Phalaenopsis - uszkodzenia liści

ODPOWIEDZ
kkasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

Dziękuje wszystkim za zdiagnozowanie choroby mojego storczyka. Od dzisiaj zaczynam jego szczególną pielegnację, zaczęłam od przemycia liści wodą z mydłem jak radziła Jovanka, a popołudniu wybieram się po preparat. Mam nadzieje, że pokonam tarcznika :wink:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

Kasia pisze:Najbardziej niepokoi mnie wygląd liści, gdyż nie jest on zbyt estetyczny i widać, że dzieje się z nim coś niedobrego. Liście w dotyku są miękkie i mało spręzyste, a w niektórych miejscach klejące, sądze że jest to wydzielina z małych kropeczek widocznych na zdjęciach.
Kasiu, dobrze układasz fakty. A prawda jest taka, że skutek żerowania szkodników jest jeden- zawsze wysysanie, nakłucia roślin wszelkich, dają w efekcie utratę zdrowia roślin.
Odchody i kropelki są produktem "przetrawienia" = konsumowania Twojego kwiatka.
Dopóki będą na liściach szkodniki, to stanowią zagrożenie. A jest ich ....w tysiącach licząc .Pod każda tarczką
istnieje już n-te pokolenie szykowane do wymarszu.
Stąd, w pierwszej kolejności... konieczne usunięcie mechaniczne szkodników . Później... obserwacje i ewent.prewencja w podłożu.
Ale etap ochrony podłoża mozna trochę odłożyć ; kto wie ? czy po operacji ściągnięcia szkodników ze storczyka, nie będzie trzeba zajrzeć :roll: i wymienić całkowicie podłoże +i zniszczone korzenie.
Chemia zadziała: ale w tym przypadku ---> koniecznie trzeba najpierw ręcznie usunąć, to co widać.
Pomaga roztwór alkoholowy/spirytus ,alkohol,denaturat spir.salicylowy/-rozlużnia przywarcie tarczki, unieszkodliwia jej zawartość.
Usuwa się wacikiem, każdorazowo zmienianym. -to można od ręki zrobić,a jutro kupić środki chemiczne.

pomyślnych łowów-

JOVANKA
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co jest temu storczykowi ? Foto, ew. jak to leczyć ? Proszę

Post »

Moim zdaniem jest to Fytoftoroza.
Chorobę tą można zwalczyć jedynie w początkowym stadium rozwoju, usuwając zainfekowaną część storczyka i wykonując oprysk. Jeżeli infekcja dotarła do centralnej części rośliny, prawdopodobieństwo wyleczenia jest znikome.

Do walki z tą groźną chorobą zalecane są środki ochrony:
- Biosept 33 SL- 0,1%, Kupromet 45 WG- 0,35%, Biochikol-K AL- 1%, Sandofan Manco 64 WP- 0,2%.
Awatar użytkownika
4rafko4
200p
200p
Posty: 228
Od: 21 gru 2009, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/Podlaskie/Londyn

Storczyki by 4rafko4

Post »

Chciałbym wam pokazać mojego pierwszego Storczyka-Phalaenopsisa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Od razu mam kilka pytań:
Jak go kupiłem miał już takie żółte liście co z nimi zrobić obciać ?
Czym może być to spowodowane że tak wyglądają może miał zbyt mocne śłońce i zostały popalone ?
Kilka pierwszych kwiatów ma czarne kropki od czego ?
Czy doniczka w której rośnie nie jest zbyt mała ?

Przepraszam od razu za głupie pytania ale jestem zielony odnośnie tych roślin.
Ps:lada dzień jak będzie słońce porobie lepsze zdięcia.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

Ten Phalaenopsis jest coś nie bardzo, choć kwiaty ma piękne. Czy gnije? Bo liście żółkną przy zgniliźnie trzonu, sprawdź, czy nie jest na dole ugnity. Ale na pewno nie jest z nim w porządku, jak tak zżółkł. Najbardziej prawdopodobne, ze zaczyna gnić.
Awatar użytkownika
4rafko4
200p
200p
Posty: 228
Od: 21 gru 2009, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/Podlaskie/Londyn

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

Poradz mi co robić obciąć te liście (kupilem go kilka dni temu i tak już było) ?
Awatar użytkownika
renatas
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 906
Od: 25 paź 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

Witam nowego forumowicza,wpadłam tylko się powitać, ja też jestem tu nowa.
Na pytanie niech lepiej odpowiedzą bardziej doświadczeni, ale na pewno nie jest dobrze,te plamy na kwiatach?
Sprawdź korzenie, a doniczka raczej nie jest za mała.
Pozdrawiam
Renata
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=42218
Awatar użytkownika
4rafko4
200p
200p
Posty: 228
Od: 21 gru 2009, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/Podlaskie/Londyn

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

Renatas taki nowy to ja nie jestem :)

Zapomniałem dodać że te czarne kropki są na dwóch starych kwiatach , nowe kwiaty są takie jak być powinny.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

Plamy na kwiatach są od pryskania.

