Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
IwonaC
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 sty 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aktywacja uśpionych pąków z pędu Phalaenopsis w wodzie....

Post »

Czy ktoś próbował i czy komuś się udała reanimacja z samego liścia mini phalaenopsis?

Dodatkowo zapytam jeszcze, czy można uratować łodygę phala? Tzn. mam odciętą łodygę od zgniłych korzeni. Na łodydze cały czas powiększają się pąki - nie wiem czy kwiatowe czy liście ( bardziej do liści to pasuje). Wsadziłam łodygę do keramzytu, stosując wskazówki dot. reanimacji. Nie wiem czy łodyga poradzi sobie sama - tzn. bez liści i korzeni.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: reanimacja storczyka z samego liścia

Post »

Czy ktoś próbował i czy komuś się udała reanimacja z samego liścia mini phalaenopsis?
- nie miałam okazji na przestrzeni 30 lat storczykowych spotkać takiego przypadku wykonanego z liścia "domowym sposobem"
Dodatkowo zapytam jeszcze, czy można uratować łodygę phala?Tzn. mam odciętą łodygę ....Wsadziłam łodygę do keramzytu, stosując wskazówki dot. reanimacji. Nie wiem czy łodyga poradzi sobie sama - tzn. bez liści i korzeni.?.......
Powodzenie nie jest wykluczone, aczkolwiek bardzo trudne.
I do tego potrzeba kilku rzeczy:
1/przygotowanie tych miejsc,które maja w zamyśle być "nowym początkiem" /zast.różnych past horm./
2/duża stabilizacja warunków /temp.wilgotność/
3/czas do pojawienia się korzeni -to pewnie... więcej niż rok :roll:
4/z moich obserwacji i doświadczeń :D doświadczających oceniam szanse powodzenia na ~1-2o %

Bardzo często stojąca łodyga w wodzie aktywuje uśpione oczka,Nie jest to nic nadzwyczajnego biorąc pod uwagę fakt,ze wzdłuż na łodydze w węzłach znajdują się merystemy interkalarne - czyli tkanka twórcza.
Niemniej jednak, dalszy rozwój w kierunku stworzenia nowej rośliny z korzeniami w warunkach domowych , staje się problematyczny.

W warunkach lab-badawczych z wielu fragmentów storczyka można uzyskiwać nowe rośliny .I trwa to już wiele lat;metoda wykorzystywana jest do rozmazania dość powszechnie .

Mała uwaga-
1/ metoda reanimacji do tego się nie nadaje- łodyga musi non-stop pobierać wodę.
2/stosowanie past na bazie silnych hormonów niweczy zamiar.

Myślę,ze podpowiedziałam...teraz wypada życzyć tylko cierpliwości..... na lata.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
ewag
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

moje nadal zdychaja- korzeni nie maja prawie wcale- odcielam kwiaty zeby juz ich nie obciazac- no i zobaczymy co dalej
jak sie nie uratuja- trudno widocznie nie chcialy sie u mnie zadomowic :(
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: reanimacja storczyka z samego liścia

Post »

Jovanko Czy piszesz o czymś w rodzaju keiki paste? Czy ta pasta by się nadawała? Czytałam o niej sporo złych opinii tu na forum.

Niedawno przez nieuwagę złamałam pęd phalaenopsisa, wstawiłam go do kieliszka z wodą i tak sobie stoi. Po przeczytaniu Twojego postu pomyślałam, że może mogłabym wyhodować z niego roślinkę...

Czy dobrze rozumiem, że powinnam trzymać pęd cały czas w wodzie, a pastą posmarować oczko?

Bardzo proszę o rady, ewentualnie odesłanie mnie do miejsca gdzie mogłabym więcej na ten temat poczytać.
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: reanimacja storczyka z samego liścia

Post »

ave..
W sumie :D to nie jest metoda,która miałaby szansę czy potrzebę na upowszechnianie.
W naszej amatorskiej uprawie są zbyt małe szanse na powodzenie ,a opłacalność watpliwa..
Może... stać sie jedynie własnym eksperymentem , na zasadzie "czy się mnie uda"
Nie ma takiego opisu.
Natomiast opis odnośnie rozmnażania w warunkach lab. jest zawarty w książce K.Oszkinis "Storczyki"
Jeżeli chodzi o pastę, doświadczenia faktycznie z gotowcami przeszły falą na forum. Wskazują na przeładowanie hormonami - Przypadki... nieprawdopodobnych mutacji oraz zniszczenie roślin poddawanych takim sztucznym inicjacjom na to wskazuje..

