Inicjacja/stymulacja kwitnienia u phalaenopsis

Awatar użytkownika
safiori
200p
200p
Posty: 321
Od: 7 kwie 2008, o 09:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

To sa storczyki mojej mamy wygladaja tak
Obrazek Obrazek

a tu po kilku tygodniach bez nawozu i porozmowie że nalezy zakwitnąć :D :D

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
safiori
200p
200p
Posty: 321
Od: 7 kwie 2008, o 09:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

O siła perswazji jest wielka . :D :D
To mój storczyk
Obrazek Obrazek Obrazek
aktualnie opuścił wszystkie kwiatki , czy trzeba delikatnie przyciąć gałązkę czy pozostawić i nic przy niej nie robić?
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Niektórzy radzą tak, inni tak, ale ja tam wolę zostawić decyzję storczykowi - póki nie uschnie, to zostawić w spokoju! :wink:
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ale piękny Phalaenopsis... a pęd też bym zostawiła, a jak zżółknie, to trzeba uciąć.
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Jeśli nie razi Twoich oczu widok pustego badylka to zostaw, może jeszcze przedłużyć pęd lub wypuścić nowa łodyżkę z któregoś uśpionego oczka poniżej opadniętych kwiatków( mój Pierwiosnek robi tak od czterech lat).

W każdej chwili możesz uciąć jak nic się nie będzie działo a łodyga uschnie.
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ja jeden ze swoich 2 falków ucięłam po przeschnięciu a u jednego zostawiłam pędy. U tego zostawionego były 2 łodyżki, są ciągle zielone, a maluch wypuścił 3 pąk i chyba kwiatowy... zobaczymy bo ociąga się z dalszym rozwojem :wink:
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja mam pytanie na temat kwitnienia. Moje storczyki stoją teraz przy otwartym oknie. Jest spora różnica pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. To im chyba daje sygnał że pora lulu. Więc skoro już mają sygnał, że trzeba spać to czy jest sens pozbawiać ich teraz nawozu i molestować o kwiaty, czy zostawić je w spokoju i dopieszczać na wiosnę?
Awatar użytkownika
safiori
200p
200p
Posty: 321
Od: 7 kwie 2008, o 09:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ok to zostanie patyczak :wink: .Wczoraj byłam u mojej mamy i oglądałam jej storczyki, więc jeden właśnie wypuścił 2 pędy tak jak na zdjęciach powyżej a i u drugiego też wyszedł jeden pręcik ;:1 tak że jest nadzieja że zakwitną :D
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja chyba do moich muszę zatrudnić supernianię, może jak je wyśle na karnego jeżyka to im się w korzeniach poodkręca, bo od czerwca siedzą na laurach i sobie odpoczywają. Dwa z nich to nawet nie wiem jak kwitną, bo ulitowałam się i kupiłam w przecenie licząc na wdzięczność, ale chyba będą to pierwsze na ziemi kwiaty ozdobne z korzeni, bo poza nimi to nie robią nic :( I żadne prośby i groźby nie pomagają...
Przy okazji: ponawiam pytanie. Skoro mają różnicę temperatur dziennych i nocnych to znaczy dla nich że to czas spoczynku, tak? Czy ja teraz mogę liczyć na kwitnienie czy raczej się na to w tej sytuacji nie zdobędą?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kocurku :P

Storczyki niczym nie różnią się od innych kwiatów. Kwitną raz w roku/jak dobrze pójdzie :lol: /
więc .....cierpliwości oraz ;:37

I nie ma rady---->-trzeba podpierać się wiedzą.
A... do tego , poświęcić chwile czasu , na przeszukanie naszych tematów.

* są informacje

Tu jest wyjaśnione , opisane


Kliknij na linki poniżej, tam wyjaśniony jest temat kwitnienia i wzrostu storczyków


http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=#123970
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=15

Pozdrawiam,
JOVANKA
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Inicjacja kwitnienia u Phalaenopsis

Post »

Witam,
czy mógłby ktoś podzielić się swoim doświadczeniem i napisać co tak naprawdę inicjuje kwitnienie u Phalaenopsis?
W maju z przyczyn ode mnie niezależnych dwa storczyki (hybrydy Phalaenopsis) nie były podlewane bodajże z miesiąc, przez co straciły mnóstwo korzeni, a na liściach pojawiły się głębokie bruzdy. W rozpaczliwej próbie reanimacji powycinałam co się dało, wymieniłam także podłoże. W tym samym czasie zapanowały paskudne temp. nie przekraczające w ciągu dnia 18 stopni, przez co w pokoju było jak w psiarni. Jednak ku mojemu zdumieniu po krótkim czasie wahania obydwa falki zaczęły na potęgę wypuszczać nowe korzenie, a następnie zaczęły kwitnąć... Jeden z nich wypuścił ok. 20 kwiatów i pod ich ciężarem przewraca się doniczka. Moje pytanie: czy jest to jakiś sposób, aby leniuchy troszkę szturchnąć do roboty, czy po prostu miałam szczęście? Chociaż tłumaczę sobie, że jeden to mógł być przypadek, ale dwa...
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki :) Pozdrawiam.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Inicjacja kwitnienia u Phalaenopsis

Post »

Też tak uważam, że im do inicjacji kwitnienia potrzebny jest spadek temp i mniejsza ilość wody. Troche mi się wydaje, że u Ciebie bylo to zbyt drastyczne, ale jak widać skuteczne. :)
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Inicjacja kwitnienia u Phalaenopsis

Post »

To by się zgadzało :) Poza niską temperaturą i małą (hmm, hmm, delikatnie mówiąc...) ilością wody miały niewiele światła - akurat wtedy na niebie ciągle wisiały chmury. Jednak nie spodziewałam się, że Phalaenopsis, przynajmniej hybrydy, mają takie siły witalne :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten z kolei podjął przerwane kilka miesięcy temu kwitnienie, dlatego uraczył mnke tylko 3 kwiatkami :) (tendencja mojej mamy do notorycznego przelewania.... :) )

Obrazek

Obrazek


Sposób rzeczywiście dobry, tylko czy sumienie na to pozwoli... ;)
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”