A liście możesz obciąć, choć sprawdź, w jakim stanie jest trzon. jeśli jest np. rozciapciany czy ma ciemne plamy, to znaczy, że gnije, a wtedy raczej nic już się nie będzie dało zrobić, gdyż usychalność storczyków gnijących od dołu trzonu jest stuprocentowa (a przynajmniej ja się nigdy nie spotkałam ze storczykiem, który przeżył zgniliznę dołu trzonu, każdy bardzo szybko pada).
Awatar użytkownika
aniger
50p
50p
Posty: 96
Od: 27 lip 2010, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sopot

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

:wit
Piękny jest ten storczyk ale chyba jest chory na jakąś chorobę grzybowa phalaenopsisów - to jest moje zdanie . Powinieneś "wygooglać" choroby grzybowe storczyków i na pewno znajdziesz.Bardzo dobry na grzyby jest preparat BIOCHICOL 020 PC - można go dostać w OBI.

Pozdrawiam :wit :wit aniger
Awatar użytkownika
4rafko4
200p
200p
Posty: 228
Od: 21 gru 2009, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/Podlaskie/Londyn

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

Storczykowa Od pryskania czego ? obciołem liscie trzon tego storczyka nie wygląda źle jutro postaram się zrobić zdięcie.

aniger chwilowo nie mieszkam w PL i raczej nie dostane tego preparatu tutaj ale zobacze co się da zrobić
ps:najpierw trzeba zdiagnozować co mu jest a potem będe go leczył :)

renatas bywa :)

Ps:patrze a tu mam silver karte jak fajnie .
Migrenqa
500p
500p
Posty: 517
Od: 2 lut 2010, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Storczyki by 4rafko4

Post »

Witaj! Podejrzewam, że Dusi (Storczykowej) chodziło o to, że plamy na kwiatach są spowodowane zraszaniem wodą stad te plamki. Tym bardziej, że piszesz iż nowe kwiaty już tych plam nie mają. A co do żółtych liści przychylam się do opinii Dusi; sprawdź trzon storczyka czy nie jest śliski, mokry, czarny. Jeżeli nie posiadasz polecanego przeparatu możesz wypróbować tzw. drinka. Przemyć trzon wodą z odrobiną vódki. Ale to jest działanie doraźne na tutaj i teraz.
Pozdrawiam Agnieszka
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Jovanko, już wracam do starego wątku :)
Przede wszystkim dziękuję za radę:)
JOVANKA pisze:sprawa nie jest beznadziejna.Storczyk zyje .A..że udaje mu się w tak skrajnych warunkach egzystować, to jest wskazaniem ,ze warto o niego zawalczyć.

Są na stronie dostępne wskazania ,proszę z nich korzystać.
Reanimacja w keramzycie,kamykach sphagnum -to pewnie czeka roślinę, zważywszy na zły stan korzeni.

Mimo ,ze myślisz inaczej ,jednak niepotrzebnie zakładasz nowy temat .Nalezy kontynuować poprzedni,który powołujesz.
2-m-ce przerwy nic nie czyni. A temat będzie spójny, dotyczy wszak Twojej roślinności.I wszystkich rzeczy związanych z uprawą.Czyli budujemy historię własnych kolekcji.
Problem który zgłaszasz nie jest nowy- to normalny zabieg pielęgnacyjny ,który trzeba przeprowadzić i każdy ma to wkomponowane w uprawę.
Niektórzy mówia o tym, że mają "problemy" -niestety nie są nimi - najczęściej są to elementy uprawy tej specyficznej grupy kwiatów, jakim sa storczyki. I do tego warto się przygotować, bo inaczej mamy problemy z sobą .Nie umiejąc radzić sobie w takich trudniejszych sytuacjach ponosimy porażki.
.
życzę powodzenia i dobrych własnych działań dla poprawy doli storczyka .
JOVANKA
Przesadzę zatem storczyka do naczynia z kamykami,które w pierwszej kolejności muszę skądś wykombinować.
Proszę, napiszcie jeszcze, czy korzonki mam usunąć? Chyba tak, ale skoro wszystkie (poza 1 powietrznym, który wygląda w miarę ok) wyglądają tak samo (są zasuszone), to czy taki zabieg storczykowi nie zaszkodzi? :roll:
Dziękuję za pomoc :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”