Cynamon w uprawie storczyków

Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Sama nie zasypuję nigdy niczym korzeni -co zresztą opisałam ale podsumowałam to co radzi 75% uzytkowników na forum ;)
Jeśli tak dużo osób coś poleca to pewnie jest to dobra rada. Ja osobiście wolę nie eksperymentować, ale każdy niech sam podejmuje decyzje. Ja na wszelki wypadek wolałam wspomnieć o tej możliwości bo skoro tak wielu hodowcow o tym wspomina to może być cenna rada. Piszę to co proponuje duża liczba osób, które według mnie znają sie na rzeczy. Co do cynamonu podobno hamuje rozwój nowych korzeni w miejscu zasypania.Jeśli chodzi o wegiel leczniczy jest to substancja o takim samym działaniu co węgiel drzewny-dzięki porowatej powierzchni zbiera na swej powierzchni patogeny i trucizny i neutralizuje je. Po to przecież zażywają go osoby z zatruciami pokarmowymi.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Ktoś kiedyś na forum napisał że zawiera cukry, czyli pożywkę dla bakterii. Nawet jeżeli jest go w mniejszej ilości.. Piszesz że nic nie sypiesz, tylko czekasz aż same zaschną. Te 75% użytkowników, jakoś mi umknęło na tym Forum. Była kiedyś wzmianka na temat węgla leczniczego. Trzeba czytać dokładnie i najlepiej samemu przetestować, a potem doradzać. Jeżeli Twoja wiedza opiera się tylko wyłącznie na sugestiach innych, to nie wiem czy coś z tego pożytecznego wyjdzie. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, poczytaj ulotkę, lub udaj się do apteki po recepturę.
Jestem pewna, że większość użytkowników zgodzi się z moim zdaniem, na ten temat.
Węgiel leczniczy dobry jest, ale tylko dla nas. :)
Cynamon, jak napisałam wcześniej, powoduje oparzenia korzeni, co skutkuje na asymilację wody przez roślinę, a w skrócie zahamuje/spowalnia rozwój rośliny. A teraz wyobraź sobie taką do reanimacji. Z przyciętym systemem korzeniowym. Całość zasypana cynamonem. Roślina nie może pobierać nimi wody i składników pokarmowych. By przetrwać wytwarza nowe korzenie, co idzie nie pozytywnie w starsze liście, które zaczynają się marszczyć. W efekcie minie trochę więcej czasu na jej regenerację.
Nie powiem, używałam kiedyś cynamonu także na korzenie. Jednak mimo że był jedynie w małej ilości i wyłącznie na miejsca cięcia korzeni.. Pozytywnie nie wpływał na roślinę. U spodu doniczki często pojawiała się pleśń, mimo zmiany podłoża na nowe i odkażenie starej doniczki, a nawet przy stosowaniu nowej. Dla tego zaopatrzyłam się w węgiel drzewny. Z nim też nie należy przesadzać, bo przy nadmiarze może długo utrzymywać wilgoć, która niekorzystnie wpływa na korzenie. Jak torf, składnik niektórych podłoży dla storczyków.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Emila zapomniała chyba, że kiedyś w prawie każdym poście pisała o cynamonie ... a ludzie dalej te posty czytają jak czegoś szukają.
Co do węgla leczniczego - zawiera on śladowe ilości cukru, o czym świadczy brak informacji o jego składzie na opakowaniach. Owszem może spowodować jakąś bakteriozę, ale storczykarze amatorzy go używają i storczyki żyją.
Orchidee są dla większości nas pasją lub miłością, nie uczmy się ich hodować zgodnie z instrukcją obsługi, bo zbrzydną ... Jeden będzie sypał węgiel drzewny inny leczniczy i spoko.
Ja nie zasypuję już niczym, jeśli storczyki mają stworzone prawidłowe warunki do wzrostu nie jest to potrzebne.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Heheh ale dyskusja się nawiązała. Generalnie Poziomkowa masz rację. Najważniejsze są warunki uprawy. Ja od dawna niczym nie zasypuje ran. Niektórzy się bawią w zbieranie deszczówki lub kupują wodę zdemineralizowaną, ja podlewam zwykłą kranówką..wszystkie storczyki żyją i mają się dobrze. Nie dajmy się zwariować, przecież storczyk to żywotna bestia :wink: Jedyne co mogę dodać to to, że jak ucinamy pęd to nigdy bardzo nisko przy samym trzonie tylko tniemy przed ostatnim oczkiem. Nie chodzi tutaj o jakieś ponowne kwitnienie (co oczywiście też jest możliwe) tylko o to by jeśli pojawi się jakaś pleśń czy grzyb na pędzie to żeby się na tym oczku "przyhamowała", bo tak jak pisałam wcześniej niczym nie posypuje ran.
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Drodzy Państwo właśnie po to jest forum aby wymieniać sie swoimi doświadczeniami jakieoneby nie były. :)
jeśli chodzi o zawartośc cukru w węglu leczniczym-pierwsze słysze. A sladowe ilości czyli naprawdę niewielkie, ledwo wykrywalne na pewno nie maja większego wpływu na rozwój bakterii.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cynamon w uprawie storczyków

