Jasnozielona wanda - za mało żelaza?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jasnozielona wanda - za mało żelaza?

Post »

Witam
Mam w domu 4 wandy, z czego jedna ostatnimi czasy zrobiła się jasnozielona. Wygląda to na objawy chlorozy. I tutaj pojawia się pytanie, czy należy wandy maczać w wodzie z nawozami żelazowymi/przeciwko chlorozie? Albowiem w literaturze nic na ten temat nie piszą i nie wiem za bardzo co robić w tej sytuacji. Wiadomo, że ze storczykami należy postępować inaczej niż z tradycyjnymi roślinami, czy w tym wypadku ta zasada także obowiązuje?
Podobna sprawa ma się z katleją. Mam dwie, jedna ma wciąż piękne, ciemnozielone liście a druga zrobiła się jasnozielona, niemal żółtawa.
Boję się o nie, bo obie rośliny są dla mnie bardzo cenne.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Za mało żelaza?

Post »

Może za widno? Gdzie trzymasz Vandy? Jak jest za dużo światła, to liście mogą się robić jasne. Co do nawozów, to nie wiem, bo nie nawożę swoich odkąd moja pierwsza Vandzia padła od przenawożenia, czyli już z 5 lat.
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Za mało żelaza?

Post »

trzymam w pomieszczeniu ze sztucznym światłem. Ale pozostała trójka wand jest ok, wiszą jedna obok drugiej... i tylko ta zmieniła barwę.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Za mało żelaza?

Post »

Każda roślina może mieć nieco inne wymagania, może tej jest za dużo... Ale tak je trzymasz w pokoju bez okien, bez słońca, tylko ze sztucznym światłem???
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Za mało żelaza?

Post »

Tak, w piwnicy mam szklarenkę z zamontowanymi świetlówkami. Wszystkie rośliny ładnie rosną. Wanda też rosła, już 3 lata. Ale od kilku tygodni jaśnieje.
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Za mało żelaza?

Post »

czy to ja zadaje zawsze takie ciężkie pytania czy jak że zazwyczaj nikt nie chce udzielić rzetelnej odpowiedzi? :P Bo to nie pierwsze pytani, które zadaję i na które nie dostaję odp :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Za mało żelaza?

Post »

Fibius,
:P lubię sprawdzać ... i na 7 stronach wykazu postów bez odpowiedzi spotkałam tylko jeden Twój .
Więc nie jest to regułą ;reszty nie sprawdzam -jest 20 stron.
Faktem jest ,ze... pytania mogą sprawiać kłopot np.zauważony j.w. to uprawa dla Ammocharis .Troszkę sam sobie tam odpowiadasz na pytanie,ze to amarylkowate .A stąd idą w linii prostej wymagania i uprawa gdy nie bliższych danych.
Inni pewnie mniej wiedzą i nie odpowiadają i tak mozna interpretować brak odpowiedzi.
Cebulki nie są dostępne w szerokiej sprzedaży; szkoda tez, że sprzedający alle... nie udzielił szerszej informacji.Dla tych rzadkich roślin, faktycznie nie ma informacji za wiele.
Ale... zawsze mozna skojarzyć z grupą bardziej znanych i spotykanych.

Odnośnie żelaza pytasz.....oczywiście , ze potrzebne każdej roślinie, storczyki też nimi są :P .
Nie ma żadnego problemu z "chlorozą" póki w zakresie fotosyntezy nie ma zaburzeń.Chloroza jest tego objawem.
Żelazo jest aktywatorem pewnych enzymów w fotosyntezie.
Jak się to złozy to odpowiedź jest jedna - może być taki objaw. Nawala fotosynteza.
Ale oprócz żelaza jest wiele czynników ,które odpowiadają za powodzenie fotosyntezy-wszystkie ważne. Fe jest jednym z nich.
To kwestia doboru światła .temperatury ,właściwego pH.
W każdym takim przypadku niedomagań - rośliny nie wykorzystają (nie są w stanie ) mikroelementów w tym Fe .Nie potrafią pobrać.Nawet jak mają źródło wspomagania .

Nie sądzę, aby była potrzeba omawiać w szczegółach i szerzej na forum problem o mikroelementach..
Jest literatura ,a masa zjawisk z tym związanych nie zawsze jest potrzebna .To złozony i trudny generalnie temat dla większości, niestety.
A ..że ciekawy :P nie przeczę.

Na szczęście wyręcza nas w tym przemysł.
Nawozy przeważnie mają odpowiednią ilość mikrolelementów = wystarczającą.
Warunkiem jest ich stosowanie zgodnie z zaleceniami.
-w większości nawozów do storczyków, żelazo wchodzi w skład .Nie są to duze ilości jak przystało na makroelementy Stanowią o kompletności składu i są ...wystarczające w stosownej dawce nawożenia.
mają mikroelementy w składzie : Orchid Food, Agrecol żel,Florovit,Pokon,Bloosom Booster i pewnie inne też.

Dawno minęły "te czasy", kiedy stosownie do okresu wegetacji dozowało sie porcyjki różnych zw.chemicznych =soli.
I dopiero taką zupką podlewało się kwiaty.
Teraz...jest komputerowa - fertygacja programowa i...mnóstwo kierowanych nawozów.
Do takich należą nawozy storczykowe,opracowane po badaniach .Dla naszych kwiatów .

Fibius,-podpowiadam:
moze ? trzeba przeanalizować u siebie sprawy ew.niedomagań : pod kątem oświetlenia, nawożenia. Bo być może jest w tym problem. Pompowanie żelaza dodatkowo nie pomoże, gdy fotosynteza nawala.
Też sugerują coś liście katlejek - ciemne,to zbyt słabe światło.Jednak różnice ..mogą być miedzy nimi/jak piszesz/.Katleje moze masz niekoniecznie identyczne z" innego pnia".Co do wymagań, różne.
Sama mam różne katleje o różnym ubarwieniu liści - w tym jedna wybitnie ma silnie ciemnozielone :P i zdecydowanie inne.Nie dziwią, bo jest odmienna w tej grupie i od początku ..Ta stałość barwy zielonej jest już... wieloletnia.

Myśle,ze teraz masz co do przemyślenia :P
pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Za mało żelaza?

Post »

Jovanko, dziękuję za aż nadto wyczerpującą odpowiedź :) Spróbuję zastosować nawóz przeciwko chlorozie, mam nadzieję że pomoże.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”