Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Dziękuję Emila za rady, na razie postanowiłam nic nie ruszać, więcej cięć robić nie będę bo nie przynoszą pożądanych efektów, liście przecieram r-rem wody ze spiritusem, wcześniej też tak robiłam, z chemią też się spieszyć nie będę, zobaczę jak sytuacja będzie się rozwijać, ogólnie przy wszystkich moich phalaenopsis'ach jeszcze nigdy nie sięgałam po chemię, więc mam do niej mocny dystans.

Napiszę jeszcze, że pozrywałam zdrewniałe elementy z nasady rośliny, chciałam zobaczyć jak wygląda i ku mojej uciesze jest zdrowo zielona. Ten storczyk jest z rodzaju mocno mięsistych, ma grube sztywne liście, po ich zasuszeniu sterczały twarde, zdrewniałe i sztywne suszki, poobrywałam więc je, ale nie zrywałam części które były wokół nasady rośliny. Teraz po ich zerwaniu okazało się, że roślina próbowała wypuścić nowe korzenie, ale nie dała rady przebić się przez warstwy "drewna", sama się ograniczała - może kiedyś komuś taka uwaga się przyda.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Aga H
Źle nie zrobiłaś, jeżeli usunęłaś zasuszone części pozostałe po liściach. Jednak myślę że roślina prędzej czy później, poradziła by sobie z tym problemem sama. Po prostu wypuszczenie korzeni by dłużej trwało.

PanRoslinka
Tak jak myślałam. Jest ich po prostu mało, dla tego roślina traci turgor w liściach. Pousuwaj popsute, suche korzenie i gąbkę, oraz wymień podłoże.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam.Bardzo proszę o poradę co się stało z liśćmi ?


Obrazek


Obrazek
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Poparzenie słoneczne
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Widocznie storczyk za długo stał w pełnym słońcu i mu liście poparzylo. Okno wschodnie jest najlepsze dla storczyków,a południowe je pali chyba że mamy rolety :)
Awatar użytkownika
Sylestia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 gru 2016, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Mam wątpliwości co do mojego storczyka. Czy z jego liściem jest w porządku czy to tylko uszkodzenie czy może choroba? Na korzeniach też dziwne jak by zdrapania.oraz na bulwie znajduje się brązowe suche oczko ;:218 Storczyk był kupowany wczoraj co się okazało ,że ma pękniętą doniczkę. Nie zauważyłam tego bo był zakryty od samej doniczki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
SyleStia
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Witaj Sylestia. :wit
Widzę że nikt nie odpowiedział na Twoje zamieszczone pytania na forum.
Więc odpowiadam - storczyk jak dla mnie wygląda zdrowo - więc nie ma się czym martwić.
Jedynie mogę zamieścić sprostowanie do 'bulwy', bo u falenopsis to 'trzon'.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Co byście powiedzieli o tym ?
Końcówka liścia jest miękka, zaś reszta pełny turgor.Dotyczy to 4/6 liści. Najpierw była zielona a teraz jeden się liść się przebarwia. Poparzenie słoneczne nie wchodzi w gre. Okno zachodnie. Nawożenie 1/2 dawki co drugie podlewanie. Czy może być to reakcja na oprysk, bo jakiś czas po nim końcówki zmiękły własnie. Po ok 2 mc od oprysku zaczęło się to "jesiennie" przebarwiać...
Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Marto, według mnie mogą być 3 przyczyny takiego stanu:
1. zaobserwowałam kiedyś podobny problem u mojego storczyka gdy 'przefajnowałam' z nawożeniem
(u 'oncidiowatych' trzeba uważać jeszcze bardziej)
2. możliwe przedawkowanie środka ochrony roślin (o czym wspomniałaś)
3. storczyk być może stoi na zbyt chłodnym stanowisku
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Dziękuję Joanno za komentarz. Z tym przedawkowaniem nawozem też myślałam, bo podobny problem mam z innych Phalaenopsisem, któremu też zmiękła tak końcówka liścia i to było jeszcze przed opryskiem. Z tym, że od momentu jak mu się to stało to po prostu jest tylko miękki i nic poza tym. Ten dostał jeszcze oprócz tego przebarwienia "jesiennego" w tym miejscu. Podejrzewam że może i nawóz i oprysk dały ten efekt. Przebarwienie niestety zaczęło postępować i zdecydowałam się z 2 tyg obciąć tą część liścia, gdzie jeszcze była zdrowa tkanka i opryskałam propolisem ranę. Na tą chwilę, żadna plama się nie pojawia...
Patrycja00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 sie 2020, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem ze storczykiem.. :)

Post »

Dzień dobry!
Mój storczyk ma takie coś na wewnętrznej stronie liścia
W dotyku jest suche i chropowate. Nie wiem czym to jest spowodowane. Zostawić w spokoju czy jednak zwrócić na to uwagę.
Ktoś z Państwa się z takim czymś spotkał? ;:168
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalaenopsis - uszkodzenia liści

Post »

Zostawić. To zwykłe skorkowacenie powstałe wskutek uszkodzenia mechanicznego liścia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”