Dendrobium nobile - żółkną liście i inne kłopoty

agne8190
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lut 2015, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

NIe jestem ekspertką ale te listki chyba były za bardzo wystawione na słonko i dlatego taka ich reakcja.

Dołącze się do tematu, bo nie chce robić zamieszania i zakładać nowego.
Co robić w sytuacji gdy storczykowi zżółkły liście, odpadły samoczynnie a przy tym trzonku (co odchodzą liście) są "przyczepione" kawałki tych suchych pozostałości liści. Pokrywają część korzeni i pęd.
beatta85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 mar 2015, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

Witam, mam pytanie, czy ktoś z Was może mi pomóc ustalić co dzieje się z moim Dendrobium? Na łodydze zrobiła się czarna duża plama, na liściach od spodu przy łodydze pojawiły się mniejsze czarne plamki (kropki). W podłożu nic się nie dzieje, korzenie są zdrowe i rosną. Co to może być? Proszę o fachową radę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witajcie ponownie!

17 marca br. pisałam o moim Dendrobium nobile i jego żółknących listkach. Wspólnie zdiagnozowaliśmy przędziorki (a przynajmniej tak mi się wydaje, że były to przędziorki, widziałam niteczki, ale samych robaczków nie, nawet przy pomocy lupy). Mojemu storczykowi pomogły dwie kąpiele. Przy pierwszym prysznicu umyłam każdy listek z osobna zarówno z dołu jak i z góry wodą z kropelką płynu do naczyń i spłukałam wszystko tak, by nie naleciało do ziemi, a drugi prysznic (po około 2 tygodniach) odbył się wyłącznie przy użyciu czystej wody.
Obecnie mój storczyk wygląda tak:
Obrazek

Martwią mnie jedynie plamy, które powstają na liściach, z tym, że oprócz tego, że szpecą, nie zauważyłam, by wyrządzały większą krzywdę. Czy ktoś może wie od czego są? Może od słońca? Mój storczyk stoi na oknie północno/wschodnim.
Obrazek
Obrazek

Generalnie chyba lubi to miejsce, bo kwitnie. Z tym, że pąki widać tylko u góry pędów, a nie na jej całej długości, jak z początku, gdy storczyka otrzymałam. Czy ktoś wie dlaczego?
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Chciałam jeszcze zapytać czy pędy stare, już pomarszczone powinnam obcinać? Wyczytałam dwie sprzeczne informacje
1.że stanowią one magazyn wody dla nowych przyrostów i nie powinno się ich obcinać
2.że powinnam obciąć wysychające pędy, by umożliwić przyrost kolejnych
Dla porównania wysyłam zdjęcie dwóch, starej-pomarszczonej i nowej.
Obrazek

Storczyka otrzymałam już z niektórymi obciętymi pędami.
Obrazek

Będę wdzięczna za odpowiedzi :)

Pozdrawiam ciepło, Aga!
Pozdrawiam ciepło!
Aga
asiakasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2015, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Witam!
Od pół roku mam ten piekny kwiat. Niestety teraz nie wiem co mam zrobić, zaczyna żółknąć liść. Boję się, aby reszta nie zaczęła umierać. Czy powinnam odciąć ten liść czy też poczekać aż sam odpadnie? Kwiatek zaraz po kwitnięciu wypuścił dwa nowe pędy. Czy powinnam przyciąć stare?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Nie jestem specjalistką w uprawie dendrobium, ale.. O ile się orientuję, to u tych storczyków żółknięcie liści i opadanie, jest normalne. Ja bym nic nie przycinała.
Dodatkowo opisz jak uprawiasz tego storczyka? Jeżeli teraz go nawozisz, nie powinno robić się tego zimą - w okresie kiedy roślina ma spowolniony wzrost, a samo podlewanie jest ograniczane.
Ale to wszystko jest dokładnie opisane w podanym linku, do uprawy dendrobium nobile <<Kliknij tu>>. Jak jeszcze tego nie czytałaś, to polecam przeczytać. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
asiakasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2015, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Od 2 miesięcy nie nawożę stroczyka i podlewam go stosunkowo rzadko. Temperaturę staram się utzymywać nie za wysoką i storczyk ma duży dostęp do światła. I właśnie dlatego boję się, o tego liścia. Niedawno straciłam jednego stroczyka, dlatego teraz nie chcę żeby to samo stało się z tym :wink:
anetola76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 maja 2013, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Ja dostałam mojego kwiatka na walentynki 2015 roku i niestety jak przekwitł tak do tej pory nie zakwitł. czy robię coś nie tak?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Podałam link powyżej. Tam też jest o kwitnieniu. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 571
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Moje Dendrobium zimuje od miesiąca. Na młodych pseudobulwach pojawiły się już wypustki kwiatowe, ale zaczęły żółkną liście i opadać. Stoi w zimnym pomieszczeniu i tylko zraszam sporadycznie. Rozumiem, że liście mogą żółknąć na starych psb, które już przekwitły, ale niepokoi mnie fakt, że żółkną na młodych. Przeczytałam cały wątek jak i zapodany "link", ale tam nie ma też odpowiedzi. Czy ktoś poradzi mi, co mam zrobić :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 571
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Mija rok, a odpowiedzi nadal nie mam. Moje dendrobium już zimuje i nie jest podlewane i znów zaczęły żółknąć liście. Powiedzcie mi, czy to norma, bo na forum widzę dendrobia, które mają dużo zielonych liści, a u mojego znów opadają. ;:223
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

U mnie liście żółkną stopniowo na przekwitniętych psb, ale nie na wszystkich. Zauważyłem, że jest to proces dość wolny.
Jeśli u Ciebie żółkną liście na młodych psb, może coś jest nie tak z pielęgnacją i np. z korzeniami coś się dzieje.
Nawoziłaś regularnie w sezonie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Ekspresja opisz jak zimujesz - i zmierz sobie temperatury - miejsce na którym stoi doniczka i wierzch doniczki (różnica potrafi być b.duża) - noc i dzień, i jak ze światłem.

Literatura podaje że w miesiącach jesiennych i zimowych temperatury w nocy powinny być w granicach min. 10?15 ° C, a dzienne - powyżej 20 ° C i bardzo dużo światła. Różnica temperatur około 8-10C jest niezbędna aby nobile rozwijała pąki kwiatowe. Żółknięcie liści na młodych powoduje między innymi brak dostatecznej ilości światła, ale też tzw stres spowodowany zbyt niską temperaturą.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Literatura literaturą, ale z własnego doświadczenia i obserwacji u siebie zauważyłem, że raz różnica temperatur nie musi być tak duża, a dwa minimalna temperatura do rozwijania pąków może być wyższa. U mnie kolejny rok będę miał jesienne kwitnienie, temperatura w zasadzie w miarę stała 16 - 18 stopni. Stanowisko w pobliżu wschodniego okna, ale jasno specjalnie nie jest, liście nie żółkną. Zaznaczę, że jest to zimowisko, w lecie stoją na zewnątrz.
Dlatego ja bym bardziej skupił się na korzeniach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”