Oklapnięty phalaenopsis

ODPOWIEDZ
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

Wydaje mi się, że dbam dokładnie tak, jak wyczytałam tutaj - kąpię w wodzie, gdy podłoże jest suche i korzenie robią się... takie bielsze. Mam wodę deszczową, używam nawozu do storczyków. Ten akurat ma naprawdę dużo korzeni (aż się zastanawiam, czy nie za dużo jak na zwykłą małą doniczkę), kilka pozwijanych zdrowych i zielonych korzeni, może w kilku miejscach robią się takie... miękkie i potem puste w środku (czy to objaw zgnicia?). Stoi w osłonce z dużym zapasem miejsca. Wydaje się, że wszystko powinno być ok.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

Ile dajesz nawozu jak często i jakiego. Gdzie stoi storczyk?
Pomocne mogłoby też być zdjęcie korzeni i stożka wzrostu - tego czubka z którego rosną liście :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

a może stoi w zbyt ciepłym, zbyt nasłonecznionym miejscu? U mnie listki traciły turgor gdy stały latem na oknie zachodnim bez cieniowania. Może masz za suche powietrze w domu?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

Sorki, nie wchodziłam tu jakiś czas. Ale obserwowała, obserwowałam.

Zdjęcie całego kwiatka: Obrazek

Korzenie (bezpośrednio po kąpieli): Obrazek

"Środek": Obrazek

Stoi w oknie południowo-wschodnim. Latem mógł mieć za ciepło, ale teraz raczej nie. Okno jest rozszczelnione. Nawóz daję Agrecol (nie w żelu, tylko taki zwykły, płynny) i inne storczyki moje nie mają tego problemu. Podlewam co niecałe2 tygodnie, czasami raz na 2 tygodnie. Tyle że te inne stoją na oknie północno-zachodnim i są ogólnie mniejsze - takie kupione w markecie - mają mniejsze liście i po 1 pędzie kwiatowym. Może ten większy więcej wody potrzebuje? A może miejsce ma niekorzystne. Myślicie, że zamienić je miejscami? Czy poczekać, jak jesień i zimę przejdzie?
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

Ja bym sprawdziła korzenie. Co się dzieje w środku. Na zewnątrz wyglądają ładnie ale w środku różnie bywa.
latte
100p
100p
Posty: 116
Od: 22 paź 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

Nie jestem specjalistą, ale dla mnie to wygląda, jakbyś go przesuszyła, korzenie są zmarszczone, popatrzcie na te powietrzne na drugiej fotce, w doniczce zresztą nie jest lepiej... moje tak nie wyglądają, są tłuściutkie i jędrne, tym bardziej na oknie wschodnim. Ja mam storczyki na oknach wschodnich i południowych i kapię je raz w tygodniu. Raz na 2 tygodnie w okresie grzewczym to widocznie dla niego zbyt rzadko. Moje storczyki nie do końca potwierdzają opinię o tym ich rzekomym uwielbieniu wysuszenia na wiór :D od kiedy codziennie zraszam korzenie powietrzne, zmieniły one swoją kondycję o 180 stopni, oczywiście na lepsze :) i nie każdy storczyk ma takie mocno srebrne korzenie, jak przeschnie, więc nie można się jedynie tym kierować, na pewno było to na tym forum pisane ;:215
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

Rokitnik, spróbuj może co 2-3 dni przetrzeć mu liście wacikiem zwilżonym wodą z dodatkiem paru kropel cytryny.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

A to ciekawe woda z cytryną i storczyk. Pomaga. Nie słyszałam jeszcze o tym. Wando proszę napisz o tym coś więcej chętnie poczytam coś nowego.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

To od lat znany sposób na poprawienie wyglądu liści, albo przecieranie wodą z cytryną, albo .... piwem :) Tylko trzeba uważać, wacik ma być zwilżony, a nie zmoczony. Po kilkakrotnym przecieraniu liście odżywają i ładnie błyszczą.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

To dobry sposób na usunięcie kurzu, ale nie oszukujmy się, nie poprawi drastycznie turgoru liści. Ich stan jest odzwierciedleniem stanu korzeni, jeśli tych jest mało, lub są zgniłe, to żadne cuda wianki nie pomogą dopóki sie storczyk nie zregeneruje. Jeśli zaś korzenie są zdrowe to przyczyna może tkwić w zbyt suchym powietrzu, zbyt ciepłym stanowisku. Samo przetarcie listków wilgotnym wacikiem pomaga na chwilę, bo wilgotność wokół rośliny podnosi się na bardzo krótki czas. Możliwe też, że storczyk się w tej szklanej osłonce po prostu dusi, jest za wąska i nie ma cyrkulacji powietrza.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
madzialenka959
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2015, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk opadnięte liście

Post »

Witam od niedawna jestem posiadaczką phalaenopsisa . Zauwazyłam ze liście opadły do dołu .Nie wiem czego to jest przyczyna. Pomóżcie ;:174

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Storczyk opadnięte liście

Post »

Bez opisu oprawy zbytnio nie można dokładnie określić co jest nie tak. Może był zbyt często podlewany? Może zbyt rzadko? A może w środku jest gąbka obsypana korą i korzenie gniją w środku od nadmiaru wilgoci? Przyczyn może być wiele, więc bez opisu jak się nim zajmujesz itd to można tylko gdybać.
madzialenka959
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2015, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk opadnięte liście

Post »

Robię co 2 tygodnie kąpiele. Dostał odżywkę dla storczyków compo. Przycięłam ostatnio korzenie , spryskuje mu liście specjalnym płynem do storczykowych liści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”