Storczyk bez korzeni

Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Storczyk bez korzeni

Post »

Dzisiaj w Tesco znalazłam takiego oto biedaka. Żal mi go było,, więc trafił do mojego koszyka z zakupami. Ale teraz już nie wiem, czy uda mi się go uratować. Liście ma piękne, ale korzonków brak. Oceńcie sami.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 31 gru 2015, o 12:52 przez Wanda7, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nastąpiła zmiana tytułu na znaczący dla rozmowy i porad
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Awatar użytkownika
Mariusz3357
1000p
1000p
Posty: 1240
Od: 10 paź 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: dam radę?

Post »

Może coś jeszcze z niego być.Możesz wsadzić do keramzytu.Może się uda..
Pozdrawiam Mariusz3357
Awatar użytkownika
PiotrS
100p
100p
Posty: 102
Od: 11 paź 2011, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: dam radę?

Post »

A może by jeszcze coś stymulującego rozwój korzeni, np biohumus w płynie, oczywiście odpowiednio rozcieńczony :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gogotka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 lut 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dam radę?

Post »

kawa-saki, ja naczytałam się różnych inf nt reanimacji falków, sama przeprowadziłam też na swoich 6 sztukach tydzień temu. Spotkałam się też z wieloma takimi przypadkami jaki Ty masz tj zero korzonków. Ja zastosowałabym asahi sl i do keramzytu. Umieścić w foliowym worku i czekać.
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: dam radę?

Post »

a co to jest asahi sl?
A zamiast keramzytu mogę użyć grubej kory?
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Awatar użytkownika
gogotka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 lut 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dam radę?

Post »

Asahi sl to nawóz wpływający na szybszy wzrost rośliny, pomoże jej szybciej wydać korzonki, którymi ma pić wodę. A dlaczego keramzyt a nie kora? Bo z keramzytu łatwiej wypłynie nadmiar wody niż z kory. Jest bardziej przewiewny, co ograniczy powstanie ew. grzyba. Pod doniczkę ustaw podstawkę z wodą oraz z keramzytem. Poszukaj tu wątków o reanimacji, tam jest wszystko napisane krok po kroku.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dam radę?

Post »

Troszkę sprostuję i uzupełnię :

1/Asahi nie jest nawozem jest biostymulatorem .Preparatem, stosowanym w przypadku niespodziewanych zdarzeń, mających wpływ na ryzyko upadku rośliny/np.kwiaty czy drzewa zmrożone w sadach -w doniczkowych osłabienie rośliny z przelania czy przesuszenia czy resekcji korzeni/
Nie powinien być stosowany częściej, niż 2x w okresie wegetacji. Jest środkiem interwencyjnym .
Na ulotce preparatu jest informacja.

2/Keramzyt spełnia rolę materiału pomocnego dla dobrej aeracji podłoża.Najczęściej stanowi denną warstwę drenażową w ilości 1/3 doniczki.
Natomiast kora jest składnikiem podłoża, przydając mu swoje właściwości.
Istnieje możliwość włączenia keramzytu do mieszanki korowej dla rozluźnienia przestrzeni powietrznych w podłożu.

Keramzyt i inne kamienne składniki/nie wapienne!/ , mogą być również stosowane jako podłoże w procesach regeneracji roślin. Metody przedstawione są w tematach sekcji.
Ale...uwaga konieczna;
a/takie metody wymagają wyższych temperatur w pomieszczeniu oraz b.ostrożnej suplementacji składnikami pożywienia.
b/ przed rozpoczęciem reanimacji ,trzeba oczyścić i zdezynfekować podstawę storczyka.
c/obserwować miejsce po resekcji korzeni - metoda ,którą poleca wielu na forum " w worku foliowym" sprzyja rozwojowi infekcji grzybowej /toidealne środowisko grzybów!/

Powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: dam radę?

Post »

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia Jovanko ;:180
Storczyk spryskany środkiem grzybobójczym i posadzony w keramzycie. Pozostaje czekać... Ale mam jeszcze jedno pytanko. Jovanko, piszesz, że warunki panujące w worku foliowym sprzyjają powstawaniu grzyba. Czy w takim razie poleciła byś mi inną metodę czy mimo wszystko worek? Dodam, że przez ten mróz na dworze raczej ciężko o wysokie temperatury w domu...
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: dam radę?

Post »

Nie wiem, czy to działa na storczyki, ale jak by prysnąć saletrą amonową?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dam radę?

Post »

Odradzam -bo... ryzyko jest zbyt duże.
Pomimo,ze saletra amonowa jest uniwersalnym, granulowanym nawozem azotowym wydaje sie zbyt agresywna wobec storczyków /ich korzeni/. Charakteryzuje się szybkim i trwałym działaniem ,co wcale nie jest atutem w nawożeniu storczyków.
/saletra amonowa zawiera ok. 34 % azotu (ok.17% w formie amonowej i ok. 17% w formie azotanowej) i zawiera zw.Mg
Storczyki są roślinami o minimalnych potrzebach nawożenia. Niektóre wręcz tego nie tolerują .

Stąd... zalecenia aby przestrzegać używania nawozów wyłącznie dedykowanych storczykom.O określonym składzie,
najlepiej z mikroelementami oraz... co ważne , pozbawione muszą być wapnia.

Wybór w handlu nawozów do storczyków jest duży.I tylko takie warto stosować.
Kierować się składem, pożadanym dodatkiem mikroelementów i.... brakiem wapnia !

POzdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: dam radę?

Post »

Metoda dot. worka foliowego jest dobra ale trzeba wietrzyć. Można też zamiast szczelnego foliowego 'tipi' zrobić taki namiocik, który z jednej strony nie jest zabudowany. Taki namiot będzie spełniał zadanie zwiększenia wilgotności wokół rośliny a jednocześnie będzie tam cyrkulacja powietrza więc mniejsze ryzyko pojawienia się choroby grzybowej.
maja271
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 cze 2011, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dziwny problem. Bez korzeni, a wypuszcza liście.

Post »

Witam,
dostałam do reanimacji storczyka z całkowicie zgniłym system korzeniowym. Obcięłam wszystkie korzenie, zasypałam węglem. Wsadziłam do nawilżonego keramzytu. Po 1, 5 miesiąca sprawdzam, a tam..rośnie malutki listek, ale korzeni nadal nie ma. Nawet jednego..
czy to możliwe? Skoro rośnie liść, to korzenie też wyrosną? Czy przedwcześnie się cieszę? Jak to możliwe, że storczyk bez jednego korzenia wypuszcza liść?
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwny problem. Bez korzeni, a wypuszcza liście.

Post »

Daj mu więcej czasu. Skoro wypuszcza liść to znaczy, że ma wolę życia :)
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”