"Pielęgnacja" pożywki agarowej

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anno
500p
500p
Posty: 607
Od: 24 paź 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

"Pielęgnacja" pożywki agarowej

Post »

Witam.
Powoli przystępuję do przygotowania pożywki agarowej i rozmnożenia storczyków. Mam przepis na rzeczoną pożywkę. Oraz kilka pytań:
1) Po rozlaniu pożywki do słoiczków i zasianiu, słoiczki mieć otwarte, czy też wydziurkować wieczko ?
2) jak pielęgnować pożywkę ? Czy jest taka potrzeba ?
3) ile orientacyjnie nasion wsypać ? Wiem, że to "drobna" sprawa, a może przeżywalność jest słaba i nie trzeba o to dbać.
Pytania dotyczą krzyżówek phalaenopsisa i vandowatych
Pozdrawiam.
Only a few find the way, some don't recognize it when they do. Some don't ever want to
Moje storczyki
Mój Garnek
adamian
500p
500p
Posty: 981
Od: 13 wrz 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: "Pielęgnacja" pożywki agarowej

Post »

Należałoby przede wszystkim zadbać o sterylność kultur, przypuszczam, że chodzi Ci o wysiew asymbiotyczny. Do tego wszelkie prace powinny być wykonywane w sterylnych warunkach w cleanboxie aby uniknąć zakażenia pożywki i tym samym zniszczenia rozwijających się kultur. Świetnie pokazał to Tomek w wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e#p2559160 . Jest jednak szansa, że Ci się uda. Podaj proszę przepis pożywki zobaczymy czy odpowiednia. Kultury możesz założyć w jałowych pojemniczkach na mocz, w wieczkach nie robisz żadnych otworów, na zestalone podłoże wysiewasz maleńką szczyptę nasion i czekasz, nawet kilka miesięcy. A jeśli coś zostałoby Ci zwłaszcza z Vandovatych.... chętnie spróbowałbym wysiać je u siebie :)
hibiskusomania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 mar 2012, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: "Pielęgnacja" pożywki agarowej

Post »

Popieram, grunt to sterylność. Ja zrobiłam kiedyś galaretę z agarozy, cała spleśniała. Normalnie laboratoryjne kultury bakterii.
Mam jeszcze słoik tej agarozy, jakby była potrzebna, do maseczek jest dobra.
Awatar użytkownika
Anno
500p
500p
Posty: 607
Od: 24 paź 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: "Pielęgnacja" pożywki agarowej

Post »

Dziękuję za informacje. ;:167 Przepis podam za kilka dni, bo mam go na innym komputerze. Znacie może jakieś strony o dziedziczeniu u storczyków itp ?
Only a few find the way, some don't recognize it when they do. Some don't ever want to
Moje storczyki
Mój Garnek
Awatar użytkownika
Anno
500p
500p
Posty: 607
Od: 24 paź 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: "Pielęgnacja" pożywki agarowej

Post »

Pani Maria Poznańska pisze :...."Składniki pożywki domowej roboty: 1 filiżanka wody destylowanej, 1 łyżeczka glukozy,1 filiżanka nawozu w stężeniu mniejszym niż zalecane na opakowaniu, 1 saszetka [tabletka] multiwitaminy,1 łyżeczka agaru.Do pożywki można dodać węgla drzewnego [działa bakteriobójczo],mleczka kokosowego lub przecieru z pomidorów [zawiera hormony roślinne stymulujące rozwój siewek]Nie jest to jednak niezbędne.Wszystkie składniki [oprócz agaru] mieszamy w garnku i doprowadzamy do wrzenia,następnie wrzucamy agar i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się grudek.Tak przygotowaną pożywkę rozlewamy do sterylnych słoiczków, zakręcamy,wstawiamy do garnka z wodą i gotujemy przez 15 min.
Oto ten przepis
Only a few find the way, some don't recognize it when they do. Some don't ever want to
Moje storczyki
Mój Garnek
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: "Pielęgnacja" pożywki agarowej

Post »

Czy ktoś ma już jakieś osiągnięcia i mógłby dać jakieś rady czy warto próbować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”