Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  
Autor Wiadomość
Russski
 Tytuł: Re: Bordowe/fioletowe końcówki korzeni u Phalka - normalne?
PostNapisane: 13 cze 2014, o 08:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tego niestety nie wiem, wiem że oznacza to że są w fazie wzrostu i powinno Cię to cieszyć :D
Może ktoś inny wie?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Meiss
PostNapisane: 13 cze 2014, o 10:21 
500p
500p

---
U mnie też czasem robią się ciemne końcówki korzonków gdy wzrastają, ale łączę to tylko z duuuużym dostępem światła. Czasami jak ten dostęp się ograniczy to zielenieją lekko, ale jak rosną szybko to, tak jak pisał Russski, zmienią kolor - na srebrno-szary :)

gapapl
PostNapisane: 16 cze 2014, o 21:54 
1000p
1000p

1 szt.
U mnie storczyk nie ma duuuzego dostepu do slonca a i tak ma takie konce korzeni ;)

gosiiiaczek
 Tytuł: Korzeniowy problem
PostNapisane: 5 wrz 2014, o 19:43 
500p
500p

---
Hej mam problem z Mambonosą. Otóż od jakiegoś czasu walczę u niej o korzenie. Tzn. niby je wypuszcza, ale jak tylko zaczną dotykać podłoża, to się zasuszają :roll: co może być tego powodem?? Już 2 razy próbował mi ten storczyk kwitnąć, ale zawsze przez te korzenie i niedobór wody z nimi związany pędy przestawały rosnąć. Teraz również wypuszcza 2 pędy i chciałabym, aby w końcu zakwitł i stabilnie trzymał się w podłożu. Poradźcie co robić. Dodam, że storczyk trzymany jest w korze zmieszanej z keramzytem.

chrupka
 Tytuł: Re: Korzeniowy problem
PostNapisane: 6 wrz 2014, o 01:11 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Hej. Z tego co wiem powodem zasychania korzeni u storczyków może być zbyt wysokie zasolenie podłoża, spowodowane przenawożeniem, zbyt niska wilgotność powietrza, podlewanie twardą wodą itp. Gdy zasolenie jest wysokie na powierzchni podłoża zaczynają pojawiać się białe zacieki, a korzenie na styku z podłożem wyglądają jakby przypaliły się. Wtedy najlepiej wymienić podłoże. Do podlewania należy używać przegotowanej wody o temperaturze pokojowej, lecz ja proponuję po prostu potrzymać wodę parę dni w dużej konewce i dodawać 1 nakrętkę nawozu. Co jakiś czas podlewam storczyki wodą bez nawozu. Po przesadzeniu podlewanie z nawozem również nie jest konieczne.
Aby zwiększyć wilgotność powietrza, rano rośliny zraszam, ale nie bezpośrednio, tylko w taki sposób żeby mgiełka samoistnie opadła na rośliny (nie przesadzać ze zraszaniem). Wentylacja korzeni jest również ważna, bo można przesadzić z wilgotnością i zgniją.
Wątpię żeby to było jakieś robactwo, ale ja się nie znam. Opiekuję się storczykami od 6 lat i nigdy nie miałam z nimi problemów (na szczęście, tfu, tfu), więc mogę się mylić :wink:

Jeśli masz możliwość, pokaż jakieś zdjęcia, napisz jak wygląda u Ciebie podlewanie i nawożenie za zwyczaj.

Powodzenia!

gosiiiaczek
PostNapisane: 6 wrz 2014, o 10:28 
500p
500p

---
na podłożu nie widać oznak zasolenia, podlewam wyłącznie wodą przegotowaną, co jakiś czas dodaję nawozu (mniej niż podaje producent) więc nie jest to przenawożenie. Być może to zbyt mała wilgotność powietrza :?

chrupka
PostNapisane: 6 wrz 2014, o 10:44 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Hmmm... Myślę, że warto poczytać także o reanimacji storczyków. Nawet jeśli storczyk nie jest w złej kondycji, można zobaczyć jak inni sobie radzą z niedoborem korzonków.
Napisałaś, że storczyk wypuszcza dwa pędy. Może warto zastanowić się nad ich obcięciem? Wtedy roślina nie będzie niepotrzebnie zużywała energii na wytworzenie pąków i oszczędzi ja na wytworzenie korzeni.

reptil
PostNapisane: 8 wrz 2014, o 20:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Gosiu, podajesz za mało informacji o warunkach uprawy u Ciebie. Może jakieś zdjęcia, bo tak to można tylko zgadywać.

gosiiiaczek
PostNapisane: 9 wrz 2014, o 16:03 
500p
500p

---
Storczyk mieszka w podłożu złożonym z kory i keramzytu. Stoi na wschodnim oknie. Nigdy nie było z nim problemów. Podlewam przegotowaną, odstałą wodą po przeschnięciu podłoża. Od czasu do czasu podaję nawóz Bioflor w proporcji 5ml na 1,5l wody. Raz w tyg przecieram liście wilgotną gazą.

reptil
PostNapisane: 10 wrz 2014, o 07:57 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Proponuje zaprzestać nawożenia aż do wiosny :D

Ka_trinka
PostNapisane: 10 wrz 2014, o 23:10 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Nie wiem czy pomoże Ci moja rada . Ja podlewam storczyki wodą destylowaną i bardzo rzadko , za radą profesjonalisty , nawożę . Taki sam problem miałam z korzeniami phalaenopsis venosa . Zaradziłam temu obkładając wierzchnią warstwę podłoża spagnum .
Zauważyłam poprawę bo wszystkie zaschnięte korzonki , które znajdowały się zaraz za powierzchni doniczki zazieleniały i przedłużają się .

NataS
PostNapisane: 13 wrz 2014, o 14:54 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Jeśli zasusza to może ma za mało wody lub za niską wilgotność wokół siebie? Zrób zdjęcia.

gosiiiaczek
PostNapisane: 13 wrz 2014, o 21:07 
500p
500p

---
jestem załamana :cry: dziś chciałam podlać Mambonosę i okazało się że ani jeden korzeń nie znajduje się w podłożu. Część była przegnita...nie wiem co się stało ;:185 na razie ułożyłam storczyka na keramzycie, mam nadzieję że dzięki temu wypuści korzenie i wtedy będę mogła wsadzić go do jakiegoś porządnego podłoża

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

natka_211
PostNapisane: 14 wrz 2014, o 18:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Odetnij tę starą zasuszoną część trzonu sterylnym narzędziem, posyp ranę węglem drzewnym i wsadź ją na stałe do doniczki ( z dodatkowymi dziurami po bokach) wypełnionej keramzytem. Jeśli się nie mylę to ta hybrydka ma cechy venosy, która potrzebuje dużej wilgotności. Keramzyt świetnie się nada zatrzymuje i oddaje wilgoć. Mam tak 3 storczyki wsadzone i dobrze sobie radzą. Keramzyt to dobre podłoże. Nie rozłoży Ci się tak jak kora. Nie jest tak źle patrząc na zdjęcia. Będzie dobrze ;:196

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 94 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości