Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Mona, czy mogłabyś dodać jakieś zdjęcia? Bez ich ciężko będzie Ci zaproponować jak odmłodzić storczyka i zniwelować ten brzydki trzon.
mona_88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 kwie 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Oto zdjęcia mojego storczyka:
1. cała roslina:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

2. trzon:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Piszę odnośnie wcześniej przedstawionego przeze mnie storczyka. Wypuszcza mały korzonek (nie mam niestety zdjęcia). Postanowiłam więc, aby zapewnić lepszą wilgotność, przykryć korą wierzch kamyków. Czy dobrze zrobiłam? Proszę o opinie :)
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Mona,
Do usunięcia na pewno nadaje się "stara broda" tam widać, że korzenie są nieczynne.
Ja usuwam przez silne, zdecydowane ukręcenie;często ładnie odpadnie .Wszystko powyżej ma zdrowe korzenie
i zdecydowanie szybko powinno podjąć współpracę z nowym podłożem korowym.
Tak się z powodzeniem udaje odmładzać falenopsisy .
Zgnilizna trzonu jest naturalną sprawą - w końcu we wszystkim jest kres życia zaprogramowany.

A to co robisz obecnie jest to normalna czynność pielęgnacyjna ; nie ma takiego powodu aby rozmawiać o reanimacji.

Moim zdaniem, usuwanie wszystkich korzeni czy cięcie radykalne tak dużego i dorosłego storczyka jest bardzo ryzykowne.
Stanie się przymusowa reanimacją ku odmłodzeniu.Czy wytrzyma.....Tego nikt nie wie, gdy przyjdzie storczykowi wytwarzać korzenie od zera..

To sa zabiegi kontrowersyjne - powstają dodatkowe okaleczenia aby dopasować się do metody w kamieniach czy keramzycie.
Uwazam, ze nalezy cały " program w zamyśle" przemyśleć, bo dla mnie jest on niczym nieuzasadniony.

Decyzja już należy do Ciebie.

Pozdrawiam JOVANKA
mona_88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 kwie 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dziękuję Jovanka za odpowiedź! :)
Ale chciałabym się upewnic czy wszystko dobrze zrozumiałam, w tym celu dołączam zdjęcie:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

1. Czyli "stara broda" znajduje się poniżej czerwonej kreski i w tym miejscu ją usuwam, tak?

Muszę przyznac, że na zdjęciach górne korzenie faktycznie wyglądają na zdrowe, ale według mnie tylko dwa (zaznaczone na zdjeciu 1 i 2) takie są. A reszta powyżej czerwonej kreski jest w różnym stopniu przesuszona...

Pytania mam teraz odnośnie przesadzenia:
2. Czy po usunięciu "starej brody" trzon pozostawic na powierzchni czy przykryc je podłożem w taki sposób żeby dopiero zielona częśc była na powierzchni? I czy w drugim przypadku trzon w podłożu nie zacznie gnic?
3. Czy korzenie powietrzne mogę wsadzic do podłoża czy same powinny do niego wniknąc?

Pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Patrycja91 pisze:Piszę odnośnie wcześniej przedstawionego przeze mnie storczyka. Wypuszcza mały korzonek (nie mam niestety zdjęcia). Postanowiłam więc, aby zapewnić lepszą wilgotność, przykryć korą wierzch kamyków. Czy dobrze zrobiłam? Proszę o opinie :)
Ponawiam pytanie:)
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dobrze rozpoznałaś tę starą brodę :D - to na pewno jest do usunięcia wg zaznaczenia.
O korzonkach wg Ciebie wątpliwych prostuje- one są tylko zasuszone ale żywe .W momencie otrzymania wilgoci
zregenerują sie do pewnego stopnia.Więc ...przekreślać ich nie powinnaś. Bywa nawet ,ze na zasuszonym korzeniu
zaczyna rosnąć nowe odgałęzienie; więc ...są dobrym przewodnikiem.
Pozostaje kwestia jaką metodę obrałaś.
Korzenie powietrzne wsadzone do normalnego podłoza po pewnym czasie przejmują w części rolę korzeni
zasadniczych, więc ...wspomagają storczyka przy ponownym aklimatyzowaniu się w nowym podłożu
W tym przypadku... sadzimy głębiej pozostawiajac na wierzchu część np.z dwoma korzeniami powietrznymi.
To optymalna wysokość sadzenia.Podobnie można osadzić w innym materiale.
W przypadku innych metod, liczyć się trzeba jednak z destrukcją korzeni i czekać jak urosną nowe.
Stąd niektórzy piszą o usuwaniu wszystkiego... co żyje wokół trzonu.
Ma to jednak uzasadnienie w przypadku reanimacji,gdzie innego wyboru nie ma .To są zazwyczaj kliniczne przypadki przedagonalne roślin ratowane z wyniszczenia.
Pytasz o gnicie resztek - po pierwsze...trzeba TO zabezpieczyć przed gniciem , a po drugie to jest jak loteria;od zbyt wielu rzeczy zależy .Gwarancji nigdy nie ma. Wystarczy zły okres przesadzania, niewidoczna infekcja wgłębna,za niska temperatura itp....

