Oncidium - porady

ODPOWIEDZ
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Kolejne zdj

Post »

Z dużym opóźnieniem /niestety delegacje i nadmiar zajęć /dosyłam bardziej aktualne zdjęcie.
Apogeum kwitnienia, na tym zdj kwitną wszystkie cztery pędy.
Obrazek
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

a jak wygląda doniczka do oncidium :?: to nie jest taka sama jak do każdego storczyka?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Olu - taka sama, tylko nie musi być przeźroczysta.
monikago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 lip 2011, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oncidium - porady

Post »

Nie mam chyba ręki do storczyków, a może to tylko głupie gadanie;)
Mam oncidium, które jakoś tak mi ostatnio zmarniało, co widać na fotkach. Nie wiem co jest powodem tego, bo co tydzień go podlewałam, a ostatnie 4 tygodnie raz na tydzień wstawiałam do naczynia z wodą na ok. 15 minut, żeby kwiatek się napił, obciekał i kładłam go z powrotem do ceramicznej doniczki. Wczoraj moja koleżanka, która ma w domu piękne storczyki, stwierdziła, że ma za sucho i podlała go obficie wodą. Proszę o pomoc, jak dalej z nim mam postępować?? :cry:


Załączam zdjęcia wspomnianego oncidium i bardzo proszę o pomoc.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Oncidium kwitnie tylko raz na jednej pseudobulwie. Od tych starych odrastają nowe i wysysają z nich soki. Z czasem te stare sie marszczą, zółkną i zasychają wcześniej zgubiwszy liście. Na fotkach z pierwszego postu widać, że podłoże jest mokre. Namaczamy, gdy dobrze przeschnie. I jedno Oncidium i drugie ma nowe przyrosty, jest więc nadzieja, że zakwitnie za jakiś czas.
monikago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 lip 2011, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Dziękuję Wando za odpowiedź. Mam nadzieję, że jeszcze oncidium mi zakwitnie. Na razie zmieniłam doniczkę na plastikową we wszystkich moich storczykach, na spód dałam keramzyt i dopiero wtedy wsadziłam doniczkę z kwiatkiem. Bo mam wrażenie za każdym razem że kora za szybko wysycha z wierzchu a korzenie w środku są nadal mokre.
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Rękę do kwiatów każdy ma, tylko czasem ;:167 brakuje.
Jeśli chcesz mu pomóc to poczytaj trochę o storczykach i przesadzaniu, bo mnie się wydaje, że w doniczce u Twojego Oncidium źle się dzieje :(
Podejrzewam, ze jest tam coś co długo trzyma wodę, z wierzchu jest sucho, a w środku blotko i zgniłe korzenie. Takie jest i Twoje odczucie czyli pewnie mamy rację.
Zrób przegląd w doniczce, a jeśli będzie potrzeba pytaj, pomożemy :D
monikago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 lip 2011, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Właśnie u mnie była taka sytuacja, korzenie zbyt daleko nie sięgały, pod spodem kora była mokra, a na wierzchu suche korzonki. Teraz dałam od spodu ten keramzyt i nie wiem czy dobrze robię...Może rzeczywiście go przesadzić tylko czy lepszy będzie keramzyt czy zwykłe kamienie? (bo o tym też czytałam gdzieś na forum). ;:167 chyba mam, bo bardzo, bardzo mi na nich zależy, może właśnie z miłości przedobrzyłam?;) A dlaczego ma takie zwiędnięte kwiatki?

-- 5 lip 2011, o 23:06 --

Sorki listki....na kwiatki czekam:)))
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Jeśli zgniły korzenie, to może i w wiadrze z wodą stać i się nie napije, bo czym ?
Masz rację, zagłaskać na śmierć też można
Proponuję przesadzić w podłoże dla storczyków, jego stan nie jest tragiczny i nie musisz reanimować w keramzycie czy kamieniach ;:108
monikago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 lip 2011, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Dzięki Lucynko, czyli nie mogę trzymać go tak jak teraz? Ten keramzyt na dnie doniczki też zły pomysł? Jeśli tak to jutro się udam po podłoże do storczyków. Jakbyś mogła mi doradzić w jakiej doniczce trzymać oncidium oprócz tej plastikowej?
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Moniko, zwróć uwagę na to żeby podłoże nie przypominało zwykłej ziemi doniczkowej, tylko żeby miało grubsze kawałki np. kory. Doniczkę kup najlepiej przezroczystą wtedy łatwiej będzie Ci obserwować to co dzieje się w środku. Osłonka z jakiego materiału jest zrobiona nie ma większego znaczenia, ważne tylko żeby ściśle nie przylegała do doniczki, chodzi o dostęp powietrza.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

I jeszcze jedna rada. Gdy będziesz przesadzała, zwróć uwagę na to, co on ma w podłożu. Bardzo często producenci do podłoża dodają kawałki gąbki albo kłęby mchu spagnum aby długo trzymały wilgoć w podłożu na czas transportu. Kiedyś znalazłam kłąb bandaża. Na wierzchu podłoże wygląda suche, jak pieprz, a w środku to draństwo trzyma wodę.
monikago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 lip 2011, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ONCIDIUM PROSZĘ O POMOC!!

Post »

Witam,
Dziękuję za rady, dziś przesadzę kwiatka bo nie miałam wczoraj czasu. Za poradą Wandy zajrzałam dziś do kwiatka i o to co znalazłam (zdjęcia). to wygląda jak trociny, co to może być i czy mogło być powodem takiego pogorszenia roślinki?(przybyła do mnie z Holandii) Nadal się zastanawiam czy nie lepiej go przesadzić w keramzyt, bo nadal jest bardzo mokry. I proszę jeszcze o radę czym mam te storczyki podlewać, bo od 2 miesięcy stosuję odżywkę z wodą z kranu (a czytałam że gdzieś tu na formu że dobrze się podlewa Ustronianką:)

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”