Storczyk w wazonie /opinie i doświadczenia, komentarze/

sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Storczyki w szkle

Post »

No jak dobrze, że znalazłem ten wątek. Jestem bardzo początkującym "storczykowcem".
W centrach ogrodniczych widuje sporo storczyków w szkle.
Na dnie są różnego rodzaju kamyczki, kryształki nawet chyba widziałem jakiś żel.
Ale o dziwo to szkło jest nawet jaszcze inne niż pokazujecie w tym wątku.
Spodobało mi się takie rozwiązanie bo storczyki w nim wyglądają pięknie. Kupiliśmy sobie nawet cztery takie szkła :-).
Dzisiaj na próbę wizualną jednego Phalaenopsisa włożyłem. Prócz problemów o których mówicie (przewiew, podlewanie, podłoże) pojawił się jeszcze inny problem.
Zamierzałem o te rzeczy zapytać ale już nie muszę - znalazłem ten wątek i zaraz idę go wyjąć. Szkła się przydadzą do czegoś innego - może do ciętych mieczyków :-).

A oto o jakim szkle mówię:
Obrazek

Ale tak jak już napisałem zaraz idę go wyjąć z tej "klatki" :-) - tylko po co i jak oni w tych sklepach utrzymują storczyki w takich szkłach.
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki w szkle

Post »

Pomysł jest świetny :)
Wiele razy oglądałam podobne w gazetach, nawet za samymi wazonami próbowałam się rozglądać.
Ciekawe jak czują się w nich storczyki ... pewnie im duszno :x

Sylwek, a może spróbujesz posadzić je bezpośrednio do wazonów czyli tak, jak zrobiła Kasia?
Tylko dużo keramzytu będziesz potrzebował :D


Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki w szkle

Post »

Justynko, lubię sobie czasami życie skomplikować, dlatego chciałam spróbować i żałować ;)
A poważnie, zrezygnowałam z zakupu ponieważ uznałam, że zrobię dodatkową krzywdę roślinie - nie dość, że dla naszej wygody otrzymała doniczkę, to jeszcze wazon. Poza tym cena, w Polsce kosztują więcej, niż jestem w stanie za nie zapłacić.
Mnie się takie ogrooomne marzyły :D


Pozdrawiam,
Ewelina
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki w szkle

Post »

Czasami można i w rozsądnej cenie zakupić- kupiłam :P kosztował 60 zł
to w Polsce pierwsze "czeskie" z 2008r- Phal.philadelphia

Powiem tak: jeżeli storczyk jest w fazie kwitnięcia, wazon nie przeszkadza. Nie uszkodzi pączków i utrzymuje wspaniale
kondycję rośliny.Trzymamy minimalnie nawodnione podłoże -"prawie na sucho" .Jest to okres dość krótki :lol:

Dość interesująco wyglada ekspozycja w domu . Kwiaty ładnie i ciekawie się prezentują.Oczywiście, musi być stosowne miejsce na postawienie .Jest silnym akcentem w pomieszczeniu.

Po zakończeniu kwitnienia ,storczyk trzeba usunąć z wazonu i prowadzić normalną uprawę parapetową :P
A ...wazon ...moze być przechodni dla innych kwitnących :lol: .

Tak więc Sylwku , nie musisz pospiesznie usuwać storczyka - on kwitnie. Zobacz czy nie ma za mokro .A później nie zalej.
Gdy zakończy kwitnienie lub...gdy zauważysz coś niepokojącego, usuń z wazonu.

Tak u mnie wyglądało.
Obrazek
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Storczyki w szkle

Post »

Przed chwilą rozmawiałem z żoną - po wspólnym czytaniu Waszych rad.

Jutro jedziemy oddać dwa z czterech wazonów i oczywiście dokupić jakieś storczyki - co to się okaże na miejscu :-) bo jak na razie to często mi się inne podobają niż żonie więc pewnie najlepszym rozwiązaniem będzie kupić dwa :wink: (może uda mi się zrobić jakieś fotki :-)

P.S. Tak przy okazji ceny - te wazony były po 8 ? - są z trochę gorszego jakościowo szkła ale to i tak cena chyba przyzwoita, zważywszy, że mają około 70-80 cm wysokości.
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Storczyki w szkle

Post »

mnie bardzo się podobają te wazony, ale nie miałbym na nie miejsca :( a szkoda...

Ja moje storczyki trzymam w siedmiu wazonach w samym keramzycie. (Zapraszam do obejrzenia mojego wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124 )

Pierwszy z moich storczyków, który trafił do wazonu, po pół rocznym pobycie w keramzycie, wypuszcza pęd kwiatowy, obudził korzenie powietrzne (nawet bardzo stare i połamane) no i wypuszcza sporo nowych korzeni. Stąd wynikła zachęta, że pozostałym falenopsisom też będzie dobrze w wazonach w keramzycie. Obserwuję i czuwam i jak tylko zauważę, że któremuś to nie służy do wrócę do tradycyjnego podłoża.

Dla mnie taka metoda hodowli jest bardzo wygodna, wody utrzymuję na tyle, żeby nie dotykała korzeni. Keramzyt jest cały czas lekko wilgotny dzięki podsiąkaniu i parowaniu. Wodę dolewam raz na miesiąc. Keramzyt jest bardzo fajnym materiałem do tego typu hodowli, jest lekki, przewiewny i dzięki temu korzenie mają miejsce na rozrost.

Do keramzytu wsadziłam również Dendrobium i jeszcze jakieś dwie sierotki mi nie znane.
W tradycyjnym podłożu (kora, styropian) trzymam jednego Phalaenopsisa i cztery sabotki, ale jak tylko ten pierwszy skończy kwitnienie, też wsadzę go do wazonu, a sabotki będę obserwować i może dwa z tych czterech też przesadzę w keramzyt.
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Storczyki w szkle

Post »

Witam,
nowe zdjęcia? nie ma problemu :) Nie chciałam zawalać wątku, ale skoro prosicie ;)
1Obrazek 2Obrazek
3Obrazek 4Obrazek
5Obrazek 6Obrazek
7Obrazek 8Obrazek
9Obrazek 10Obrazek

ad3 na tym zdjęciu, z oczek na starych pędach kwiatowych pojawiły się trzy nowe
ad6 tu pojawia się nowy listek, oraz przedłużany jest pęd kwaitowy (już po parotygodniowym pobycie w keramzycie)
ad7 MOJA DUMA :) pierwszy, który trafił do wazonu, obudził stare korzenie powietrzne, puszcza sporo nowych, no i najważniejsze - pęd kwiatowy :)
ad8,9,10 drugi z moich storczyków, który trafił w keramzyt, kwitnie i puszcza korzonki
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Storczyki w szkle

Post »

Obrazek

a ten nie jest za głęboko wkopany?
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Storczyki w szkle

Post »

W takim długim wazonie wcale nie tak trudno uprawiać storczyka, ja wlewam wodę do wysokości doniczki a później jak storczyk pobierze wodę przechylam wazon i delikatnie wylewam wodę
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Storczyki w szkle

Post »

od czasu zrobienia tego zdjęcia, storczyk został trochę podciągnięty w górę ;) przy okazji przepatrzyłam resztę i z radością stwierdziłam, że pojawiły się zaczątki korzonków u tych, które stały w miejscu z rozwojem :)
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
storczy_mania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 maja 2014, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polkowice

Re: Doniczki szklane dla storczyków

Post »

A ja mam takiego jednego, właśnie w takim szkle. Kupiłam w Biedronce gdyż urzekły mnie śliczne kwiatki, taka multiflora ;:oj . Kupiłam 8 marca, do dziś kwitnie i przedłuża pędy! ;:138 korzenie nie gniją, nawet wypuścił nowy listek. Mocze go co tydzień, na dnie wazonu zostawiam ok 2mm wody i dolewam co jakiś czas jak się przypomni, by troszkę parowało a nie zalewało doniczki(ma kilka mm podwyższenia). Jeżeli chodzi o cyrkulację powietrza, stoi przy lewym oknie, a prawe bardzo często jest uchylane, gdyż mam mały pokoik na stancji i często wietrzę i chyba to mu "coś daje" :) Póki co, obserwuję, ale jak na 2,5 miesiąca jest nieźle.
;:167
Obrazek Obrazek Obrazek

a tutaj 2,5 miesiąca temu ;)
Obrazek Obrazek

Natomiast moja teściowa ciągle na dnie doniczki ma trochę wody, nie moczy je a dolewa wodę, trzyma w mieszance storczykowej, korzenie jak patrzyłam podgniwają i wypuszczają dużo powietrznych, a kwitną u niej notorycznie, jak szalone i z przeogromną liczbą kwiatów od kilku lat! :shock:
Ja już nic nie rozumiem :D
Na jednym się nie skończy.. <3
wisienka2069
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 maja 2014, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczki szklane dla storczyków

Post »

Też wlaśnie sie zastanawiałam nad wypowiedzią siostry ,mówiła że nie podlewa storczyków tylko Jej stoi w wodzie która znajduje się na podstawce,i cały czas Jej rośnie,nic Jej się ze storczykami nie dzieje ;/
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Doniczki szklane dla storczyków

Post »

Mojego Lubego mama też ma ciągle w wodzie stojącego storczyka, a pędy i rozgałęzienia rosną jak szalone. Nie rozumiem tego, że ludziom którzy w ogóle nie dbają o storczyki rosną pięknie, a tym którzy chuchają i dmuchają by było im jak najlepiej wcale nie... Moja ciocia nawet odżywek nie daje do wody i kranówą podlewa, a wiecznie jej kwitną. Co jest grane :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”