Problem z liśćmi - różne

arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Witam. Mam kolejny problem. Jedna łodyga storczyka zrobiła się brązowa i zdrewniała.Czy jest się czym obawiać ? Za kilka dni będę wymieniał podłoże dla kwiatów i teraz pytanie jakie są ceny i czy są różne odmiany tego podłoża? Z góry dzięki za odpowiedź.
Kazia_24
50p
50p
Posty: 52
Od: 17 maja 2012, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lubań
Kontakt:

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

może storczyk zasusza łodygę po przekwitnięciu? Nie mam pewności, bo jeszcze nigdy przez to nie przechodziłam :)
co do cen podłoża nie wiem, bo nie przesadzałam, ale wydaje mi się, że w moim ogrodniczym cena nie przekracza 10 zł.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

arek001 pisze:Witam. Mam kolejny problem. Jedna łodyga storczyka zrobiła się brązowa i zdrewniała.Czy jest się czym obawiać ? Za kilka dni będę wymieniał podłoże dla kwiatów i teraz pytanie jakie są ceny i czy są różne odmiany tego podłoża? Z góry dzięki za odpowiedź.
Twoja łodyga po prostu zasuszyła się i nie pozostaje nic innego tylko ją obciąć, bo z niej już nic nie będzie a co do podłoża to dla storczyka najlepszym podłożem jest kora.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

To gotowe podłoże kupione w centrum ogrodniczym nie będzie dobre ? Jak ta łodyga jest cała sucha to mam ją uciąć przy samych liściach ?
Kazia_24
50p
50p
Posty: 52
Od: 17 maja 2012, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lubań
Kontakt:

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

jak nie - będzie dobre, ale można storczyk posadzić też w samej korze, ale takie podłoże jest specjalnie do storczyków, więc jest dobre... utnij wszystko co suche ;)
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Często podłoża do storczyków kupione we woreczku w jakimś markecie lub sklepie ogrodniczym się nie nadaje, ponieważ podłoże jest zbyt miałkie i korzenie nie mają jak oddychać (a co za tym idzie - korzenie zaczną gnić) chyba, że jest tam tyle kory, keramzytu, że dasz radę wybrać tylko te duże kawałki. I nie zapomnij na dnie doniczki zrobić warstwę drenażu.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk - opadające kwiaty

Post »

Witam. Dziś kupiłem długo oczekiwane podłoże do storczyków. Nie jest zadowolony ponieważ nie kupiłem takiego jakie chciałem(Granulacja 1-2 cm, nie mogłem znaleźć innego w mojej miejscowości) Ale wpadłem na pomysł żeby oskórować drewno które mam na działce i wymieszać je z nowym podłożem.Czy to dobry pomysł? Drewno to sosna ale z tego co wyczytałem to chyba takie musi być, prawda? Dodatkowo jak będę miał już korzenie na wierzchu to chce zrobić jeszcze inne czynności np usunąć stare korzenie. Tylko które trzeba usunąć, te wiotkie,a suche i jasne zostawić ? Tylko nie wiem co z podlewaniem bo jeden się już kwalifikuję do namaczania a z tego co czytałem do jakiś czas po przesadzeniu trzeba odczekać, czy to prawda? Z góry dzięki za odpowiedzi.
karla0689
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2012, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opadają liście

Post »

Witam, Bardzo proszę o poradę.Jestem podczytującym forum nowicjuszem storczykowym.Mam na parapecie jednego delikwenta, który spędza mi sen z powiek, ale do rzeczy. Jest to phalaenopsis mojej mamy.Niestety mama trzymała go w szklanej osłonce i nie szczędziła mu wody wynikiem czego były zgniłe korzenie. Storczyk miał dwa duże liście niestety bez turgoru, wypuścił też pęd kwiatowy.Niestety widoczne już pączki uschły i opadły.Z upływem czasu uschły też duże liście,pojawiały się nowe jednak nie dorastając do 10cm również usychały.Pęd wypuszczał rozgałęzienia jednak historia z opadającymi pączkami powtarzała się.Postanowiłam wziąć storczyka pod swoje skrzydła.Przepatrzyłam korzenie, wyciełam to co zgniłe(czyli prawie wszystko) obsypałam cynamonem,zostawiłam na 24h by ranki zaschły i wsadziłam do nowego wyprażonego w piekarniku podłoża.Pierwszy raz podlałam storczyka poprzez namoczenie po jakichś dwóch tygodniach.W tym czasie pojawił się nowy zielony korzonek. Storczyk stoi na wschodnim parapecie i był zraszany w słoneczne dni.Oczywiście wyjęłam go z osłonki.
I teraz zaczynają się schody. Jakieś dwa dni temu opadł mu jeden listek, został jeden mały, który również ma zamiar opaść.Na pędzie z każdego oczka wypuściły jakieś "cosie".Mówię tak dlatego bo nowych pędów mi to nie przypomina choć mogę się mylić.Jedno oczko od góry storczyk już ususzył i chyba dalej próbuje to zrobić.Moje pytanie jest następujące: czy żywot mojego storczyka dobiega już końca czy może da radę jeszcze coś z nim zrobić?
Tutaj widoczny listek i mały korzonek
http://imageshack.us/photo/my-images/201/dsc02555p.jpg/
Najwyższe oczko
http://imageshack.us/photo/my-images/845/dsc02577r.jpg/
Oczko środkowe
http://imageshack.us/photo/my-images/502/dsc02568h.jpg/
Oczko ostatnie
http://imageshack.us/photo/my-images/816/dsc02580d.jpg/
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomocy!!!

