Skoczogonki - małe robaczki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Problem z liśćmi!

Post »

Niestety stożek wzrostu został zniszczony więc storczyk nie będzie się już normalnie rozwijał ale jeśli będziesz odpowiednio pielęgnował storczyka to powinien wydać basal keiki - nową roślinkę.

Natomiast zastanawiam się co to za robaczki miał on w środku?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Problem z liśćmi!

Post »

Z opisu pasują mi skoczogonki i przy dużej inwazji są niebezpieczne ale nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Może przed wyjazdem zostało trochę wody w stożku wzrostu i coś się tam zagnieździło? Pielęgnuj go tak jak do tej pory a za niedługo możesz mieć nową roślinkę.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Problem z liśćmi!

Post »

Jeśli masz dużo cierpliwości, to możesz spróbować go reanimować. Zostaw te resztki, niech sobie poleżą nawet do jutra. Im już nic nie zaszkodzi. Stare podłoże wyrzuć i te resztki rośliny wsadź w nowe podłoże do storczyków, ale takie luźne, bez dodatku ziemi. Dalej traktuj jak zdrowego storczyka, czyli
- nie podlewaj, a namaczaj, tj. wstawiaj do naczynia z wodą na ok. 30 minut, aby się napił
- woda do namaczaniu nie z kranu, ale destylowana, albo przegotowana i odstała choć dobę
- nawóz do storczyków dodawaj albo wg wskazań producenta, albo 1/4 zalecanej dawki do każdego namaczania
- namaczaj nie częściej, niż raz na 2 tygodnie, bez liści i tak mniej wody potrzebuje
Jeśli nie masz gdzie kupic nowego podłoża, możesz użyć starego, ale ... przed użyciem wypraż w piekarniku albo mikrofali
aby zdezynfekować i ukatrupić ewentualne szkodniki.
Pozdrawiam i życzę szybkiego uzyskania nagrody za trudy w postaci basal keiki :)
-
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Problem z liśćmi!

Post »

Wypraż kilka minut w temperaturze ponad 100. Na pewno wówczas wszelką zarazę szlag trafi. Co do keramzytu, to na dwoje babka wróżyła, czasem mi się udawało, czasem nie, identycznie jak w podłożu. Jeśli storczyk ma wolę życia, to odwdzięczy się za twoje trudy. Czasem wydaje się, że powinno być ok., roślina dochodzi do siebie, a potem nagle klap i odchodzi. Tak miałam z Cymbidium, wykurowałam, wypuściło nowe przyrosty, a potem niemal z dnia na dzień mi padło całkiem.
Awatar użytkownika
czysta
100p
100p
Posty: 118
Od: 25 kwie 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Białe robaczki

Post »

Hejo :wit heh wiem, że możecie mnie zaraz wyśmiać ale ja zastosowałam na skoczogonki ziemniaka (chyba skoczogonki Obrazek
Jak ziemia jest wilgotna to pojawiają się przy powierzchni w ziemi. Odgrzebując troszkę chowają się dziady. Roślina to malutki trachycarpus fortunei i trochę się boję chemii. Obrałam surowego ziemniaka, opłukałam, pokroiłam na plastry mniejsze niż 1 cm i wieczorem położyłam na wierzch ziemi. Po chwili oblazły tak smakowity kąsek a ja szybko wyrzuciłam plasterki do muszli klozetowej. Czynność powtórzyłam i tylko 3 namierzyłam, rozgniotłam je paznokciem i trzasnęłam sobie z nimi focię ;:306 Jutro powtórzę. Warto zrobić tak na wszystkich kwiatkach doniczkowych. Czytałam, że ząbek czosnku pomaga ale również cytryna (skórka, pestki włożone do doniczki i podstawka). Będę tak robić do skutku i na koniec położę skórkę cytryny. Papa :wit
Zapraszam do mojego wątku odnośnie Lagerstroemi http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 33&t=63329" onclick="window.open(this.href);return false;
lucyna78
200p
200p
Posty: 266
Od: 11 mar 2014, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Białe robaczki

Post »

W doniczkach storczyków na dnie mam pełno białych robaczków. Siedzą w resztkach wody zbierającej się na dnie, wyglądają jak białe pałeczki bardzo szybko się poruszają. Są małe ok 2mm. Co to za paskudztwo i jak się tego pozbyć?

