Stary storczyk i przerośnięte korzenie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Stary storczyk i przerośnięte korzenie

Post »

Witam
Jak mam posadzić orchideę , która ma kilka lat i ma wieeeeeeeeeeeeelka korzenie? One nigdzie się po prostu nie mieszczą. Rosną okropnie szybko. Musiałam wyjąć ją z plastikowej doniczki (rok temu), włożyłam do dużego naczynia ze szkła, ale zarosły cały wlot, tak że w środku nie było powietrza i korzonki gniły. Rozbiłam naczynie (pół roku temu) i wyjęłam kwiat. Postawiłam orchideę na podstawce bez doniczki. Centralnie na korzeniach.
Ona nic sobie z tego nie robi. Rośnie dalej jak głupia. Wypuszcza po dwa pędy i ma się dobrze, mimo iż nie ma doniczki ani ziemi (mam na myśli drobną korę do tych kwiatków).

Ale.

Ostatnio nabyłam jeszcze 2 okazy. Mają się dobrze są w plastikowych doniczkach no i ta moja stara bez doniczki wygląda źle. Kwiat jest ok, ale wizualnie na parapecie źle wygląda.

Czy takie plastikowe doniczki dla orchidei są w jakiś ogromnych rozmiarach? :?:
Czy korzenie można podcinać, jeśli są zdrowe? :?:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Marzena
100p
100p
Posty: 119
Od: 4 lut 2012, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary kwiat i gigantyczny rozmiar korzeni

Post »

Pokaż zdjęcia ! Pochwal się tym gigantem, musi być cudny!!!
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stary kwiat i gigantyczny rozmiar korzeni

Post »

Mirello, też jestem ciekawa jak wygląda Twój storczyk (chyba przydałoby mu się jakieś drzewko do zawieszenia, bo pewnie
tęskni za naturą :wink: )
Gdy potrzebowałam większych doniczek plastikowych, Jovanka podpowiedziała mi kiedyś, że można w tym celu użyć
plastikowych wiaderek po żywności np. po kiszonej kapuście, czy śledziach (do dostania w hipermarketach). Dziurki w dnie wypalisz sama.

Co do odcinania żywych korzeni, jakoś 'boli' mnie sama myśl, że można odcinać coś żywego i przy tym zdrowego.
Ja kiedyś odmładzałam mojego giganta (zdjęcie poniżej), gdy te młode korzenie powietrzne były dużo dłuższe (nie zrobiłam wtedy zdjęcia)
Wewnątrz doniczki stare korzenie były już wysłużone i obumierały. Wycięłam wtedy cały dół trzonu z tymi korzeniami, a wsadziłam
do podłoża z grubej kory wszystkie młode powietrzne. Część z nich przejęła rolę tych starych, a część po kilku miesiącach obumarła i musiałam
ponownie przesadzić storczyka. Wyrosły też nowe korzenie powietrzne. Długo się nim jeszcze cieszyłam. Również kwitnieniami.
W końcu siły storczyka wyczerpały się.
Żył ok. 8 lat (w tym u mnie 5). Myślę, że to i tak długo jak na domową uprawę.
Oto on przed odmładzaniem. Tu już jest w donicy o największym rozmiarze, ale jeszcze nie w wiaderku :) Jest 7 par liści i rośnie 15 - ty:

Obrazek
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Stary kwiat i gigantyczny rozmiar korzeni

Post »

Powiem szczerze, że ja też chętnie bym tego giganta zobaczyła.
Ja jakiś czas chciałam odmłodzić storczyka, który miał masę korzeni. Część po prostu wycięłam. Nie wiem dlaczego zaczęły gnić te, które zostały. W tym momencie nie ma ani jednego korzenia i żyję nadzieją, że jednak ruszy.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Stary kwiat i gigantyczny rozmiar korzeni

Post »

Już Wam mówię co zrobiłam.

Obejrzałam filmik na youtube (był po polsku) w którym były informacje o podlewaniu i przesadzaniu. Właśnie tam kobieta obcięła korzenie swojej orchidei. Postanowiłam zrobić to samo i za jej radą obsypałam starą korę zajrzałam do środka i okazało się że i tak większość jest sparchaciała. Po obcięciu połowy znalazłam odpowiednią doniczkę i posadziłam kwiatka zostawiając trochę luzu w doniczce (tzn mocno nie zasypywałam korzeni, w środku mają luźno.

Jutro zrobię fotkę skoro chcecie. On liści nie ma dużych tylko korzenie nie mieściły się w żadną doniczkę w domu. Zrobię kilka fotek bo i tak ma największą doniczkę ze wszystkich orchidei.

