Falenopsis - basal keiki

monikan22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2013, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwny pęd u mojego phalaenopsisa

Post »

no właśnie wszystko jest w porządku, korzenie zdrowe, liście również. Storczyka kupiłam jesienią zeszłego roku i myślałam że zaczyna mi pędy puszczać a tutaj taka niespodzianka :)
melluska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lip 2013, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

czegos takiego jeszcze nie widzialam

Post »

jakis czas temu moj storczyk zaczal wypuszczac lisc z boku 'pnia lisci', uznalam to za cos zwyczajnego, ale teraz okazuje sie, ze... jest to swego rodzaju keik. widze cos takiego po raz pierwszy. Dzis zauwazylam, ze zaczyna wypuszczac swoj pierwszy korzen. Chcialabym sie dowiedziec, czy da sie cos z tym zrobiec, rozsadzic to w jakis sposob, czy po prostu ma sobie tak rosnac jako 2 w 1. Zobaczcie sami:
http://imageshack.us/photo/my-images/23/bmib.jpg/
mam nadzieje, ze link dziala
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czegos takiego jeszcze nie widzialam

Post »

Witaj melluska.

Nie widziałaś , normalne nie każdemu to się zdarza w realu.
Czytaj o tym - do wykorzystania jest w sekcji informacja - to "basal-keiki"

Temat zamykam - pytanie dołączone zostanie do istniejącego już źródła tematycznego :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=4838
JOVANKA
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Falenopsis - "basal keiki " i problem żółknięcia liści

Post »

Witam ja używam do storczyków keramzyt jako podłoże. W keramzycie rosną u mnie młode falki. Były posadzone jak miały po jednym korzonku i akurat były odcięte od "mamy". Rosną bardzo dobrze, a jeden nawet zakwitł. Nie myślałam że tak szybko zakwitnie. Nie używam żadnej chemii do ich uprawy. Rosną w przeźroczystych kubeczkach gdzie mogę obserwować jak rosną korzenie, młode liście. Jest to trochę jak uprawa hydroponiczna. Jeszcze trochę i trzeba będzie je przesadzić. Oto kilka zdjęć kwitnącego poraz pierwszy falka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Storczyk

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc i poradę, gdyż już miałam styczność z keikami, ale wszystkie mi niestety umarły... Nie chcę popełnić po raz kolejny błędów, które znowu doprowadza do zmniejszenia mojej kolekcji ...
Na zdjęciu przedstawię swój problem
Obrazek

Proszę o podpowiedź jak bezpiecznie (zachowując matkę i dziecko) odciąć tak dużego keika, wyrastającego z liści matki... wcześniej każdy młody wyrastał z gałązki, a tu proszę...
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk

Post »

Ja mojgo basalka odciełam i włzyłam w keramzyt.Teraz puszcza nawet korzonki i chyba skusi się na pędzik.Ale na Twoim widzę,że puszcza aż 2 pędy ;:oj
na razie zostawiłabym go przy matce,skoro się z nią nic nie dzieje złego,a po przekwitnieńciu odzieliła.W tym czasie będzie miał szansę,żeby wypuścić jeszcze pare korzonków(minimum musi mieć 3-4 o długości 5-6 cm)
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczyk

Post »

Dziękuje ślicznie ;:196 , jak tylko maluch podrośnie (nie taki maluch już z niego) dam znać, a jak myślisz Kama normalnie go później odciąć żyletką czy jak to zrobić najbezpieczniej? ;:173
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk

Post »

Mojego najpierw rozruszałam,a później skalpelkiem(nowym) odciełam.
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczyk

Post »

To jeszcze zapytam, czy oba Ci kwitną i rosną? Bo ja mam przykre wspomnienia z rozsadzaniem dzieci i odcinaniem ich od matki, 2 mi sie keiki zmarnowały...
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk

Post »

Oba rosną zdrowo.Mamuśka puszcza nowy pęd,a muluch inwestuję w korzonki.
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Problem z basal keiki i dorosłym storczykiem

Post »

Witajcie.Mam problem z małym basal keiki.Roślinka jest jeszcze przy matce ze względu na brak korzeni.Nisko na trzonie,zauważyłam coś niepokojącego i nie wiem co to jest,ani od czego się wzięło.
Storczyk przyszedł w takim stanie i nie znam jego historii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na tym storczyku ewidentnie widać,że coś się dzieje z trzonem.Co to może być?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Problem z basal keiki i dorosłym storczykiem

Post »

Witaj,
nie jestem w 100proc. pewna, ale możliwe że na tym basalku obumarł najstarszy "listek" - w każdym razie na to mi wygląda. Ten kawałeczek mchu tam był zawsze? Jeśli tak to prawdopodobnie trzymał w sobie wodę i dlatego coś stało się z listkiem.
A jeśli chodzi o tego drugiego to nie wygląda to ładnie. Na moim jednym kupionym niedawno storczyku też pojawiły się takie plamki, ale to był fragment uszkodzonego listka na trzonie, gdy zasechł to po prostu usunęłam te brzydkie części i na szczęście dalej nic się już nie dzieje, bo obawiałam się, że może zaatakować resztę listka.
Ja bym spróbowała to delikatnie usunąć i zobaczyć czy pod listkiem jest zdrowa tkanka, jeśli nie to coś w środku trzonu pewnie się dzieje - oby nie, choć to bardzo prawdopodobne... Może jeszcze nie ryzykuj przeprowadzania operacji, aż się wypowiedzą osoby z dużo większym niż moje, doświadczeniem :)
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Problem z basal keiki i dorosłym storczykiem

Post »

Na basalku są takie białe kropeczki w miejscu gdzie jest to czarne...
Co do starszego storczyka-stracił już kilka liści i właśnie teraz zaczeło mu się pojawiać to co jest na zdjęciach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”