Marniejące storczyki

Kasiunia08
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 wrz 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejące storczyki

Post »

christiee pisze:bardzo Ci dziękuje za rady bo jak na razie jesteś jedyną osobą, która chce mi pomóc :)
czy zamiast psikania fungicydem mogę zasypać cynamonem? bo wyczytałam na forum że tak zabezpiecza się korzenie przez infekcjami po ich podcinaniu przy przesadzaniu. jeśli uda mi się dzisiaj kupić nowe podłoże to postaram się go przetransportować już dzisiaj. A też żółknący liść na razie zostawiam i czekam aż sam odpadnie?
Tak, co do liścia to czekaj, nie urywaj, powinien sam opaść.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Marniejące storczyki

Post »

Tutaj był podobny temat odnośnie żółknących lisci, może Ci się jeszcze przyda http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... cie#p80734

Myślę, że sam cynamon nie wystarczy.. cynamon zazwyczaj jest używany profilaktycznie przy odcięciu zgniłych korzeni, aby zapobiec rozwijaniu się grzybów, pleśni czy patogenów, bo ma działanie bakteriobójcze. Ale Twój storczyk jeśli już jest zarażony chorobą grzybowa to należy go leczyć.. ja bym go spsikała topsinem przy przesadzaniu, mała buteleczka kosztuje parę groszy, poczekała parę minut aż przeschnie i zasypała cynamonem. Nie mogę tez ręczyć, że Twój storczyk choruje, ale po przeczytaniu kilku wątków, wiem, ze może być takie ryzyko. Doniczkę także należy zdezynfekować, podłoże najlepiej wyprażyć w piekarniku aby było sterylne. Storczyka dobrze odseparowac, bo jeśli to choroba wywołana grzybem to może Ci zarazić najbliższe rośliny. Podlać dopiero kiedy korzenie będa srebrne, raz na tydzień to zdecydowanie za często, zwłaszcza w obecnym okresie! Ja teraz podlewam storczyki raz na 2/3 tygodnie. Jeśli żółcenie lisci sie nie zatrzyma to najbliższe moczenie chyba zastosowałabym znów z fungicydem. Ale jeśli to nie jest choroba grzybowa, to moze tez nie warto storczyka stresować? Moim zdaniem nie masz wiele do stracenia, skoro stan rośliny sie nie poprawia, a pozostawienie jej samej sobie raczej nie pomoże.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Layla1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 maja 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dw

Re: Marniejące storczyki

Post »

Witam, może pomoże mi ktoś w określeniu, co się dzieje z moim Phalenopsis?

To mój najstarszy okaz - pierwszy po wprowadzeniu się do nowego mieszkanka. Miał swój okres przejść i zmarniał nam tak, że mnie wiedzieliśmy, czy przeżyje. Jednak w tym roku mile nas zaskoczył - wypuścił pęd kwiatowy. Pierwszy z nich zasechł po jakimś czasie, co już wtedy zaczęło mnie martwić. Po kilku dniach zaczął wypuszczać kolejny pęd i temu już udało się wypuścić pierwszego kwiatka. Potem drugiego i trzeciego. Po pewnym czasie ostatni z kwiatków zrobił się żółty i odpadł. Pozostałe dwa nie pozwijały się prawidłowo. Niedawno zauważyliśmy, że pęd prawie przy podłożu był pęknięty (ale nie nadłamany, a pęknięty wewnątrz co widać było tylko przez mały ubytek w skórce zewnętrznej) a kwiat zaczął marnieć. Chcąc nie chcąc, żeby ratować i storczyka i jego kwiatki pęd obcięłam i wstawiłam do wazonika a samego storczyka wyciągnęłam z podłoża i usunęłam marnie wyglądające korzenie. Pozostała część pędu żółknie (widać na zdjęciu) a i liście nie wyglądają najlepiej. Są bardzo miękkie, jeden z plamą na brzegu, a jeden cały w drobne wgłębienia (prawie jak blizny).

