Cambria - uprawa

ODPOWIEDZ
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cambria

Post »

Ja czytałam wypowiedź autorytetu w tej dziedzinie że w warunkach domowych cambrie dożywają 3 lat i padają ..Moje mają już po 2-3 lata więc jestem na wszystko przygotowana :wink:
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Właśnie ciągle mnie zastanawia jak są w stanie tyle pociągnąć i nagle ;:222
W końcu wytwarzają nowe psb, przyzwyczajają się do nowych domowych warunków, no i nie wierzę że żyją tylko dzięki zmagazynowanym składnikom w starych psb. W końcu ile może ich tam być.
Ciekawie było by dowiedzieć się czegoś na ten temat, nie tylko od tego jednego użytkownika.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cambria

Post »

Czas pokaże jak to tak naprawdę jest. Moja Nelcia ma rok, więc za 3 lata (o ile jeszcze będzie żyła) śmiało powiem, że to nieprawda:) Z reszta Halinka ma już swoją 3 lata, więc też nam będzie w stanie powiedzieć za rok czy tak faktycznie jest. Co najdziwniejsze nigdzie w literaturze fachowej nie dopatrzyłam się takiej informacji. Owszem cambria jest delikatna, źle znosi przesuszenie itd. Może wystarczy dbać o nią bardziej troskliwie?
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cambria

Post »

Damian Czy któraś z Twoich właśnie tak padła nagle po kilku latach ?
Natka Pan Jan Ciepłucha twierdził gdzieś na forum że cambrie to rośliny "jednorazowe" bo właśnie w ten sposób padają
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Swoje cambrie mam dopiero 2 rok, Jan wspomniał także o oncidiowatych, niestety je także mam dopiero 2 rok. W każdym razie nic nie zapowiada ich śmierci.
Szukałem informacji w internecie aby potwierdzić słowa Jana, ale niestety nigdzie nie ma o tym wzmianki.
Wieczorem napiszę na większym storczykowym forum gdzie swe pociechy pokazują ludzie z całego świata, może tam się czegoś dowiem :)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Wklejam odpowiedzi użytkowników o cambriach z zagranicznego forum.

1.
"Hi, I do not have any Cambria orchids, but in general, and in my opinion, any orchid will die fast or much faster if not provided conditions it needs for healthy growing. The fact they are stating on the forum that it dies fast due to unfavorable conditions just shows that these growers provide such a conditions. If they would grow the orchid in the temperatures that is suitable for the orchid and provided extra humidity, it would grow for a very long time and would not die. There are ways how to provide extra humidity and heat. So, no, it is not true :-) Give it a good care and it can grow and bloom for years and years to come. And if you can not provide conditions it needs, just buy different orchid that can grow on your windowsill :-)"

2.
"Cambria" is sometimes used as catch-all name for Oncidium / Odontoglossum / Cochlioda intergeneic hybrids, but originally applied to Vuylstekeara Cambria Plush. These are generally cooler, moister growers. But I think home temperatures shouldn't be too warm, especially if they can be a bit cooler at night. Forced air heat can be very drying, but if kept away from the dry air flow, and watered appropriately, they should be ok."

W skrócie można to ująć że jeśli zapewnimy im wysoką wilgotność nawet domowymi sposobami, to nie ma żadnych przeciwwskazań aby żyły wiele wiele lat. Mimo że pierwszy użytkownik nie ma cambrii w swojej kolekcji to obaj użytkownicy mają podobne zadnie. Poproszę jeszcze o jakieś zdjęcia.

Mają po prawie 4 tys i ponad 20 tys napisanych odpowiedzi więc o ie nie zawsze jest to wyznacznikiem wiedzy to często na to wskazuje.
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cambria

Post »

Właśnie o tym pisałam...W szklarniach tak ale w domowych warunkach nie ma jak zapewnić im wysokiej wilgotności .Ustawianie na tackach z kratkami gdzie pod spodem jest wlana woda i paruje u mnie podnosi wilgotność tylko o kilka procent :( Mam otwartą kuchnię i zimą gdy gotuję w jednym pokoju znacznie podnosi się wilgotność natomiast latem spada prawie do kilku stopni.Popełniłam błąd kupując te rośliny bez wcześniejszego rozeznania w tym temacie ;:223 Póki co rosną i kwitną ale w tym roku w kilku sztukach listki zwinęły się w harmonijkę.Czas pokaże czy przetrwają ;:218
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Ja mam w domu wilgotność nie spadającą ostatnio nawet poniżej 50% (zazwyczaj 60-70), a i tak miltoniopsisowi coś się nie podobało. Na yt są filmiki pięknych miltoniopsisów oraz cambrii, ale kobieta uzywa dodatkowo zamgławiacza w storczykowym pomieszczeniu, co raczej odpada w warunkach pokojowych...
To piękne rośliny, ale szkoda, ze takie wymagające :(
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cambria

Post »

Ja zamgławiać nie będę.Taka wilgoć zniszczyłaby mi meble i tapety.Inne rodzaje storczyków rosną i nie narzekają.Gdyby z cambriami zaczęło się dziać coś niedobrego po prostu je porozdaję :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cambria

Post »

U mnie cambria stoi w łazience i ma się dobrze. "Zamgławienia" ma po tym jak któryś z domowników weźmie prysznic, czyli codziennie jest jakaś dawka wilgoci. Na razie jest ok, zobaczymy co będzie dalej. Najwyżej będzie śmietnik jeśli umrze...
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Cambria

Post »

Tak czytam o tych cambriach i czytam,i trochę zdziwiony jestem.
W lecie 2013 roku dostałem 3 pseudobulwy po rozsadzaniu.
Posadziłem do zwykłego podłoża dla storczyków i postawiłem na parapet okna południowego.
Nie zraszałem,nie zamgławiałem,nie podnosiłem specjalnie wilgotności,nie cieniowałem.
Podlewałem co tydzień,a co miesiąc dawałem trochę nawozu dla storczyków.
Jaka może być tam wilgotność na tym parapecie ? Prawie żadna.
W lutym 2014 roku pojawiły się pierwsze kwiaty.Po przekwitnięciu usychający pęd kwiatowy uciołem.
Przez kolejnych 8 miesięcy rosła sobie nowa pseudobulwa,by w połowie pażdziernika wypuścić nowy pęd kwiatowy.
Teraz czekam na kolejne kwiaty.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Prawdopodobnie jest to Vulstekeara,czyli krzyżówka trzech rodzajów storczyków,
a mianowicie : Cochlioda,Miltonia i Odontoglossum.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Dlaczego twierdzisz, że wilgotność na parapecie może być "prawie żadna"? Wilgotność zawsze jest, nie trzeba specjalnych zabiegów zraszania, ustawiania parujących pojemników z wodą itp. W niektórych miejscach jest większa, a w innych mniejsza, ale jest zawsze. Ja bez robienia niczego mam w mieszkaniu wilgotność ok. 60%, a jak pada deszcz to wzrasta do ok. 80%.
Być może masz w domu wilgotność, która odpowiada Twoim roślinom.
Ładne kwiaty ma ta cambria :)
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Cambria

Post »

Rozumiem Meiss,że zawsze jakaś wilgotność w powietrzu istnieje,ale jaka to jest wilgotność,
gdy roślina stoi na parapecie południowego okna w sypialni i przez szybę świeci dodatkowo ostre słońce.
Przyznaję,że nigdy wilgotności powietrza w mieszkaniu nie mierzyłem.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”