Dla celów własnego eksperymentu mozna stosować zwyczajowy ogr.ukorzeniacz do zielonych roślin, a bazą moze być wazelina kosmetyczna/możliwa do zakupu w aptece w małych ilościach dostępne od 30g//"Mazidło" trzeba zrobić z odrobiną ukorzeniacza*.Też ma hormony,ale wiadomo ile ich ma. A nadto powinien zadziałać kierunkowo- o korzenie wszak cała sprawa biega.....roślina bez tego nie ma szans na przeżycie .
.
Do mieszaniny nic nie dodajemy- wszelkie dodatki stosowane w laboratoryjnych warunkach, mogą tylko zaszkodzić.
* Odrobina ukorzeniacza... jest adekwatnym określeniem.Zwyczajowo...wystarcza minimalna ilość na końcówce rośliny ,którą ukorzeniamy.
Myślę,ze wyjaśniłam- powodzenia JOVANKA
pink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 maja 2012, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: reanimacja storczyka z samego liścia

Post »

Na anglojęzycznych forach kilkukrotnie napotkałam metodę uzyskiwania keiki z łodygi wsadzonej nie do wody, lecz do mleka kokosowego. Szczegółów nie pamiętam, ale warto poszukać.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: reanimacja storczyka z samego liścia

Post »

Pinku,
No to szkoda,ze nie podajesz konkretów bo... stron/forów anglojęzycznych jest multum.
Wpis - :lol: w stylu " puszczony balonik" jedynie może zaniepokoić .
Ale nie ma potrzeby wskazywać nam poszukiwań takiego potwierdzenia.

Mleko kokosowe nie jest nowością - jest w składzie wielu pożywek.
Ale powiem ...to nie ta próba domowa o której rozmawiamy.Próba...,bo nie ma mowy o metodzie :D

O wszelkich pożywkach używanych w rozmnażaniu in-vitro i zgodnie z tą dziedzina biologii...
można przeczytać na stronach 117-123 Storczyki K.Oszkinis
Z tabel mozna wyczytać :D pełne menu owocowo-warzywne dla poszczególnych storczyków osobno....mleczko kokosowe, miąższ zielonych bananów,sok ananasowy,emulsja rybna cukier,banany,ekstrakt z ziemniaków gotowanych.
Wprowadzenie pożywek i innych komponentów stosuje sie w warunkach sterylnych.


W warunkach domowych / płyn wzbogacony w/w pożywkami w wazoniku + złamana łodyga ....można uzyskać galopująco hodowlę pleśni i fermentację.O próbach z ketchupem równiez u nas kiedyś pisaliśmy :;230

Dlatego podałam najprostszy sposób zastrzegając
Do mieszaniny nic nie dodajemy- wszelkie dodatki stosowane w laboratoryjnych warunkach, mogą tylko zaszkodzić.
Ale jak ktoś chce eksperymentować inaczej ... to...zawsze wolno
Pozdrawiam JOVANKA
pink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 maja 2012, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: reanimacja storczyka z samego liścia

Post »

Jovanko, gdybym była w stanie odnaleźć tamten poradnik to z pewnością bym go podlinkowała.
Znalazłam jednak podobny wątek, nie czytałam go w całości, ale na pierwszy rzut oka można w nim znaleźć sporo użytecznych informacji. Voila :) http://www.orchidboard.com/community/pr ... spike.html
IwonaC
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 sty 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: reanimacja storczyka z samego liścia

Post »

Zrobiłam, tak jak pisała Jovanka. Czyli pędzik wsadziłam do wody. Puszcza liście w 3 miejscach !!! Zobaczymy, co będzie dalej.
Dziękuję za radę.
Awatar użytkownika
rumiankowa
100p
100p
Posty: 117
Od: 30 maja 2011, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Mój wygląda nieźle.
Wsadziłam go zgodnie z zaleceniem jednak do podłoża i jest ok.
Odpadły co prawda 2 kwiaty (ale były już na wymarciu w chwili zakupu) ale za to ma 3 nowe pączki :)
Chyba coś z tego będzie na dłużej ;)
Awatar użytkownika
rumiankowa
100p
100p
Posty: 117
Od: 30 maja 2011, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Jeszcze zdjęcie stanu aktualnego:

Obrazek

W doniczce widać ładne korzenie, nawet trochę podrosły :heja
Awatar użytkownika
ewag
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

naprawde niezle sie prezentuja :)
karcias
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 mar 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

przypomnijcie mi ile i jak duże mniej więcej muszą być korzonki, żeby je do normalnego podłoża przesadzić? Bo mój już długo siedzi w tych kamykach i korzonki ma piękne, ale liście coraz gorsze - podejrzewam, że ma za sucho.
pozdrawiam
Karolina
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”