Żółknące liście storczyka

ODPOWIEDZ
Muszka171
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 mar 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Witam. Mam problem z moim storczykiem od jakiegoś czasu obserwuję żółknięcie dolnych liści ale tylko z jednej strony. Na początku pojawiły sie tylko jakby brązowe zdrewnienia na rogach, myślałam że to grzybica podałam środek przeciwgrzybiczny. Jendak dzisiaj zauwazyłam że liście zaczęły żółknąc. Nie wiem jaka jest tego przyczyna czy ktoś może mnie poratować?
Obrazek

Obrazek
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Żółknie storczyk

Post »

Potrzebuję fachowej porady. Kupiłam w lutym storczyka w ikei. Przez jakieś 4 miesiące miał się świetnie później stopniowo stracił kwiaty a teraz biedactwo ma całe zżółkłe liście.
Poczytałam różne wątki i zastosowałam się do porad. Wyjęłam go z podłoża, nie sięgał korzeniami do dna więc pewnie się zasuszył, poodcinałam korzenie w złym stanie i zasypałam cynamonem (jakiś miesiąc temu). Dziś mój biedaczek wygląda tak:
Obrazek
Czy coś jeszcze z niego będzie czy już mogę go spisać na straty? :(
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: żółknie storczyk

Post »

Nic już nie zrobisz. Liście są jędrne czy wiotkie?
Ostatnio zmieniony 1 sie 2016, o 14:23 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o rozpoczynanie wypowiedzi wielką literą.
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Żółknie storczyk

Post »

Liście są w strukturze normalne, mam też drugiego storczyka i nie dostrzegam różnicy jeśli chodzi o sztywność liści , są jedynie cieńsze. Dodatkowo widzę, że blisko gałęzi są nadal zielone.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Żółknie storczyk

Post »

To może być poparzenie słoneczne,albo przelanie. Musisz obserwować. Jakie są teraz korzenie?
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Żółknie storczyk

Post »

Korzenie wydają się być ok, są jędrne i zielone. Zauważyłam też, że liść najbliżej podłoża jest całkiem zielony. Może uda się jeszcze go uratować?
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Żółknie storczyk

Post »

Możesz próbować :) Chociaż szczerze mówiąc...Wielkich nadziei sobie nie rób :(
storczyk98815
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 gru 2016, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółte, pomar szcze liście storczyka

Post »

Witam wszystkich
Jestem początkujący w uprawie storczyków. Mam tylko jednego, kupionego w lutym. Namaczam go co tydzień niestety kranówką (ostatnio trochę zaniedbałem podlewanie, gdyż moja babcia jest chora, a mama zabrania mi do niej wchodzić), nie nawożę go, stosuję odżywki, stoi na wschodniopołudniowym oknie, barwa storczyka jest fioletowa. Jest to Phalaenopsis, ma duże sztywne liście, ale kilka z nich od środka liścia zrobiły się żółte i pomarszczone . Jest w porcelanowej osłonie, większej od doniczki. Zaobserwowałem przy podlewaniu, że zamiast zielonych korzeni większość stały się czerwono-fioletowe. Opadło mu kilka pąków. Poproszę o pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółte, pomar szcze liście storczyka

Post »

Storczyków nie można podlewać kranówką, gdyż twarda chlorowana woda może z czasem doprowadzić do różnych chorób. Kolejna rzecz to muszą mieć podwyższoną wilgotność powietrza.
Najlepsza jest deszczówka, ew.przegotowana w ostateczności z kranu, ale odstana. Wrzuć zdjęcia albo zajrzyj do tego wątku, w którym zostały poruszone podobne przypadki:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=17891
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
storczyk98815
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 gru 2016, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółte, pomar szcze liście storczyka

Post »

Dziękuję za odpowiedź, ale martwią mnie te korzenie. Czytałem, że u storczyków o barwie fioletowej występują fioletowawe liście, ale nic nie było o korzeniach. Zastanawiam się dlaczego teraz. A te żółte liście i opadające pąki to chyba efekt zbyt niskiej temperatury. Zapomniałem wspomnieć, że storczyk w okresie wiosennym został zaatakowany przez ziemiórki, ale one już znikły. Mam tylko jedno pytanie. Mieszkam w zanieczyszczonym mieście i boję się, że deszczowa może roślince zaszkodzić, więc czym można podlewać storczyka prócz deszczówki i wody destylowanej. A do kranówki, mam taki "czajnik"do oczyszczania wody z części metali ciężkich firmy dali od czasu do czasu podlewałem tą wodą, ale nie zauważyłem żadnych zmian.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółte, pomar szcze liście storczyka

Post »

Opadanie pąków, to zwykle albo nagła zmiana miejsca albo od zbyt suchego powietrza - od centralnego ogrzewania. Trzymasz storczyka nad grzejnikiem? W jakiej temperaturze - skoro twierdzisz, że jest niska?
Co do deszczówki, jeśli masz zanieczyszczoną lepiej jej nie używać. Najlepszym rozwiązaniem jest przegotowywanie wody - jeśli masz bardzo twardą. Jeśli umiarkowanie, wystarczy odstana. Destylowaną odradzam, ta woda nie zawiera żadnych składników mineralnych, więc za bardzo roślinie się nie przysłuży. Taką wodę, można co najwyżej używać do spryskiwania.
Wrzuć zdjęcia, będzie łatwiej zidentyfikować ew. problem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
storczyk98815
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 gru 2016, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknący storczyk

Post »

Storczyk nie stoi przy ogrzewaniu. Jest u niego chłodniej, ponieważ okna tam są nieszczelne i występuje przeciąg. Mam problem z przesłaniem zdjęć i wklejenia ich na forum.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółknący storczyk

Post »

Czyli problem leży najprawdopodobniej w staniu w przeciągu. Musisz jakoś uszczelnić okna.
Temperatura zimą w przypadku Falenopsisów nie powinna spadać poniżej 18 stopni, ale u mnie wytrzymuje przy rozszczelnionym oknie ok. 16.
A tutaj dowiesz się, jak wstawić zdjęcia np. poprzez Fotosika - jest to banalnie proste :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... it=fotosik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”