Coś też zaczyna się dziać z korzeniami, pojawiły się na nich brązowe plamy. Ktoś wie co z tym robić i co się dzieje?
Obrazek
Awatar użytkownika
Kahlan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 lis 2014, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: białe robaczki

Post »

Byc może to skoczogonki? Dość często atakują storczyki. Lubia wilgotny klimat. Duza liczba moze prowadzić do osłabienia roślin a nawet ich obumarcia. Owady te żywią sie korzeniami i liśćmi kwiatów. Mogą żółknąc paki kwiatowe, które później odpadają. Przenoszą tez choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Najlepiej nie podlewać kilka dni, niech podłoże przeschnie to powinno wystarczyć jeśli jest ich niedużo. Z chemii najlepsze opryski to Decis Ogród 015 EW lub Nomolt 150 SC. Można by było spryskać korzenie czymś antygrzybicznym.
paninzynier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lut 2016, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Witam wszystkich - od razu zaznaczam jestem totalnie zielony w temacie ogrodnictwa. Posiadam jednego kwiatka jeśli można tak to nazwać - paprotkę :) I niestety nie jest z nią najlepiej. Od jakiegoś czasu zaczyna gubić liście i więdnie. Zalęgły się w niej takie białe robaczki przypominające larwy jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=HPrC1N_oDy0 Dziwne trochę bo ma słońce i często ją podlewam.
Czytałem trochę na ten temat o wlaniu wywaru z czosnku, petów z papierosów, herbaty itp. ale jak się z tym przesadzi to trzeba wymieniać ziemię - a tego za wszelką cenę chciałbym uniknąć:) Prosiłbym o podanie jakiegoś preparatu chemicznego, że sobie opryskam paprotkę czy tam podleje ją czymś takim, że paprotka ozdrowieje :) Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Skoczogonki - jaka chemia

Post »

Skoczogonki (Collembola) nie są szkodnikami roślin.Jednak jeśli Ci przeszkadza ich widok ,możesz się ich pozbyć,zanurzając doniczkę powyżej jej brzegów w wodzie na kilka godzin . Gdy pojawią się pływające po powierzchni wody owady, wylewamy je wraz z wodą.
Możesz też umieścić w doniczce pałeczki owadobójcze lub zastosować preparaty
METHOMEX 200 SL
ORTHENE 75 SP
Trigard 15 WP 0,1
Cascade 050 EC 0,1
których roztworem należy podlać roślinę.


Owady te raczej nie mają wpływu na kondycję Twojej paprotki,chyba,że w doniczce jest ich ogromna ilość... Nie wiemy tego . Przypuszczam,że jest inna przyczyna niedomagania rośliny ale trudno ją rozpoznać wyłącznie na podstawie Twojego posta.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
corner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 kwie 2018, o 07:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoczogonki

Post »

W ziemi z marketu przyniosłem do domu skoczogonki :( Niestety podsypałem nią wiele roślin i teraz mam je wszędzie, bardzo dużo. Chciałbym je wytruć jakąś chemią. Mam w domu Polysect, którego używałem kiedyś na ziemiórki. Ale z tej buteleczki zrobię raptem litr roztworu. Jak używać Polysectu, aby był skuteczny? Trzeba wręcz przelać całą ziemię w doniczce czy wystarczy na przykład spryskać po powierzchni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skoczogonki

Post »

Kup Bi58 Nowy i tym podlej. Po podlaniu nałóż na doniczkę worek i szczelnie zamknij. Potrzymaj tak z dzień, ew. powtórz po paru dniach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
corner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 kwie 2018, o 07:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoczogonki

Post »

A jakiego stężenia użyć? Takiego jak do oprysku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skoczogonki

Post »

Wg zapisu na ulotce, takiego samego jak do oprysku. Patrz na rośliny ozdobne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”