Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Rozsadziłam swojego. Pierwszy keik lekko szarpiąc i rozplątując jednocześnie korzenie oderwał się od dolnej części "pieńka" - końcówka korzenia (ta pierwotna na samym dole). Drugi trzymał się trochę mocniej i niestety jeden z korzeni się złamał, ale keik ma jeszcze 6 dużych zdrowych korzeni.
Matka niestety nie zmieściła się do swojej doniczki (wysoka i masa korzeni) i na razie jest w doniczce bez ziemi - muszę kupić w weekend większy rozmiar, a nie chciałam znowu sadzić tyle ile się zmieści i po tygodniu, czy dwóch przesadzać znowu. Mam nadzieję, że pobyt poza ziemią matce nie zaszkodzi....
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

piekara114, jeżeli możesz to wrzuć zdjęcie tej rośliny - matki, tak, żeby było widać całość.
Generalnie mogłabyś spróbować obciąć końcowy fragment rośliny (jeżeli jest zdrewniały i nie wyrastają już z niego zdrowe korzenie). Możnaby skrócić około 1/3 trzonu, ale lepiej obciąć za mało, niż za dużo (ja zawsze tnę mniej, jak się obetnie za dużo, to zazwyczaj już po storczyku). Wtedy storczyk byłby nieco krótszy i pewnie łatwiej dałoby się go usadzić w doniczce. Masz teraz 3 takie same rośliny, wiec jeśli to nie jest roślina o wartości sentymentalnej, mogłabyś zaryzykować.
Ewentualnie zastanów się też, czy nie lepiej byłoby tego storczyka osadzić w wyciętej butelce - byłaby to doniczka wyższa i o mniejszej średnicy, niż taka kupna, ale być może lepiej by się nadawała do tak wyrośniętej rośliny.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Wrzucam zdjęcia. Tak wygląda matka po oddzieleniu keików. Korzeni może jakoś strasznie dużo nie ma ale rosną w pionie i wybijają roślinkę w górę. Gumki mają ją trochę utrzymać póki jej nie wsadzę. Namaczana byłą w sobotę przy przesadzaniu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba końca pieńka nie da się odciąć...na końcu są 2 korzonki, przy pieńku suchawe, ale dalej są długie i szarozielonkawe jeszcze.

Ale czekam na opinie znawców.
wisnia897 pisze:Ewentualnie zastanów się też, czy nie lepiej byłoby tego storczyka osadzić w wyciętej butelce - byłaby to doniczka wyższa i o mniejszej średnicy, niż taka kupna, ale być może lepiej by się nadawała do tak wyrośniętej rośliny.
Chodzi ci o wykorzystanie zwykłej butelki pet? Tylko w jakiej osłonce ja ją osadzę :roll: Bo wszystkie mam w fioletowych osłonkach różnego typu...
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Rzeczywiście, tego storczyka raczej nie skrócimy.
Tak, mam na myśli butelkę pet. Wiem, że do osłonki raczej tego nie włożysz (albo będzie wystawać), ale wydaje mi się to lepszym pomysłem, dlatego, że takie gotowe doniczki, jeśli są większe, to automatycznie mają większą wysokość i szerokość (średnicę). A tutaj storczyk tak właściwie potrzebuje doniczki wyższej, ale szerszej niekoniecznie. Ostateczną decyzję pozostawiam Tobie :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Przygotowałam sobie i doniczkę (niewiele większą) i butelkę - wyższą. Niestety do butelki nie byłam w stanie zmieścić korzeni (zbyt mała średnica, a jak upchałam (mocno namoczone) to jednak odpychały się od ścianek i podchodził cały kwiatek do góry.
W doniczce udało mi się mocno namoczone korzenie ułożyć po okręgu dna i ścianek i kwiatek siedzi i sztywno i prosto. Wprawdzie trochę nad doniczkę ale to i tak tylko 1/5 tego co było, więc jestem zadowolona. No i mam nadzieję, że zdecydują się wszystkie wypuścić teraz pęd kwiatowy...
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Na dendorbium mam masę keiki i chciałabym je niedługo rozlączyć - lepiej je na patyczkach nad wodą ustawić czy już do podłoża?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Nie uprawiam dendrobium, ale z tego co się orientuję, bryła korzeniowa musi być dobrze rozbudowana, aby młode sadzonki miały szanse przetrwać. Im więcej korzeni, tym dla nich lepiej - tym samym - chyba lepiej w podłoże. :roll:

Możesz napisać tu zapytanie, może ktoś Ci odpowie; http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=69634 ?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
wiolussiek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 paź 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dzień dobry. Mam parę pytań o moją roślinę, która wypuściła dwa basal keiki. Jest to storczyk "po przejściach", jeśli się nie mylę, mam go od 2010... Ostatnich kilka lat stał u mojej mamy, nabawił się wełnowców, mama go przecierała najróżniejszymi rzeczami dlatego liście rośliny-matki są takie jakie są... Ogólnie myślę, że jest już zdrowy jeśli chodzi o pasożyty. Czekałyśmy aż keiki wytworzą większe korzonki, aby je rozdzielić. Czy można już to zrobić, czy lepiej jeszcze poczekać?
Jak widać na zdjęciach roślina-mama nagle zachciała jeszcze przetrwać, wypuszcza korzenie i nawet listka, więc dam jej także szansę - spróbuję ją odratować - ale jak to zrobić? Nigdy nie rozcinałam keiki, ani nie ratowałam storczyka. Czytałam kiedyś o tym i forumowicze tutaj mają niesamowite sposoby, ale ja bym się bała eksperymentować na roślinkach tak beż żadnego doświadczenia. Ogólnie trochę boję się przesadzać orchidee... Gdzie rozciąć, co zostawić a co obciąć? Mam nadzieję, że mi ktoś doradzi... :) Korzeni w doniczce jest mało i są to korzenie dorosłego storczyka... nie wiem jak je upchać do nowej donicy aby ich nie uszkodzić...
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
a tutaj zbliżenie na dorosłą roślinę, listek i nowe korzonki - chyba jest chęć do życia?:)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Nie wiem, czy dobrze widzę ale keiki mają już po parę korzeni o, wg mnie odpowiedniej długości do rozdzielenia. Ale, jeśli jeszcze trochę poczekasz, to nic się nie stanie. Natomiast jeśli chodzi o odcięcie, to nikt tutaj za Ciebie tego nie zrobi. Myślę, że jeśli wykorzystasz którejś wspomnianych w wątku metod, będzie dobrze. Ważne, żeby do odcięcia użyć wysterylizowanego ostrego noża. Po odcięciu posypujesz ranę cynamonem albo sproszkowanym węglem, czekasz dzień żeby rana przeschła i sadzisz normalnie do podłoża używając doniczki w odpowiednim rozmiarze. Masz dwa keiki, odetnij na razie jedno, a jak się wszystko uda to odetniesz drugie, proste.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Proszę o, poradę jak rozdzielić i ukorzenić keiki phalaenopsisa?
Próbowałam dwukrotnie ,ukorzenić w podłożu dla storczyków,jednak bez powodzenia,dodam,że miały po 3 korzenie.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Trzy korzenie o długości m. in 5 cm. Wsadzasz w podłoże typu mech torfowiec
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dziękuję za radę. ;:180
Już wiem ,co żle robiłam .
sylwia77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 gru 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak przeszczepic?

Post »

Witam mam miniaturowego storczyka i na końcówce pędu kwiatowe go wypuścił liście i korzenie. Jak go przeszczepic, żeby go nie uszkodzić?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”