Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Hm.. ponieważ nie kwitły mi, więc kupiłam nawóz biohumuseco humvit-eko. Rozcieńczyłam ok 1 łyzkę w 1 litrze. Podlewam zalewając na 1-3 godzin raz na tydzień. Wodę zlewam i ponownie nią podlewam uzupełniając.
Tak to jest kora, ale mam coś takiego : podłoże seramis spezial-substrat fur orchideen, składa się z kory sosnowej, gliny, wapno nawozowe. A i stoi ok 0,5-1 m od okna balkonowego od strony południowej, bo nie mam okna od wschodu.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Jeżeli dobrze zrozumiałam.. Robisz tzw. zlewki z użytej wcześniej wody do moczenia storczyków? Dla czego robić tego nie można?
Istnieje ryzyko przeniesienia szkodników, które mogą roznosić różne patogeny, min. wirusy, na które nie ma lekarstwa - ale też bakterie, czy choroby grzybowe.
Wodę używamy raz, a potem zużytą wylewamy do zlewu. Jeżeli w ten sposób nie postępujesz - to dobrze.
Można zostawić 1-2 cm wody(czystej) w osłonce, lub podstawce z keramzytem. Warunek; spód doniczki nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą.
Ja podlewam następująco; Z samego rana(też czasem zdarza się wieczorem) moczę korzenie w odstanej, gotowanej wodzie, zlanej bez kamienia.
Wodę wlewam do pojemników przeznaczonych do moczenia storczyków na wysokość ok. 3/4 doniczki. Tak siedzą od 15minut do godziny.
Należy unikać podlewania od góry po korzeniach. Latem częściej, zimą przy chłodniejszym stanowisku rzadziej. Nawet od 7 do 14 dni.
Wskaźnikiem min. do podlania są srebrne, lub białe korzenie. Ale wszystko zależy od podłoża, jego składu, wsiąkliwości, bo sama kora tak dobrze nie wchłania wody.

W składzie podłoża jest wapno nawozowe? Epifity rosną na drzewach, więc siłą rzeczy nie znoszą twardej wody, min. nawozów wapniowych.
Stosowałam kiedyś nawóz z firmy Biohumus z przeznaczeniem dla storczyków(połowa dawki, lub cala na butelkę wody gotowanej, zlanej bez kamienia).
Choć nie był zły, to też nie byłam jakoś bardzo zadowolona z jego działania. Nawozy naturalne są w 100% bezpieczne, dla delikatnych korzeni storczyków.
Nie powoduje uszkodzeń(spalenia korzeni), tak jak kiedy byśmy stosowali nawozy sztuczne mineralne, według przepisu na opakowaniu producenta.
Po każdym moczeniu Biohumusem, w następnych dwóch/trzech należy przepłukać(mocząc) samą miękką wodą.
Odkąd wymieniłam na inny, teraz po ponad dwóch latach widzę znaczną poprawę i jestem zadowolona. Nawozu stosuję co 3-4-te podlewanie przez moczenie,
a starcza na bardzo długo.

A teraz troszkę o kwitnieniu Phalaenopsis. Storczyki te potrzebują amplitudy temperatur między dniem i nocą. W granicach: dzień 21 stop., a w nocy 18.
Dobrym miejscem do zainicjowania kwitnienia jest na pewno parapet. Kwitną dwa razy do roku. Na wiosnę i jesień. Więcej o uprawie można Tutaj poczytać,
lub poszukać interesujących zagadnień na forum. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dziękuję za informacje. Oczywiście postaram się co jakiś czas zdawać relację.
A czy komuś udało się wychodować szczepkę?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Obecnie liczba sadzonek była by sześć, ale jest liczba pięciu. Długo aby opowiadać o tym.. U pierworodnego wdała się jakaś infekcja.. Po prostu ostatnia trzecia młoda nie ukorzeniona sadzonka była zbyt młoda, a mateczna roślina miała już zbyt mało korzeni i nie przetrwała. Dwie wcześniejsze oddzielone z tego storczyka rosą w doniczkach, jedną z nich podarowałam siostrze. Na pozostałe cierpliwie czekam, aż będą odpowiednio ukorzenione. Z tą różnicą, że wszystkie pozostałe mateczne rośliny żyją i mają się całkiem dobrze.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Co prawda, pośpieszyłam się i już kupiłam ukorzeniacz, ale nie rozumiem tego jak mam go użyć, no i w jaką "ziemię" mam posadzić?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Rzeczywiście pospieszyłaś się, bo żaden ukorzeniacz nie jest tu potrzebny, tylko dużo cierpliwości. :wink:
Zostaw tak jak jest, chyba że chcesz "mateczną" roślinę przesadzić?
To musisz zaopatrzyć się w podłoże z przeznaczeniem dla storczyków. Na rynku jest spory wybór, ale ogólnie powinno być przepuszczalne.
Dobrze też nie zawierało torfu, bo ten długo przetrzymuje w sobie wilgoć, co na dłuższą metę nie służy roślinom rosnącym epifitycznie.