Nie wiem, co z nim zrobić - jak mu pomóc? Macie pomysły?

Tu jeszcze kwiatki na łodydze:
Obrazek
Rozwinęły się tylko do tego stopnia
Obrazek
Potem trafiły do wazonu i rozkwitły bez problemu - w końcu dostały wodę której pęd jej nie dostarczał
pękniętyObrazek
Tak wygląda bulwa Storczyka
Obrazek
Obrazek
A tak liście (u góry ten z bliznami)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Marniejące storczyki

Post »

Witaj,

W czym Ty trzymasz swojego storczyka? To nie jest plastikowa osłonka?

A że rozkwitły Ci pączki w wazoniku, to jestem pod wrażeniem, czytałam, że to niemożliwe, zresztą moje też się w nim nie rozwinęły :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Layla1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 maja 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dw

Re: Marniejące storczyki

Post »

Osłonka owszem, jest plastikowa. To źle? Nigdy żadnemu "znanemu mi" storczykowi nie szkodziły takie :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Marniejące storczyki

Post »

Ale czy jest to tylko ta osłonka? Storczyk nie ma swojej doniczki? Jest wsadzony po prostu w osłonkę?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Layla1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 maja 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dw

Re: Marniejące storczyki

Post »

tak. byl tak od zawsze - kilka innych też i nigdy nic im nie bylo.

-- 20 wrz 2012, o 21:47 --

osłonki mają dziurki - powietrze ma dobrą cyrkulację a i woda dobrze paruje - podłoże dobrze przesycha (dokładnie sprawdzane) jeśli o to chodzi :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Marniejące storczyki

Post »

Ale wtedy roślina nie ma dopływu powietrza od dołu, co źle wpływa na przesychanie podłoża - korzenie - liście :wink:
Może akurat ten falek ma za mało korzeni i za długo musisz czekać z podlewaniem i usychają mu korzonki?

Musiałabyś więcej napisać o sposobie pielęgnacji swojego storczyka, jak podlewasz, gdzie stoi. Może te zmiany, to poparzenia słoneczne?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Layla1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 maja 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dw

Re: Marniejące storczyki

Post »

własnie poparzenia sie obawiam ;/ w wakacje był u mojej mamy i stał na słońcu jak się później okazało. Podlewany jest raz na 1-2 tygodnie, wstawiamy go do miski - niech pije :)
Powietrze od dołu ma - ma dziurki i stoi na specjalnie przeznaczonym mu miejscu :)
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Marniejące storczyki

Post »

3velyna - u mnie storczyki wszystkie stoją tylko w osłonkach i szaleją aż miło, od dołu też są dziurki
poparzenia słoneczne wyglądają inaczej, pojawiają się plamy na liściach a nie wgłębienia
Awatar użytkownika
Layla1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 maja 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dw

Re: Marniejące storczyki

Post »

A już się bałam, że to tylko ja tak wpakowałam te kwiaty w osłonki :) - polecał mi to miłośnik storczyków, mój prowadzący ćwiczenia z botaniki ;p
Staram się o nie dbać, pilnować, chuchać, dmuchać, a ten tutaj - ochrzczony przypadkowo imieniem Stefan - leci w kulki i coś pada mi tutaj.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Marniejące storczyki

Post »

polikola pisze:poparzenia słoneczne wyglądają inaczej, pojawiają się plamy na liściach a nie wgłębienia
Wiem, wiem, bo sama doświadczyłam, ale tylko raz i myślałam, że wyglądają różnie w różnym stopniu intensywności :)

A co do osłonek, to myślałam, że bez dziurek, co mnie lekko zmartwiło, bo ja moim wszystkie doniczki dziurawię, by miały warunki jak najbliższe swoim naturalnym :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Marniejące storczyki

Post »

szukałaś na storczyku niechcianych lokatorów, np. przędziorków?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”