Pozdrawiam JOVANKA
mona_88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 kwie 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dziękuję Jovanka za wszystkie rady! Zgodnie z otrzymanymi wskazówkami przesadziłam mojego storczyka i teraz czekam aż powróci do formy :)
Pozdrawiam! :)
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam, nie zamierzam korygować wypowiedzi Jovanki, bo ona jest absolutnym guru storczykowym, nie mniej jako amator pozwolę sobie wtrącić, że tę wyrzucaną "brodę" można wykorzystać. Ponad miesiąc temu dostałam dwa storczyki w stanie agonalnym i bardzo podobnym do tu opisanego. Obcięłam od "brody" ulistnione pędy, zasypałam cynamonem i posadziłam w nowe podłoże. Jeden z nowych ma się dobrze i ma dwa nowe korzonki, drugi nie bardzo, ale dajmy mu czas - i tak miał trafić na kompost. Ale największą radość mam z tych "bród" :heja W obu coś się dzieje! Nie wiem na razie co: basal keiki? pęd kwiatowy? Bo małe, ale zielone ;:63 Idzie wiosna, wyrzucić zawsze zdążę ;:138 Powodzenia w eksperymentach :uszy
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nadeszla wiekopomna chwila ;:138
dzięki Trzynastce i temu wątkowi udało mi sie uratować storczyka w kamieniach!!! Kurcze, to naprawdę działa. Drugi biedak jeszcze sztywny, ale był w gorszym stanie, więc pewnie padnie, ale ten pierwszy wypuścił korzonka!
Coś takiego!
Obrazek
to widok z drugiej strony, jak widać wszystkie korzenie (poza 1 ) były po prostu zgnite albo odpadły, a z drugiego boku dziad jeden wypuscił tego zdrowego korzenia ;:63
Obrazek
Trzynastko dziękuję ;:168
Pozdrawiam, Baśka
Ala1207
200p
200p
Posty: 388
Od: 10 kwie 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Mam pytanko czy z tego storczyka cos bedzie ?? :cry:
Obrazek Obrazek Obrazek

wody jest mniej, a liscie po malu zaczynaja zolknac :cry:

pomoz
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 76&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
karcias
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 mar 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

wprawdzie nie jestem ekspertem, ale chyba powinien się ogarnąć tylko pilnuj, żeby nie dosięgał wody!

ja wcale mojego nie podlewam tylko pryskam kamienie raz dziennie, rano, żeby zdążyły wyschnąć do wieczora i po nieco ponad miesiącu wypuscił masę korzonków i nowy listek :)
pozdrawiam
Karolina
Awatar użytkownika
ewag
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

dziewczyny poradzcie
kupilam 2 bidy na wyprzedazy
z racji tego ze lezalo toto na korze- wysypalamz doniczki wszystko- i posadzilam glebiej
podlalam jakos po tygodniu
efekt jest taki- ze widze jak korzenie usychaja jeden po 2- a liscie miekkie i bez turgoru
czytalam ten watek tu- i niestety keramzyt nie jest dostepny (na 2 male doniczki 50 l torba to troche za duzo)
porradzcie-ktore z tu wklejonych kamykow beda sie najlepiej nadawaly? chcialabym juz dzis podjac sie ratowania kwiatkow

http://search.diy.com/search#?p=Q&srid= ... rid&srt=12

licze na wasza pomoc
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”