Trochę teraz o keiki; choć to tylko taka moja mała wskazówka.. ;:3

:arrow: Kiedy młoda sadzonka wypuści minimum 5 korzeni, długości ok.10cm(lub dłuższe), liści będzie miała minimum 3, a największy powinien mieć ok. 15 cm. - można ją wtedy oddzielić od rośliny.
Im większa sadzonka z silniejszym systemem korzeniowym, tym ma większe szanse na przeżycie. Za nim to jednak nastąpi, może upłynąć od roku, do ok. 2lat, jak nie dłużej.
Keiki oddzielamy ostrym sterylnym nożykiem od pędu z jego sporym zapasem, to około 1,5-2cm z obu stron(u dołu film :idea: ).
Kupując doniczkę przezroczystą musi być dopasowana. Nie za duża, aby roślina nie "topiła" się i nie za mała, aby w miarę możliwości zmieścić korzenie - one lubią "ciasnotę".
W dużej podłoże będzie nierównomiernie przysychać, co może skutkować utratą młodej rośliny.
Nie ugniatamy/wciskamy na siłę, żeby nie połamać delikatnych korzeni - można je przed przesadzeniem, na kilka minut dobrze namoczyć.
Po przesadzeniu nie podlewamy mocząc przez 7-10 dni. Dopiero zaczynamy delikatnie nawozić co 2-3 moczenie, kiedy roślina ponawia wzrost.

:arrow: Rozróżniamy dwa typy sadzonek u Phalaenopsis - ;:114 - choć obie nie różnią się niczym, od rośliny "matki":

Basal keiki - wyrasta przy podstawie

Keiki - na łodydze kwiatowej

Oddzielanie jednego i drugiego różni się nieznacznie.
Proponuję poszukać i poczytać na ten temat na forum. :)

Ewentualnie znalazłam film z Y.Tube, który pomoże w miarę rozwiązać problem przesadzania:

https://www.youtube.com/watch?v=2R_OLWrbxjY

Na filmie autorka przesadza dwie rośliny z mniejszym systemem korzeniowym, do dużej doniczki.
Jeżeli była by to jedna, lepiej wybierać mniejsze dopasowane doniczki, do ilości korzeni.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witajcie, mój mini storczyk od zakupu stoi w sphagnum, na razie pięknie kwitnie, ale podłoże już zaczyna spowijać pleśń - taki włochaty nalot. Lepiej wyrywać korzenie z tego podłoża i przesadzić do kory czy szukać czystego sphagnum i je przesadzić w całości lub częściowo w nowe podłoże czy w ogóle lepiej zostawić?
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ja też mam jednego w tym czymś, zaczęsto podlewasz, ja ostatnio podlałam dwa tygodnie temu.
Jednego miałam w tym spagnum i przesadziłam, juz go nie mam, uschnął.
Różnie piszą i mówią, że nie powinien w tym czymś być. Zrób tak jak ci podpowiada intuicja.
Awatar użytkownika
karolca
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ja mam takiego mini storczyka i mam ochotę go przsadzić do większej donicy bo ma mało miejsce. Ale ma on inne podłoże niż te duże takie ja by ziemia i mech. Jak myślicie lepiej przesadzić do takiego samego czy mogę do kory tej specjalnej co te zwykłe duże przesadzam?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Pamiętaj, że storczyki lubią ciasne doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dorota72 podlewam go o wiele rzadziej od reszty, ponieważ już wyczytałam że sphagnum dłużej trzyma wilgoć. Z doświadczenia wiem że robienie czegoś na czuja jak się nie ma dużego doświadczenia jest złym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Mam dwie botaniczne małe odmiany phal., rosną w standardowym podłożu bez żadnego spagnum. Moje zdanie na temat użycia mchu w podłożu, żeby dłużej trzymało wilgoć powinno mieć miejsce wtedy, jak ma się większe doświadczenie w uprawie storczyków. Dłuższe zaleganie wilgoci w podłożu szczególnie jak na stanowisku nie ma wyższych temperatur albo jest zacienione, może z czasem zaszkodzić niż lekkie jego przesuszenie.
Poza tym zauważyłem, że część sprzedawanych storczyków jest z użyciem tego spagnum, najwidoczniej jego cel jest taki, żeby storczyki przetrwały dłuższy transport oraz okres przed zakupem (w marketach różnie bywa z podlewaniem roślin). Osobiście zawsze wymieniam takie podłoże na standardowe, czyli mieszankę kory. Dodam, że zawsze po zakupie, najlepiej po przekwitnięciu powinno wymienić się podłoże, żeby przy okazji sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AliceWhite
100p
100p
Posty: 105
Od: 5 wrz 2013, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Casale Monferrato(AL) Italia
Kontakt:

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witajcie!

Mam dwa mini storczyki. Jeden , z bialymi kwiatkami, kupilam jakies dwa miesiace temu w supermarkecie . Trzyma sie calkiem dobrze. Drugi natomiast ma zielone kwiatki, kupilam go w ta niedziele.


Oto zdjecia moich pociech.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=100849" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”