Grzyb/pleśń w podłożu

ODPOWIEDZ
mlogda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lut 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Białe plamki z korze i mech

Post »

Witam!
Jestem tu nowa, więc mam nadzieję, że dobrze trafiłam :)
Mam 2 storczyki. Jeden z nich dostałam od koleżanki. Ona chciała go już wpisać na straty, bo ani nie wypuszczał nowych pędów, ani nic się z nim nie działo, a do tego ma powyginane na wszystkie strony liście. Drugiego dostałam niedawno na urodziny.
Chodziłam po wielu stronach i czytałam różne podpowiedzi co do pielęgnacji storczyków, więc to i owo się dowiedziałam. Jednak nigdzie nie ma konkretnych odpowiedzi.
W storczyku nr 1 w korze są takie malutkie kropeczki białe, owinięte jakby watą/pajęczynką. Nie wiem czy go przesadzać, bo wypuszcza sporo korzeni i chyba pędy. Liście pozostawiają sporo do życzenia, ale żyje :) Poza tym na jednym z liści ( na dolnej części) znalazłam dziś małą czarną kropeczkę. Nie wiem co to może być? Może zbyt dużo słońca?
Storczyk nr 2 to nowy kwiatek, więc ciągle jest w "tym czymś", w czym go dostałam. Mianowicie jest tam dużo mchu. Nie wiem czy go przesadzić do kory (mam specjalną do storczyków), czy zostawić go tak jak jest? Poza tym na kilku kwiatkach widoczne są jasne plamki (robią się przezroczyste). Tutaj też dziś zauważyłam małą, ciemną plamkę. Z tą różnicą, że w tym storczyku plamka ta jest wypukła (w pierwszym wklęsła).
Bardzo proszę o porady :) Dodaję zdjęcia (mam nadzieję, że wyraźne), abyście mogli dokładnie dowiedzieć się o co chodzi :)
Pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Białe plamki z korze i mech

Post »

Tu masz odpowiedź na pierwsze pytanie: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=63117
Ogólnie storczyki wyglądają na zdrowe. :D Na następne pytania też są tu odpowiedzi. Powodzenia.
mlogda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lut 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Białe plamki z korze i mech

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Jak przeczytałam początek o tych pająkach, to zbladłam :) Na szczęście to nie pająki :) Zostawię więc, może zniknie, ale będę obserwować, żeby mieć pewność :)
Dziękuję raz jeszcze!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Białe plamki z korze i mech

Post »

Czarne plamki obserwuj, na forum jest dużo tematów o chorobach storczyków. (Oby nie dotyczyło Twoich.) Nowego, póki kwitnie - nie przesadzaj i uważaj z podlewaniem. O tej porze roku nadmiar wilgoci może bardziej zaszkodzić niż przesuszenie. Ja moczę 15 minut co 14-17 dni. Też jestem początkująca i staram się dużo czytać o roślinkach, które posiadam. :)
mlogda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lut 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Białe plamki z korze i mech

Post »

Ok będę obserwować :)
Ja też moczę storczyki (na 15 minut wstawiam je do wody). Na razie tylko raz to zrobiłam (z tym nowym) ;) To było w niedzielę, więc jeszcze trochę poczekam. Z resztą jeszcze korzenie wyglądają na "napite" :) Ja też staram się czytać o storczykach. Póki co panikuję na każdym kroku, ale myślę, że jak się wszystkiego nauczę, to już nie będę do nich zaglądać co 5 minut :) Dziękuję za rady!
sirmike1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lut 2013, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki o które chcę zadbać najlepiej jak można.....

Post »

Dzisiaj na jednym ze storczyków a dokładniej w osłonce zauważyłem takie 3 małe ogniska "czegoś" białego... Przejrzałem kilka róznych postów ale w żadnym na fotkach nie wyglądało to tak jak na moich. Co to jest? I czy to jest groźne?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki o które chcę zadbać najlepiej jak można.....

Post »

To grzybek ;) taki z nóżką i kapelusikiem, sama tez takie mam ;) Nie są absolutnie groźne, nic nie robią.. U mnie zazwyczaj szybko giną, bo mocze storczyki rzadziej niż w marketach wiec mają gorsze warunki do rozwoju :P Na jednym niedawno kupionym tez takie miałam, później się jakby zasuszyły a teraz znowu są, ale storczyk puścił rozgałęzienie i żyje sobie w najlepsze :) Nie ma sensu nic majstrować, bo nie zagrażają one roślinie a po jakims czasie prawdopodobnie same znikną.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
sirmike1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lut 2013, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki o które chcę zadbać najlepiej jak można.....

Post »

Ale od czego taki grzybek? Od za dużej wilgoci??
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki o które chcę zadbać najlepiej jak można.....

Post »

Nie mam pojęcia, wydaje mi się, że tak, bo zwykle taki grzybki miewałam na świeżo zakupionych a w marketach na pewno je przelewają. Później wszystko wracało do normy a warunkach mieszkalnych :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
sirmike1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lut 2013, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki o które chcę zadbać najlepiej jak można.....

Post »

Pytam o to dlatego, bo u mnie teraz storczyki stoją koło keramzytu z wodą. I może to właśnie od tego. Zatem może zrezygnować z keramzytu?? Albo rzadziej podlewać?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki o które chcę zadbać najlepiej jak można.....

Post »

a długo ten storczyk u Ciebie jest? Może grzybek sam zniknie? Keramzyt raczej nie podnosi wilgotności w drastyczny sposób, zwłaszcza roślinom obok :) Ja nic bym z tym nie robiła, bo tak jak napisałam w niczym one nie szkodzą..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Witam ponownie :)
zaobserwowałam dzisiaj takie oto grzybki u jednego ze storczyków
Obrazek Obrazek Obrazek

ogólna kondycja falka według mnie jest bardzo dobra- korzenie zdrowe, liście też, pęd w pełnym rozkwicie.
jakiś miesiąc temu zauważyłam wciornastki ale zastosowałam mospilan i póki co ich nie widzę. czy to mogło się przyczynić do powstania grzybków? na ściankach jest też sporo glonów ale tak już było odkąd go kupiłam. pozostałe storczyki są beż grzybków ;) czy powinnam się tym martwić i jakoś je wytępić czy może nie są groxne dla kwiatka?

p.s. mąż się śmieje że to pieczarki i że będzie grzybowa na obiad ale chyba aż tak przydatne to te grzybki nie będą ;:306 ;:124
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Grzybki pojawiły się bo zaistniały sprzyjające ich rozwojowi warunki a wiec prawdopodobnie wilgoć w podłożu. Może ze względu na zielone glony wilgoć utrzymuje się zbyt długo? Może za często przelewasz storczyka? Same w sobie grzybki nie są ani szkodliwe ani pożyteczne dla storczyka :) Ja też kilka razy takie miałam, w większości same ginęły, bo zapewne moczyłam storczyki rzadziej niż mają to w zwyczaju w marketach ale w jednej doniczce mam je do tej pory.. Możesz przesadzić storczyka jeśli grzybki Ci przeszkadzają, zwłaszcza, ze wiosna to najlepsza pora bowiem system korzeniowy ładnie przyrasta i kwiat szybko dostosuje się do nowego podłoża, ale radziłabym poczekać aż kwiaty przekwitną :) Póki co staraj się prawidłowo dbać o storczyka a przed moczeniem upewnij się za pomocą drewnianego patyczka czy podłoże wewnątrz doniczki na pewno przeschło, bo to, ze korzenie przy ściankach są srebrne nie znaczy, że wewnątrz doniczki jest tak samo ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”