Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31
Autor Wiadomość
piekara114
 Tytuł: Re: Keiki (nowy przyrost) - porady
PostNapisane: 8 mar 2017, o 16:49 
50p
50p

---
Przygotowałam sobie i doniczkę (niewiele większą) i butelkę - wyższą. Niestety do butelki nie byłam w stanie zmieścić korzeni (zbyt mała średnica, a jak upchałam (mocno namoczone) to jednak odpychały się od ścianek i podchodził cały kwiatek do góry.
W doniczce udało mi się mocno namoczone korzenie ułożyć po okręgu dna i ścianek i kwiatek siedzi i sztywno i prosto. Wprawdzie trochę nad doniczkę ale to i tak tylko 1/5 tego co było, więc jestem zadowolona. No i mam nadzieję, że zdecydują się wszystkie wypuścić teraz pęd kwiatowy...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

drabcio
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 20:50 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Na dendorbium mam masę keiek, chciałabym je niedług rozlaczyć - lepiej je na patyczkach nad wodą ustawić czy już do podłoża?

Emila707
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 22:16 
500p
500p

więcej niż 1
Nie uprawiam dendrobium, ale z tego co się orientuję, bryła korzeniowa musi być dobrze rozbudowana, aby młode sadzonki miały szanse przetrwać. Im więcej korzeni, tym dla nich lepiej - tym samym - chyba lepiej w podłoże. :roll:

Możesz napisać tu zapytanie, może ktoś Ci odpowie; viewtopic.php?f=29&t=69634 ?

wiolussiek
PostNapisane: 20 cze 2017, o 15:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzień dobry. Mam parę pytań o moją roślinę, która wypuściła dwa basal keiki. Jest to storczyk "po przejściach", jeśli się nie mylę, mam go od 2010... Ostatnich kilka lat stał u mojej mamy, nabawił się wełnowców, mama go przecierała najróżniejszymi rzeczami dlatego liście rośliny-matki są takie jakie są... Ogólnie myślę, że jest już zdrowy jeśli chodzi o pasożyty. Czekałyśmy aż keiki wytworzą większe korzonki, aby je rozdzielić. Czy można już to zrobić, czy lepiej jeszcze poczekać?
Jak widać na zdjęciach roślina-mama nagle zachciała jeszcze przetrwać, wypuszcza korzenie i nawet listka, więc dam jej także szansę - spróbuję ją odratować - ale jak to zrobić? Nigdy nie rozcinałam keiki, ani nie ratowałam storczyka. Czytałam kiedyś o tym i forumowicze tutaj mają niesamowite sposoby, ale ja bym się bała eksperymentować na roślinkach tak beż żadnego doświadczenia. Ogólnie trochę boję się przesadzać orchidee... Gdzie rozciąć, co zostawić a co obciąć? Mam nadzieję, że mi ktoś doradzi... :) Korzeni w doniczce jest mało i są to korzenie dorosłego storczyka... nie wiem jak je upchać do nowej donicy aby ich nie uszkodzić...
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
a tutaj zbliżenie na dorosłą roślinę, listek i nowe korzonki - chyba jest chęć do życia?:)
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 20 cze 2017, o 15:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nie wiem, czy dobrze widzę ale keiki mają już po parę korzeni o, wg mnie odpowiedniej długości do rozdzielenia. Ale, jeśli jeszcze trochę poczekasz, to nic się nie stanie. Natomiast jeśli chodzi o odcięcie, to nikt tutaj za Ciebie tego nie zrobi. Myślę, że jeśli wykorzystasz którejś wspomnianych w wątku metod, będzie dobrze. Ważne, żeby do odcięcia użyć wysterylizowanego ostrego noża. Po odcięciu posypujesz ranę cynamonem albo sproszkowanym węglem, czekasz dzień żeby rana przeschła i sadzisz normalnie do podłoża używając doniczki w odpowiednim rozmiarze. Masz dwa keiki, odetnij na razie jedno, a jak się wszystko uda to odetniesz drugie, proste.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 425 ]  Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości