Oklapnięty phalaenopsis

Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: proszę o poradę

Post »

rudakita pisze:I jeszcze jedno pytanie:Czy to prawda,że storczyki powinny być w przezroczystych doniczkach? Ja trzymam wszystkie w osłonkach,ale nie przezroczystych.
Dziewczyny już wszystko powiedziały co bym miała napisać, ale dodam, że nie musisz mieć przezroczystych osłonek, ważne żeby mieć przezroczyste doniczki u phalaenopsisów aby panować nad stanem korzeni.

A co do reanimacji w żwirku. Nie każdy storczyk to lubi. Czasami wystarczy reanimacja w keramzycie tak jak ja swoje reanimuje. Co do żwirku to trzeba wiedzieć jakie 'kamienie' służą storczykowi, bo nie każdy żwirek jest dobry.
rudakita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

Serdecznie dziękuję za wszystkie porady. :) Jedno mnie dziwi,patrząc na tego mojego biednego storczyka,na jego korzenie,też nasunęła mi się myśl,że jest przelany.Korzonków prawie nie widać,są ciemne,ani zielone,ani siwe.Tylko,że ja mam kilka storczyków i o wszystkie dbam tak samo,tzn.podlewam raz w tygodniu,co drugie podlewnie z odżywką.Czasami je moczę,a nawet przelewam od góry,żeby się oczyściły(tak poradziła mi koleżanka)I wszystkie rosną wspaniale,z roku na rok coraz więcej kwiatów,a ten jeden "nieszczęsny"...no nie wiem,coś mu dolega. :( Zrobię jednak tak jak radziłyście,usunę z doniczki i dam nowe podłoże,tylko czy mogę zrobić to teraz,kiedy ma mnóstwo pączków???
A jaką temperaturę lubią storczyki(moje chyba mają za zimno) i czy strona świata ma znaczenie?
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: proszę o poradę

Post »

Patrząc na tego twojego storczyka wydaje mi się, że po prostu storczyk już strawił podłoże które ma, zrobiło się miałkie a więc woda i wilgoć trzyma się dłużej i dlatego zaczął marnieć. Koniecznie musisz mu zmienić podłoże na świeże z dużą ilością kory nie zapominając o drenażu na spodzie doniczki.
Falenopsis lubi temp. od 20 do 25 w dzień a w nocy 16-18 . Dużo światła i rozproszonego słońca.
karcias
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 mar 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

ale ja bym się temperaturą tak nie przejmowała - u mnie jest w dzień max 17-18 stopni w zimie i kwitną jak szalone :)

To też nie jest tak, że jak wszystkie podlewasz tak samo to każdemu to służy - wystarczy, że miał na początku trochę drobniejszą korę w podłożu niż pozostałe i zatrzymywał dłużej wilgoć.

Tak jak mówi rosarita - spróbuj wymienić podłoże. A przede wszystkim jak najszybciej wyciągnij go z tego i zobacz co zostało z korzonków.

Co do kamyków - to właśnie ja na początku dałam do grysu marmurowego, bo nie wiedziałam, że się nie powinno i wymieniłam w zeszłym tygodniu na zwykły żwir ozdobny (chociaż jak dla mnie z ozdobnym nie ma to wiele wspólnego :) ) więc pewnie mojemu trochę więcej czasu zajmie ogarnięcie się.
pozdrawiam
Karolina
Awatar użytkownika
kasiain
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 mar 2012, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

ja już bym na kwiaty nie patrzyła- bo jak liście są już wiotkie to nie ma na co czekać. Czekając i patrząc na ładne kwiatki możesz mieć potem wszystkie korzenie w takim stanie, że trudno będzie już coś zreanimować.

To że masz kilka kwiatów, które tak samo traktujesz a akurat ten jeden ma jakieś problemy mnie nie dziwi. Mam kilka katlejastych, podlewam tak samo, nawożę tak samo a niestety w swej storczykowej historii zdarzyło mi się już parę katlejastych uśmiercić :(
z pozdrowieniami z Wrocka
Kasia
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: proszę o poradę

Post »

Rudakito. stanowczo zbyt często je zalewasz wodą. W zupełności wystarczy wstawić do naczynia z przegotowaną i odstałą woda z dodatkiem nawozu raz na ok. 2 tygodnie. Potrzymać w wodzie z pół godziny, aby się napiły. Latem, gdy wyższe temperatury raz na 10 dni. Storczyka przesuszenie nie zabije, nadmiar wody i owszem. Zwyczajnie zgniją.
Awatar użytkownika
meji
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 sty 2012, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