Post »

nie jestem specjalistką, bo sama dość niedawno zainteresowałam się tymi kwiatami, więc poczekaj na wypowiedzi osób doświadczonych :) Na moje oko, Twój storczyk wypuszcza keiki - dzidziusie, które będziesz mogła oddzielić gdy podrosną i mieć kilka nowych storczyków :) Jest to pewnego rodzaju obrona Phalaenopsisa, tak zwane przedłużenie gatunku. Kwiat czując, ze długo nie pociągnie, wydaje na świat swoich "zastępców" ;) Oczywiście mogę się mylić, ale wydaje mi się, ze ze starym storczykiem musisz się pożegnać, wygląda jakby w ogóle nie miał stożka wzrostu, ale tak jak mowie, ja nie mam doświadczenia a posiłkuję się jedynie wiadomościami zaczerpniętymi z netu czy z forum. W każdym razie dobrze, ze przynajmniej wydaje keiki, będą one klonami starego storczyka :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy!!!

Post »

Karla...
-oczywiście, ze trzeba uciąć pęd / nie będzie obciążeniem i nie zmarnieje do końca/ Wstawić do wazonika i ...poczytać.;o tym już pisaliśmy.

A reszta,która została ... nie nadaje się do metody polecanej przez Ewelinę; w keramzycie, kamieniach - storczyk musi mieć liście !a korzenie ma sobie wyrobić :idea:
Jedynie... gdy jest "resztówka storczyka=korzenie można myśleć o reanimacji....w sphagnum
Ale ,szczerze... to małe szanse widzę dla storczyka bez liści.
Bazując jedynie na korzeniach w podłożu, próba..odtworzenia życia storczyka jest praktycznie niemożliwa.
/praktycznie niemożliwe, bo znam z autopsji przypadek ,ze się udaje.A...alee ;:oj trwało najmniej rok ,a storczyk i tak dalej pozostał w słabej kondycji- nie jest w stanie "odbudować się" /

Pozdrawiam JOVANKA
malinka86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lis 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?

Post »

Mam 6 storczyków. Do tej pory nie miałam z nimi żadnego problemu, ale teraz jeden i to najładniejszy z moich storczyków zaczął umierać. praktycznie w kilka dni zżółkły i opadły mu wszystkie liście. Puścił jeden pęd, ale on też zaczyna robić się czarny od dołu. czy jest szansa na uratowanie tego storczyka? jak może być tego przyczyna. Zasuszenie, czy przelanie? nie podlewam ich zbyt często, więc zakładam, że mogłam go przesuszyć, bo mam dość suche powietrze w domu. Korzenie na dole są zielone, a na górze srebrnoszare i zasuszone proszę o rady. poniżej zdjęcia .(data w aparacie nie przestawiona). Obrazek Obrazek Obrazek
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?

Post »

Wydaje mi się, że podłoże jest mokre jak kwacz i to raczej wina przelania. Ja też w podobny sposób straciłam storczyka, nagle zżółkły mu jednocześnie prawie wszystkie liście, potem dwa ostatnie i też pozostała mi kupka korzeni powietrznych. Z tym że moje podłoże było suche, nie tak mokre jak twoje i tak właściwie nie wiem co mu zaszkodziło, jedyne podejrzenie padło wtedy na mocne przeciągi. Trzymałam go, zraszałam jakiś czas ale z jego strony nie było odzewu, więc niestety ale też uważam że nic z niego już nie będzie :(
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?

Post »

Powtarzam za przedmówcami, niewiele widać na zdjęciu. Roślina raczej przelana, nalot na korzeniach może świadczyć o złej jakości wody (zbyt dużo kamienia lub nawozu, a może i wszystko na raz). Proszę, potraktuj ją jako materiał ćwiczebny. O ratowaniu storczyków jest mnóstwo wątków na naszym forum. Nie widać stożka wzrostu, a może storczyk wytworzy keiki lub basal keiki, bo reszta korzeni nie jest aż w takim złym stanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”