Storczyk w wodzie

Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Storczyk w wodzie

Post »

Moi drodzy, wracam do Was po długiej nieobecności z wątpliwością i prośbą o radę. Swoją storczykową przygodę zaczęłam ponad 3 lata temu. Przez ten czas zdobyłam trochę doświadczenia w uprawie falenopsisów (mam ich 16). Ostatnio zakupiłam jeszcze dendrobium nobile i (odpukać) rośnie sobie całkiem dobrze. Problem pojawił się wczoraj. Sąsiadka przeprowadza się za granicę i przyniosła mi pięknego falenopsisa, który zachwiał moim dotychczasowym poglądem na temat uprawy tych kwiatów. Storczyk stał w osłonce do połowy wypełnionej wodą. Ma piękne liście i zdrowe korzenie. Podłoże już trochę rozłożone. Ponoć kwitnie od marca. W napadzie paniki pierwszym krokiem, jaki uczyniłam, było wylanie wody. I powiedzcie mi teraz, czy dobrze zrobiłam? Może powinnam była zostawić go w wodzie i w taki sposób go uprawiać? Bo skoro mu (jak mi się wydaje) służy, to może nie ma sensu dodatkowo go stresować, tylko po to by dopasować go do własnego szablonu uprawy? Wypowiedzcie się, proszę :wink:
Pozdrawiam:) Martyna
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczy w wodzie

Post »

Dobrze zrobiłaś, pewnie w tej wodzie stał od niedawna i nie zdążył się zmarnować. Wymień mu podłoże (skoro jest rozłożone) i nie podlewaj przez jakiś czas (nawet i parę tygodni, jeśli miał bardzo mokro) :D
Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Storczy w wodzie

Post »

On w tej osłonce do połowy wypełnionej wodą stał od marca tego roku. Sąsiadka właśnie w taki sposób go hodowała. Gdyby był chory, przelany, korzenie miał pognite, to nie miałabym żadnych wątpliwości. Ale jemu taki sposób uprawy najwyraźniej służył. Wygląda zdrowo i cały czas kwitnie. Obawiam się, że zbyt rygorystycznie trzymałam się własnego schematu uprawy i może mu to zaszkodzić. Przecież już sama przeprowadzka to dla niego nie tylko zmiana stanowiska. Musi się biedaczek dostosować do nowych warunków, jakie panują w moim domu, a ja mu jeszcze na przywitanie zafundowałam taki szok. Słyszeliście o takim sposobie uprawy? Stosuje go może ktoś z was?
Pozdrawiam:) Martyna
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczy w wodzie

Post »

Wiem,że storczyki można tak uprawiać z tym,że korzenie nie są zamoczone w wodzie.
Niżej podaję Ci linka z wątkiem uprawy storczyka nad wodą Kuriczka być może bardziej Ci pomoże :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=79450

Pozdrawiam :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Storczy w wodzie

Post »

Są też osoby, które uprawiają storczyki w wodzie. W internecie na youtubie znajdziesz wiele filmików, przedstawiających "krejzoli", którzy w ten sposób uprawiają swoje storczyki (szczególnie jeśli chodzi o filmiki alngojęzyczne znajdziesz dużo materiału). Jednakże są to storczyki uprawiane w samej wodzie bez podłoża. Nie spotkałam się z podanym przez Ciebie sposobem uprawy. Owszem są też inne metody tj. podsiąkowa czy też semi-hydro. Sądzę, że to że on tak kwitnie wcale nie oznacza, że jest okazem zdrowia. Potraktuj go jak "intruza" mającego "armagedon" i nie stawiaj go obok swojej kolekcji. W podłożu mogą być np wciornastki, skoczkonogi czy też ziemiórki. Sama mówisz, że podłoże jest już trochę rozłożone i bardzo mokre (obstawiam, że on może mieć skoczkonogi, bo one lubią taki klimat :wink: ). Uważam również, że dobrze zrobiłaś, że wylałaś wodę z osłonki. Podlej go dopiero wtedy gdy podłoże przeschnie. Dobrze by było też tak jak koleżanka wspomniała zmienić podłoże jak storczyk przekwitnie. Powodzenia w uprawie! :wink:
Awatar użytkownika
tila
100p
100p
Posty: 160
Od: 21 mar 2010, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Storczy w wodzie

Post »

Ostatnio zmarniał mi storczyk -miał takie jakby wyssane z wody liście,wiec włożyłam go do słoiczka z wodą. Oberwałam te najbrzydsze liście i pozostawiłam ta go na 2 tyg.Teraz liście ma lśniące -co prawda 2 małe ale żyje .Teraz jest w korze dla storczyków.Czy nadal będzie żył-to się okaże później.Jak będzie mu źle to wróci do wody.
Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
dorotakol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1551
Od: 30 maja 2009, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Storczy w wodzie