Wydaje mi się że twojemu storczykowi po prostu albo zgniły już korzonki,albo już wiele nie trzeba żeby kwiat padł, najlepiej wyciągnij go z doniczki , obetnij zgniłe korzenie i wsadź do nowego podłoża do storczyków, na pewno odżyje, to działa, sprawdziłam na sobie, a raczej na moich storczykach, teraz są piękne i kwitną nieustannie ;:138
rudakita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

Witajcie :wit
Zrobiłam tak jak radziłyście,w moim przekonaniu ten mój storczyk był zdecydowanie przelany,chociaż kiedy powiedziałam koleżance o tym,że więdną mu liście ona poradziła mi-"podlej go".Wyciągnęłam go ze starego podłoża,korzenie były w stanie opłakanym,prawie wszystkie zgniłe,tylko 2 były w miarę zielone.Usunęłam więc to co było brzydkie i wsadziłam do nowego podłoża.Oczywiście nie podlałam.Zobaczymy co z niego będzie.Kiedyś dawno 2,czy3 lata temu ten sam storczyk też sprawiał mi problemy,ale zupełnie inne.Trzymałam go na oknie płd.zach.i słońce popaliło mu liście do tego stopnia,że były dziury,a sam kwiat ledwo się trzymał w podłożu.Wtedy obcięłam te uszkodzone,zmieniłam podłoże i parapet,zaczęłam dodawać odżywkę i storczyk odżył.Może i tym razem reanimacja się uda.On miał zawsze takie piękne kwiaty(choć bardzo drobne),chciałabym,żeby zakwitł mi jeszcze nie raz.
Na koniec załączam zdjęcie moich pozostałych storczyków i jeszcze raz wszystkim dziękuje za porady. Obrazek
Awatar użytkownika
monika2027
100p
100p
Posty: 127
Od: 13 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielbark/Olsztyn
Kontakt:

Pomarszczone listki storczyka

Post »

Witam wszystkich czytających. Otóż chciałam się zwrócić do was z zapytaniem, czym jest spowodowane pomarszczenie listków storczyka?
Moja uprawa jest następująca: moczę storczyk raz w tygodniu lub co dwa tygodnie przez około 30 min. Okno zachodnie, temp. w dzień 25, w nocy 20, nawożę raz w miesiącu florovitem do storczyków. Co może być nie tak?
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomarszczone listki storczyka

Post »

Witaj,

Była już masa informacji na ten temat na Forum, wystarczy użyć wyszukiwarki :wink:
Ale że jestem dobra, to napiszę ;:210

Informacje, jakie podałaś są niewystarczające. Trzymasz w osłonce?
Podlewamy wtedy, gdy podłoże przeschnie, a nie według ustalonego schematu.

Zajrzyj w wątek Spring duuużo padło słów :wink:

Ogólnie chodzi o to, że listki wyglądają źle, gdy korzeniom źle się dzieje :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
monika2027
100p
100p
Posty: 127
Od: 13 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielbark/Olsztyn
Kontakt:

Re: Pomarszczone listki storczyka

Post »

dziękuję za informację ale kierowałam się zdjęciami aby ktoś mógł mi poradzić na moim konkretnym przypadku, nie trzymam w osłonce i podlewam wtedy kiedy przeschnie podłoże a korzonki są srebrzyste tylko tak piszę że może co 1 lub2 tygodnie dziękuję i zajże w wątek pozdrawiam
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomarszczone listki storczyka

Post »

Tylko, że wiesz, problem jest w tym, że gdy widzisz przez doniczkę, że korzonki są srebrne, to na dobrą sprawę widzisz jedynie te zewnętrzne, bo do tych, które są głęboko, nie masz wglądu. Dlatego proponuję metodę 'na patyczek' - wsuwasz po tym tygodniu patyczek do szaszłyków, tak, by nie uszkodzić korzeni i zostawiasz na chwilę. Jeśli jest suchy - podlewasz. Jeśli nie - wstrzymujesz się.

I przelanie i przesuszenie powoduje utratę korzeni ? skutki w liściach

Aha i jeszcze kwestia nawożenia, piszesz, że stosujesz co tydzień, pytanie: w jakiej ilości? Czy w takiej, jaką proponuje producent? Najlepiej zmniejszyć ją do 1/4 tej, która jest napisana na etykiecie. Przenawożenie też może wpłynąć na utratę korzeni. Trzeba wziąć też pod uwagę to, że storczyki nowo kupione są już mocno nafaszerowane różnymi specyfikami i przynosząc takiego do domu najlepiej dać mu chwilę na odpoczynek i dojście do siebie :wink:


:wit
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Proszę o pomoc :)

Post »

Witam.
Czy mi powiecie, dlaczego mój storczyk ma takie klapnięte liście? Podlewanie? Temperatura? Kwitnie ładnie, ma pełno kwiatów, liście mu rosną, ale są wiotkie, jakby wyschnięte.

Pozdrawiam

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”