Phalaenopsis - uszkodzenia liści

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Przemarznięty Phalaenopsis - cięcie liści (?)

Post »

Utnij same liście tuż przy trzonie (ale trzon zostaw, jak jest), miejsca cięć posyp sproszkowanym węglem. Będzie mógł rosnąć dalej, bo stożek wygląda w porządku.
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przemarznięty Phalaenopsis - cięcie liści (?)

Post »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :)

Listki zgodnie z radą wycięte w pobliżu nasady i zasypane węglem. Mam wielka nadzieję, że coś z niego w przyszlości będzie.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :wit
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Elżbietko, ja również w momencie zakupu staram się jak najlepiej przyjrzeć storczykom, które są z danej partii. Plamka na storczyku, który zachorował jako pierwszy była widoczna od samego początku, ale nie ja kupowałam storczyk, tylko dostałam go w prezencie :)
W sobotę przeprowadziłam zabieg według Twoich wskazówek na 2 phalaenopsisach. Mam nadzieję, że próba odratowania się powiedzie :)
Tak czy inaczej za jakiś czas odezwę się i poinformuję Was o efektach :wink:
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Edyta
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Witam Wszystkich:)
Proszę o radę, tym razem w kwestii usychania nierozwinięych pęczków. Czy taki stan rzeczy może być spowodowany usunięciem zmienionych chorobowo części liści? Czy przyczyna tkwi gdzie indziej? Niestety, żaden z moich storczyków (2) nie zakwitł, pomimo tego, że pączki były już dość spore.
Poniżej fotografie.
Dziękuję za rady :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Myślę,że jest to wina zbyt małej ilości światła. U mnie niektóre pączki wyglądają podobnie :(
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Hmmm, dziwne, bo storczyki stoją w tych samych miejscach już od roku i od tego czasu zdążyły kwitnąć- jeden wypuścił pęd kwiatowy i miał mnóstwo kwiatów, drugi storczyk wypuścił pączki na przedłużeniu (one też zakwitły).
Jeden stoi na północnym oknie, drugi na wschodnim.
Ja jednak myślę, że to nie o brak światła chodzi choć mogę się mylić. Czym to jeszcze może być spowodowane?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Chodzi o to,że były teraz najkrótsze dni a generalnie storczyki lubią mieć światło przez około 10-12 godz.
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Może i racja. Mam nadzieję, że to faktycznie brak światła, nie żadna poważniejsza choroba :(
Małgorzatko, dziękuję za odpowiedź. Jeśli komuś nasunie się inna możliwa przyczyna również proszę o wpisy :)
Pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Witam,
Ja w takim przypadku, zawsze wyciągam roślinę z doniczki, przyglądam się uważnie korzeniom. Czasem bywa też tak, że podłoże już się wyeksploatowało (rozdrobniło lub zagniwa) więc wsypuję nowego podłoża.
A obecnie jestem na etapie wsadzanie wszystkich moich Phalaenopsisów (i nie tylko) do wazonów z keramzytem, bardzo sobie chwalę taką uprawę.

Moja rada: zmień podłoże, przejrzyj korzenie.
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Na zdjęciach korzenie wyglądają raczej na zdrowe ale co kryje doniczka - może warto sprawdzić tak jak radzi Andzia albo chociaż zrobić zdjęcie ich przez doniczkę. Wtedy łatwiej byłoby to ocenić...
Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Nie chce być pesymistką, ale jak dla mnie storczyk z ostatniego zdjęcia nie wygląda zbyt dobrze :( Mam wrażenie, że choroba postępuje, trzon jest jaśniejszy, rozmiękły i za chwilę odpadnie. Może być też tak, że mienił kolor od cynamonu :roll: dlatego proponuję abyś zrobiła jeszcze zdjęcie ze zbliżeniem właśnie trzonu.
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Posłuchałam rady. Poniżej zdjęcia ze zbliżeniem trzonu. Wydaje mi się, że to cynamon przebarwił trzon.
A Wy co myślicie?
Obrazek

Jutro zamieszczę jeszcze 2 zdjęcia.
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

I pozostałe zdjęcia...

Obrazek

Obrazek

I co Wy na to?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”