Żółknące liście storczyka

ODPOWIEDZ
Romeczka1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 kwie 2014, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecinek

Re: żółknące liście u storczyka

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź ;:196
Postaram się zrobić bardziej wyraźne zdjęcia lecz na moje niedoświadczone oko korzenie wyglądają na zdrowe. Przyznam się, że nie dawno przesadzałam go do nowego podłoża bo w starym była gąbka itp. Jednak w tym podłożu już jest jakiś czas... Te białe kamyczki to już składnik podłoża do storczyków (to nie moja sprawka ;:131 ). Skład na opakowaniu jaki podaje producent to kora sosnowa, torf wysoki, włókno kokosowe, perlit. Nie jestem super znawcą ale przyznam szczerze, że też spotykam się z takim czymś pierwszy raz dlatego postanowiłam się Was poradzić bo nigdzie nie znalazłam podobnego przypadku :wink: Dorzucam zdjęcia mam nadzieję, że wyraźniejsze :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodam, że korzenie są takiego koloru bo storczyk był dzisiaj namaczany :)
pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: żółknące liście u storczyka

Post »

Korzenie wydają być zdrowe. Jednak jeżeli są miejscami pogniłe, miękkie w dotyku/ suche. Takie należy usunąć ostrym sterylnym ostrzem, do zielonej tkanki. Zasypać cynamonem wyłącznie miejsca cięć, uważając by innych zdrowych korzeni nie zasypywać. Nie podlewać od 7, do 10 dni, by ewentualne rany przyschły. Storczyka możesz próbować cieniować w czasie nadmiernego słońca, przy braku otwartego okna/ lub/ z otwartym o ile jest za gorąco, ale nie wiem czy to coś pomoże..
Jeżeli to od słońca, to może być tak że i liście w późniejszym czasie zaczną mu żółknąć i zamierać. :?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Romeczka1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 kwie 2014, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecinek

Re: żółknące liście u storczyka

Post »

Dziękuję :)
A więc korzenie już były wcześniej "przeczesane" i wszystko zrobiłam zgodnie z wyczytanymi instrukcjami ;) Wydaje się że liść (ten najmłodszy), który był baaaardzo wiotki stał się bardziej jędrny. Mam nadzieję, że stracić go nie stracę bo nawet nie wiem jak kwitnie! :wink: Przestawiłam go na razie z parapetu chociaż wydawało by się, że okno zachodnie jest dobre... No cóż, człowiek uczy się na błędach szkoda, że takim kosztem. Mam nadzieję, że nie będę musiała go reanimować bo już jednego "reanimka" mam i przyznam, że metoda z kamyczkami odnosi wieeeelki sukces no ale to chyba nie ten dział do dzielenia się spostrzeżeniami :wink: . Jeszcze raz dziękuję za pomoc! ;:196
pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: żółknące liście u storczyka

Post »

Jest jeszcze możliwość odbicia takiej rośliny z boku - basal keiki. Więc jakieś szanse są, jeżeli nawet macierzysta nie przetrwa. Tylko musi mieć zdrowy system korzeniowy i dużo cierpliwości oczywiście hodowcy. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
justynka852
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 kwie 2014, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomocy, żółkną liście

Post »

Trzon storczyka chyba gnije :? Żółkniecie liści, które nie są najstarszymi nie jest dobrym znakiem, a zwłaszcza, gdy żółknięcie postępuje od trzonu. Spróbuj interweniować jakimś środkiem przeciwgrzybowym i przeciwbakteryjnym typu miedzian....
Chyba że te liść jest już z najstarszych to wydaje mi się że to normalny proces ale poczekaj jeszcze na opinie bardziej doświadczonych forumowiczów :)
nikodezja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lis 2014, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółknący storczyk

Post »

Witam, od kilku dni nie wiem co się dzieje. Mój storczyk zaczął żółknąć, najpierw opadły mu pąki i kwiaty, więc przycięłam go.
Sprawdziłam mu korzenie, wsadziłam w nowe podłoże, nie podlałam i żółknie dalej.
Podlewam średnio raz w tygodniu, nie nawożę.
Stoi na parapecie od południowej strony.
O dziwo mój drugi storczyk w tych samych warunkach ma się świetnie.
Też zrzucił już kwiaty, przycięłam go i rośnie dalej.

Oba storczyki po przyniesieniu do domu przesadziłam.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: zżółknięty storczyk

Post »

Wyjmij z ceramicznej doniczki tak by korzenie dostawały światło.
Podlewaj nie raz na tydzień, a raczej rzadziej.
Ja raz na 3-4 tyg. wstawiam do miski z wodą i nawozem połowę dawki i stoją tak kilka dni i żyją :D
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: zżółknięty storczyk

Post »

Jak to kilka dni? Storczyki nie mogą stać w wodzie tym bardziej z nawozem kilka dni. Godzina to max. W taki sposób szybciej roślinę ukatrupisz....Jeżeli będzie tak stać kilka dni w wodzie z nawozem to możesz w końcu popalić korzenie...
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: zżółknięty storczyk

Post »

Nie prawda jest wiele opowieści co i jak kto robi.
Można godzinę trzymać raz na tydzień.
Można tak jak i ja od nastu lat robić i nie mieć kłopotów.

Doniczka musi być przezroczysta i koniec to ze względu na specyfikę korzeni.

Nawóz to nie mocznik w ilości 1kg na 1L wody tylko połowa dawki z nakrętki na misę dużą wody. Także storczyki stoją w wodzie bardziej niż nawozie.
nikodezja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lis 2014, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zżółknięty storczyk

Post »

To doniczka plastikowa, nie ceramiczna. A co mam zrobic z juz pozolknietymi elementami? A jak to wlasnie z tym podlewaniem jest? Wstawic oslonke do miski z woda i tyle? A jakie proporcje? Ile tej wody w misce na wysokosc oslonki?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: zżółknięty storczyk

Post »

Storczyki, jak każde rośliny z czasem pozbywają się starych liści.. nie obcinaj ich, niech sobie uschną, a potem same z łatwością odpadną... Dopóki nie odpadną storczyk jeszcze sobie z nich pobiera pozostałe tam składniki odżywcze.
Wyjmij przezroczystą doniczkę z tej osłonki, niech stoi tylko w tej przezroczystej, chodzi o to żeby korzenie tez dostawały światło.

Storczyk wygląda na całkiem zdrowego, to że czasem zrzuci jednego czy dwa listki to nic złego, co innego jakby naraz zaczął cały żółknąć :wink:
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: zżółknięty storczyk

Post »

Twój storczyk ma się dobrze, po prostu pozbywa się najstarszego liścia :wink:
Co do podlewania - kwiat namaczaj dopiero jak będzie tego potrzebował, da Ci o tym znać - korzenie z soczyściezielonych zaczną się robić srebrzyste.
natka_211 bzdury piszesz :wink: Wielu hodowców zalewa storczyki na kilka-kilkanaście godzin, także z nawozem. Rośliny tym nie spalisz... no chyba, że ktoś leje odżywkę na oko lub od serca. W naturze Phalaenopsisy często bywają zalane przez długi czas, nic im to nie szkodzi.
Moje wszystkie orchidee namaczają się przez około 12 godzin raz na 2-3 tygodnie, oczywiście poza Vandą.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
nikodezja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lis 2014, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zżółknięty storczyk

Post »

A ten zolty ped?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”