Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Marta, żeby storczyk okazale kwitł trzeba mu zapewnić przede wszystkim odpowiednią ilość światła, potem dochodzi wilgotność powietrza oraz temperatura w zależności skąd pochodzi i oczywiście do tego trzeba dodać jeszcze regularne nawożenie. Tak więc ograniczanie się, że to temperatura ma tutaj największy wpływ na kwitnienie jest zbyt mocno tutaj uproszczone.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

No właśnie od tego roku zapewniłam mu wszystko co potrzebuje. Pięknie urosły psb. Ma dużo światła itd. Tylko właśnie nie jestem w stanie wahań temperatury dzień/noc uzyskać stąd myslałam, że wyniesienie ich na dwór teraz dopełni odpowiednich warunków uprawy. Tylko boję się, że mogę bardziej zaszkodzić niż pomóc...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Do różnicy temperatur w przypadku dendrobium trzeba podchodzić z lekkim dystansem. Dla nobile powinny wystarczyć parę stopni różnicy, w lecie wystarczy otwarte, a zimą rozszczelnione okno.
Do zainicjowania kwitnienia wg różnych hodowców wystarczy chłodniejsze i rzadsze podlewanie w okresie zimowym. Natomiast ważniejsze jest tutaj nawożenie w okresie wiosna-lato o większej zawartości azotu, a w okresie jesiennym o większej zawartości fosforu. Zimą nie nawozisz. Możesz poczytać tutaj, to bardzo dobra strona:

http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

No to może spróbuję w tym roku jak mówisz. A w przyszłym, dla porównania będę werandować. Zobaczę czy faktycznie jest jakaś różnica.
Stronke co podesłałeś już przestudowałam wcześniej. Bardzo cenię sobie informacje tam zawarte i akurat tam też polecają wynosić na dwór w okresie wiosna - lato i wczesna jesień.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Racja, jest napisane że część wynosi dendrobium na zewnątrz ale nie jest napisane że będzie przez to obficiej kwitnąć.
Na kwitnienie ma wpływ nawożenie i światło. Właściwe nawożenie to podstawa zresztą w przypadku wszystkich roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

No nie zgodzę się, że nie ma tego napisanego.

Cytat ze wspomnianego powyżej źródła ". Także ustawienie rośliny jesienią w możliwie chłodnym miejscu w mieszkaniu (na przykład bardzo blisko szyby) i zaprzestanie podlewania na dwa do trzech miesięcy (od października do końca grudnia) z reguły inicjuje pąki kwiatowe, ale ich liczba jest zdecydowanie mniejsza niż w wypadku chłodzenia na zewnątrz."

Oczywiście zależy do rośliny i pewnie ciężko generalizować, ja nie mam doświadczenia a Ty juz je masz, więc może to co jest powyżej zacytowane trudno dopasować do wszystkich roślin. Podobno te "marketowe" egzemplarze są mało wymagające, więc może to stwierdzenie dotyczy botaników i ich krzyżówek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Marta, szkoda że opuściłaś w cytacie początek zdania:

"Kwitnie niezwykle okazale, jeśli jest nawożone regularnie w okresie wzrostu,...[...]".

I to dopełnia to o czym pisałem, że najważniejsze jest regularne nawożenie. Co do schłodzenia, to powinno tylko zainicjować kwitnienie. Zresztą w przypadku storczyków to nie tylko czynnik temperatury tutaj może inicjować, ale też przesuszenie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ok rozumiem. Ale jednak myślę, że zachowanie obu czynników czyli nawożenia plus przechłodzenia na dworze powinno dopełnić sukcesu. Oczywiście przy zachowaniu innych istotnych parametrów jak m.in. przesuszenie w odpowiednim czasie.
To po tej dyskusji wyciągam takie wnioski. W tym roku nic już nie kombinuje. Robię tak jak doradziłeś Norbercie. Jeśli to kwitnienie będzie skromne to za rok spróbuję powalczyć z mszycą i je powerandować. Najlepiej teorie sprawdzić w praktyce samodzielnie. Pozdrawiam
Gonielka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 paź 2017, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam,
od jakiegoś czasu posiadam Dendrobium Nobile, oczywiście pięknie kwitło, ale jakoś dopiero ostatnio zainteresowałam się jego pielęgnacją ;:124 niestety ku mojej rozpaczy :cry: bardzo mi zmarniał, wygląda jakby był uschnięty. Może był przelany albo po prostu trzeba go było przyciąć ;:131 , nigdzie nie mogę znaleźć żadnych wiarygodnych informacji ;:218 może są tu jakieś doświadczone osoby w tym temacie??? ;:204 Czy jest on jeszcze do uratowania???
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Yyyy ja bym stwierdziła zgon...
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Chociaż wiesz co... jeszcze raz rzuciłam okiem... te keiki na nim chyba jeszcze żyją... ledwo bo matka zgon zaliczyła ale może te "dzieci" uda się uratować. Jak najszybciej odciąć je od matki, odkazić cięcie, odczekać parę dni (ok 7 mam nadzieję że przeżyją) przez te 7 dni położ je na tacy z wilgotnym keramzytem, żeby parowało. Po tym czasie namocz korzonki w wodzie nawet z 3h. Następnie posadzić w podłoże chyba wszystkie razem...
I na Boga podlewanie kwiatów to podstawa....
Gonielka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 paź 2017, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Właśnie mam wrażenie że to przez podlewanie, bo teraz czytam ze w okresie spoczynku się je ogranicza, a ja podlewalam normalnie :-( w każdym razie Dzięki za pomoc, już się biorę do robótki :-)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ale nawet jak podlewasz normalnie to nie ma prawa żeby tak zabić roślinke. Ograniczasz podlewanie po to żeby zakwitło. Jeśli był by podlewany normalnie mógł by conajwyżej zamiast kwitnąć to zakeikować...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”