Mam nadzieję, że będzie żył po tym cięciu.....
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
beataiwona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2016, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

przerośnięte korzenie - storczyki

Post »

Obrazek
Kochani moje storczyki zwariowały (ale tylko te 3) pozostałe 12 rośnie normalnie . "Poszły w korzenie" - co z tym zrobić ??? Nadmienię że od lat stoją w tym samym miejscu i obok siebie ale to pewnie nie ma znaczenia :)
beataiwona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2016, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary storczyk i przerośnięte korzenie

Post »

Prawdę mówiąc liczyłam na pomoc a nie podpięcie do wątku w którym zagorzale trwa dyskusja o mutancie storczyku Jak widać na moim zdjęciu przerośnięte korzenie rosną do góry i na boki Aby przesadzić te kwiaty musiałabym połamać te korzenie i dlatego liczyłam na pomoc co zrobić - ale widocznie to nie to forum !!!! W takim razie wskażcie chociaż gdzie szukać pomocy ????? :cry:
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Stary storczyk i przerośnięte korzenie

Post »

Wyjmij jednego storczyka z doniczki i zobacz jak się mają korzenie w środku, możesz pokazać zdjęcie. Na zdjęciu widać korzenie powietrzne, które szukają wilgoci w powietrzu, ich się nie wkłada do kory. Napisz też jak często nawadniasz storczyki i czym nawozisz.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
beataiwona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2016, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary storczyk i przerośnięte korzenie

Post »

Dziękuję za odpowiedź Raz na tydzień zalewam doniczki do połowy i zostawiam na 12 godzin a potem odlewam wodę Nawożę nawozem płynnym do storczyków a oprócz tego mają wsadzone pałeczki dla storczyków Ale tak jak mówiłam tylko te 3 z 12 maja takie korzenie Jak wyjmę jednego z doniczki i zrobię zdjęcie to prześle Muszę nadmienić ze lata temu już śp. dyr. ogrodu botanicznego w Krakowie Pan Batko (a mój sąsiad notabene) powiedział mi że jak storczyki pięknie kwitną mają zdrowe liście to dać im święty spokój i nic nie zmieniać
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Stary storczyk i przerośnięte korzenie

Post »

Jeżeli bardzo długo (parę lat) ich nie przesadzałaś, to nawet im się przyda. Na wszelki wypadek możesz wziąć tego storczyka, któremu najbliżej do końca kwitnienia. Być może masz w tym pokoju jakiś specyficzny klimat (czyli trochę inny od reszty parapetów) i dlatego storczyki wypuszczają tyle korzeni powietrznych. A może ma jakiś mniejszy problem z tymi korzeniami w korze, dlatego warto tam zajrzeć, na wszelki wypadek.

A ogólnie, moim zdaniem trochę za dużo nawozisz i trochę za długo trzymasz rośliny w wodzie.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stary storczyk i przerośnięte korzenie

Post »

Szałowym znawcą nie jestem, ale jeżeli korzenie rosną w górę i na boki to tak jak wyżej napisał wiśnia 897 są to korzenie powietrzne, z moich doświadczeń wynika, że jeżeli źle dzieje się w podłożu to roślina zaczyna je wypuszczać. Co jakiś czas phalaenopsis również należy przesadzać :wink:. Kup sobie podłoże do storczyków, wyparz je w piekarniku i w zależności od stanu korzeniowego przesadź je do ciut większych doniczek lub do takich samych. Tylko kwiatów trochę szkoda, bo najprawdopodobniej je stracą po przeprowadzce, choć nie jest to zasada, niedawno dłuuugo czekałam aż jeden z moich straci kwiaty, żeby go przesadzić, ale się nie doczekałam, więc przesadziłam w trakcie kwitnienia i nie zgubił kwiatów - jeden trzyma się do dziś, a przesadzałam na przełomie czerwca/lipca. Uwaga na temat częstego/przesadnego nawożenia jak i długości moczenia również wydaje mi się słuszna :wink:
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary storczyk i przerośnięte korzenie

Post »

Racja Aga H to, że storczyk ma dużo korzeni powietrznych może tylko świadczyć o tym,że regularnie go zalewałaś i korzenie w podłożu gniły więc by się ratować przed zejściem puszczał korzenie powietrzne.
Marzena
100p
100p
Posty: 119
Od: 4 lut 2012, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przerośnięte korzenie - storczyki

Post »

beataiwona pisze:Obrazek
Kochani moje storczyki zwariowały (ale tylko te 3) pozostałe 12 rośnie normalnie . "Poszły w korzenie" - co z tym zrobić ??? Nadmienię że od lat stoją w tym samym miejscu i obok siebie ale to pewnie nie ma znaczenia :)
Hej!
mam nadzieję, że nie jest za późno na odpowiedź. Podałaś jedną bardzo istotną informację, która moim zdaniem bardzo wiele tłumaczy, mianowicie, że masz te storczyki "od lat". Otóż hoduje już blisko 10 lat storczyki i zauważyłam, że te starsze, wieloletnie okazy mają tendencję do wypuszczania korzeni powietrznych i nie jest to nic niezwykłego. Szczerze mówiąc prawie każdy (>4 lata) storczyk, którego widziałam miał mase korzeni powietrznych, będąc jednocześnie okazem zdrowia. Twoje falki i tak wyglądają bardzo normalnie w porównaniu do mojego 6 letniego cytrynka :wink: .
Także ja uważam, ze nie ma sie czym martwić, taki juz urok wieloletnich okazów ;:167
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”