Post »

Na pierwszej stronie tego wątku ktoś nnapisał, że cynamon również ma śladowe ilości cukru także nie wiem po co ta dyskusja. Jak się przesadzi czy z cynamonem czy z węglem to czy tak czy inaczej będzie źle. Moja recepta jest prosta, z niczym nie należy przesadzać i będzie ok.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Cynamon w uprawie storczyków

Post »

Natko prawdą jest że "co za dużo, to nie zdrowo". :D
Prawdę mówiąc, to dziwię się waszej wypowiedzi. Ale jak uważacie. To jak inni dbają o swoje rośliny, to ich prywatna decyzja. Ja mogę jedynie powiedzieć tyle, że węgiel leczniczy, nie jest odpowiednim środkiem. Zawiera często dodatek środków słodzących, w postaci np.sorbitolu. Należy go używać tylko według zastosowania. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to wysiliłam się i znalazłam oto taką stronę;
http://dolnoslaskie.naszemiasto.pl/arty ... AnEZ8P8HAQ
Zawsze można w aptece zapytać, czy nie zawiera substancji słodzących. Dla tego uczulam na to! Bo pisząc węgiel leczniczy, można tak naprawdę wszystko kupić. :wink:

Black Orchid, sama przecież piszesz że nic nie stosujesz. Nie można polecać czegoś, czego nie jesteśmy pewni. No chyba że jest taki bez substancji słodzących, to zwrócę Tobie honor. Ale należy informować dokładniej. :)

Poziomkowa, tak stosowałam wcześniej cynamon, także na korzenie. Patyczkiem do uszu, nanosiłam niewielką ilość na ranę. Nie posiadałam wtedy węgla drzewnego. Z zastosowaniem cynamonu było różnie. Nie powiem że był zły, czy dobry. Innego nie posiadałam środka, więc co robić, robiłam wedle porad na forum. :lol: W końcu każdy kiedyś był początkującym. Tak? :wink:
Obecnie stosuje go tylko na powierzchowne części roślin (nie mylić z korzeniami :wink: ). Nie moczę ich i ładnie się "goją". Po pewnym czasie sam cynamon traci swoje właściwości. Oczywiście widzę niebotyczne zmiany między wtedy, a teraz. ;:131

Natko, cynamon jest uzyskiwany z kory z drzewa cynamonowca. Zawiera substancję słodzącą naturalną, w postaci olejku cynamonowego, o słodko-korzennym, lekko piekącym smaku. :)

Skoro się wymieniamy doświadczeniami, to troszkę z mojego(przepraszam że troszkę nie na temat). Do podlewania używam odstanej wody minimum 12 godzin, lub nawet dłużej. Później ją gotuję, jak długo, zależy od wielkości garnka. Mam taki na 6 litry to ok. 25-30 min. Potem tylko czekam aż ostygnie, a osad - kamień - osiądzie na spodzie. I przelewam do 6 litrowej butelki plastikowej. Butelka jak wiadomo jest po wodzie do picia. Kiedyś kupiłam najtańszą, za niecałe 3-2 złote 5 litrową. Wodę zużyłam do moich kwiatów(oczywiście gotowaną). A wiadomo, dla butelki ją kupiłam. ;:224
Nie dajmy się zbytnio zwariować, kto ma warunki, to i deszczówki sobie nazbiera. A kto nie, to musi jakoś kombinować.. ;:204 Podobnie jest z węglem leczniczym, czy cynamonem. Należy się upewnić, czy na pewno możemy go zastosować i w jakiej ilości, bo w internecie różne rzeczy mogą pisać. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”