepszyło
Za dwa dni zrobię oprysk. Dziękuję za poradę. Niestety większość korzeni musiałam wyciąć, bo wrosła w nie duza drobnoziarnista gabka. Mam nadzieje, ze nowa pseudobulwa przetrwa i na szczęście roslinka się ratowała i puściła sporo nowych korzeni (pięknych, zdrowych, zielonych). Objawy skręcania również ustąpiły. Wygląda na to, że w harmonijkę jak za mało wody a spirale jak za dużo.
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

Ja zawsze kupuję storczyki w marketach. Oczywiście ze względu na niską cenę. I nawet jak storczyk jest kwitnący ostrożnie wyjmuję z doniczki i sprawdzam korzenie . Jeszcze nigdy storczyk mi nie padł od takiej operacji.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Kupiony storczyk w markecie co z tym fantem zrobic

Post »

Najprawdopodobniej to, któraś z odmian cambrii (cambria=nazwa handlowa). Cambria to krzyżowka różnych rodzajów storczyków tj. miltonia, ondotoglosum, oncidium itp. Jeśli masz informacje o pełnej nazwie handlowej to może znajdziesz w internecie informacje z czym ta roślina była krzyżowana. Znając rodziców będziesz mogła określić jakich warunków potrzebuje. Jeśli liście robią się w taką "harmonijkę" tzn że ma za małą wilgotność w powietrzu. Cambrie mają bardzo delikatne korzonki. Ja bym Ci poradziła , żebyś jednak wyciągnęła te roślinki z keramzytu. Wsadź je w nowe podłoże: drobne wymieszane z grubym (w orchid sklepiku mają b. dobre gotowe mieszanki) ewentualnie można dodać trochę pociętego mchu torfowca oraz na dno doniczki oczywiście warstwa drenażu (może być keramzyt). Korzenie rośliny można zabezpieczyć węglem drzewnym. Po posadzeniu nie podlewać przez 10 dni( jeśli ma kwiaty to 5 dni wystarczy) by zmusić ją do wypuszczania korzonków. Jasno żółte liście tej rośliny informują Cię o tym, że najprawdopodobniej miała zbyt dużo światła (jeśli roślina ma zdrowy system korzeniowy). Porządany kolor liści- jasnozielony (kolor informuje nas, że roślina ma idealne warunki świetlne). Czarne smugi lub kropki na listkach tej rośliny to informacja, że roślina była spryskiwana wodą. Roślinka owszem lubi zamgławianie ale baardzo delikatne. Ja swoją cambrie nelly isler trzymam po prostu w łazience (jest jej tam b. dobrze). Po kąpieli kiedy tworzy się para wodna dopiero po 10 min otwieram okno, żeby osuszyć łazienkę (żeby moja roślinka mogła sobie wchłonąć trochę wilgoci przez listki). Poza tym te kwiatki "mówią nam o swoich potrzebach". Jeśli są odpowiednio podlewane (czytaj niezalewane) to roślina poinformuje nas kiedy potrzebuje wody- marszczą jej się pseudobulwy. Na wielu forach ludzie sieją panikę, że te rośliny są "jednorazowe" mogą powtórzyć ze 3-4 kwitnienia i zamierają, bo nie jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednich warunków ale ja jestem dobrej myśli :D . Tym bardziej, że na youtubie jest wiele zagranicznych filmików instruktażowych jak uprawiać te roślinki, więc może i nam się uda :wink: . Osobiście swoją cambrię mam od kilku miesięcy, pięknie kwitła (miała 4 pędy kwiatowe) i pięknie pachniała. Pozdrawiam Serdecznie i życzę powodzenia w uprawie! ;:215

-- 19 lip 2014, o 08:15 --

P.S poza tym na zdjęciach widać, że roślina mimo wszystko jest w niezłej kondycji. Piękne pseudobulwy w b. dobrym stanie. ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”