Pęd kwiatowy ze stożka wzrostu

Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

Dla prawidłowej identyfikacji problemu pomocne byłoby zdjęcie :) Jeśli chodzi o czarną plamę to mój pierwszy storczyk, miał takie na dwóch najstarszych listkach, nic z tym nie robiłam (byłam wówczas nieobeznana w storczykowych tematach) i dp dzisiaj roślina ma się bardzo dobrze, wypuściła sporo korzonków i nowych listków, które są bez tych plam...
Jeśli możesz, wstaw proszę zdjęcie :)
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

nie każda plama na liściach oznacza chorobę :D

problemem Twojego storczyka jest co innego: kupiłaś go z pędem wychodzącym ze stożka wzrostu. Czasem takie rośliny wypuszczają basal keiki chcąc się ratować, bo nie mają jak wypuścić nowych liści. To, że stare liście opadły wydaje się być naturalnym procesem, gdyby był chory to już dawno nic by z niego nie zostało. Takich roślin jak twoja wiele było opisanych na forum, pęd wyrastający ze środka nie wróży niczego dobrego, należy unikac kupna takich roślin jednak sama wiem że czasem łatwo coś takiego przeoczyć. Ja bym go zostawiła w spokoju, dbała o niego jak o normalne kwiatki, a może kiedyś wypuści jakies keiki

powodzenia :)
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

dokładnie tak jak napisała Anetka :) Pęd wychodzący ze stożka wzrostu uniemożliwia pojawianie się nowych listków, więc na przestrzeni czasu prowadzi to do "wyłysienia" storczyka. Często wypuszczają one basal keiki chcąc się ratować. Jeśli korzenie Twojego storczyka są zdrowe możesz jeszcze powalczyć i dalej go pielęgnować, z tych korzonków może się pojawić basal keiki :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Reposit-08
500p
500p
Posty: 799
Od: 25 sie 2010, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

Dziękuję Wam za :wink: porady
Też nie dawało mi spokoju, że pęd z kwiatostanem wyłaniał się ze środka, ale jak pisałam kupiony był już jakiś czas temu (rok, półtorej). Przy zakupie zawsze sprawdzam czy roślina jest zdrowa, nie ma szkodników i w jakim stanie są korzenie. Teraz będę wiedziała na przyszłość. Zostawię go z resztą storczyków, może coś z niego będzie. Jeszcze raz dziękuję i życzę obfitych kwitnień :wink:

A jeszcze pytanie czy to czarne to na pewno nie jakiś grzyb, mam się o to martwić, bo tylko ten delikwent ma takie coś?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

To może być zgnilizna trzonu, ale nie powiem Ci na 100% bo sama takiego przypadku nie miałam.. Jeśli masz możliwość to odizoluj go, chociaż myślę, że gdyby to było jakieś choróbsko to już by się rozniosło. W każdym razie lepiej dmuchać na zimne. Możesz spróbować wyszukać coś na ten temat, może sytuacja Ci się troszkę rozjaśni ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Reposit-08
500p
500p
Posty: 799
Od: 25 sie 2010, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

Dziękuję i pozdrawiam :wink:
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

Może to cię pocieszy. Ja przed pięciu laty dostałam storczyk z pędem wyrastającym ze stożka wzrostu. Fakt nie wypuścił żadnego nowego liścia ani pędu ale od 5 lat cały czas kwitnie ( teraz wiosną miał miesiąc przerwy w kwitnieniu ale pojawiały się pączki) i ciągle wypuszcza odrosty na starych pędach ze wszystkich możliwych oczek. Czekam na kieik ale póki co nie pojawia się. Życzę Ci aby Twój storczyk poprawił się.
Izabela
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”