Post »

Tu absolutnie nie ma o czym dyskutować. Phalaenopsis to storczyki epifityczne i nie powinny stać w wodzie.
Zazwyczaj więdnące liście są objawem przelania, roślina traci korzenie i nie ma czym pobierać wody.
Pozdrawiam Dorota!
cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=45150" onclick="window.open(this.href);return false;
Barbarusia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 lip 2012, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Storczy w wodzie

Post »

Witam,moja teściowa tak uprawia storczyki.Ma 3 szt. które sama jej kupiłam,we wszystkich doniczkach do polowy jest woda, storczyki żyją ponad 2 lata i cały czas kwitną.Objawów choroby nie widać-sama się dziwię.
Pozdrawiam :D
x-i-a
---
Posty: 270
Od: 23 wrz 2009, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczy w wodzie

Post »

Ja tak trzymam jednego jako eksperyment od roku.
Na razie ma się dobrze :)
Kwitł kilka razy przez ten rok :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczy w wodzie

Post »

Doroto, też tak uważałam, ale ostatnio na fb znalazłam kobitkę zajmującą się storczykami, która dla próby trzyma ze dwa storczyki w samej wodzie ;:oj I jak się okazuje, korzenie nie gniją! Są soczyście zielone, bez objawów chorobowych. Ona je uprawia w ten sposób od około roku i w tym czasie rośliny kwitły dwa razy( o ile dobrze pamiętam).

Wydaje mi się, że storczyki mają bardzo dużą możliwość przystosowywania się do różnych warunków, pod warunkiem, że zmiany następują stosunkowo powoli. W przypadku Tilii nagłe wstawienie storczyka do wody może okazać się zgubne, tym bardziej, że już coś niedobrego dzieje się z korzeniami. Ale może gdyby zdrowego storczyka stopniowo przyzwyczajać do "nienaturalnie" mokrego środowiska, taka uprawa miałaby jakiś sens?
Zainteresowanym tą uprawą o której piszę, mogę podesłać link na PW. Uważam, że to ciekawe doświadczonko :wink:
sibelius
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczy w wodzie

Post »

Rzadko pisuję, ale ten przypadek nie jest aż tak odosobniony.
Osobiście znam panią, która od przeszło trzech lat (!!!) trzyma dwa phalaenopsisy w osłonkach do połowy wypełnionych wodą. Rośliny nie były przesadzane od zakupu, podłoże rozłożone. Oba storczyki kwitną, mają masę korzeni powietrznych, keiki i piękne, zdrowe korzenie w doniczkach. Żadnego zgnitego czy żółknącego. Dlaczego?
Moja teoria jest taka, że tej osobie trafiła się wyjątkowa hybryda, która takie warunki potrafi znieść. Że nie jest to idealny sposób świadczy duża liczba korzeni powietrznych, ciągłe kwitnienie i te keiki, roślina chce się zabezpieczyć, aby przetrwać niesprzyjające warunki.
To tak jak z psami. Po rasowym wiemy, jaki będzie miał charakter, na jakie choroby może być narażony. A kundelek? Loteria!
Czy zaraz mamy nasze rośliny trzymać w wodzie, bo komuś rośnie i kwitnie "jak głupie"? Ależ skąd. Po prostu poszczęściło im się w tym jednym przypadku.
x-i-a
---
Posty: 270
Od: 23 wrz 2009, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczy w wodzie

Post »

sibelius - tak jak napisałeś to teoria.
Ja trzymam tak tylko jednego i tylko tyle mogę powiedzieć na podstawie własnego doświadczenia.
Czy inne dałyby radę nie wiem, bo nie sprawdzałam :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Storczy w wodzie

Post »

kahim pisze:Zainteresowanym tą uprawą o której piszę, mogę podesłać link na PW. Uważam, że to ciekawe doświadczonko :wink:
Kasiu :wit poproszę. ;:180
Może sekret tkwi w nie wymienianiu wody(zielone glony), a dolewaniu np. wężykiem jej do środka, od samego początku zanim korzenie dobrze zanurzyły się w wodzie, lub same te glony chronią jakoś roślinkę. Bo nie sądzę by był za każdym razem wyciągany z wąskiego słoja.
Link do strony na forum ze zdjęciem;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0&start=14
Korzenie po za tym nie są obciążone korą.. Tak głośno sobie myślę. Naprawdę, jest to interesujące. ;:108
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”