Dziwne kropki od spodu na liściach

ODPOWIEDZ
grikyl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 sty 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

Hej, mam storczyka od tygodnia i dziś zauważyłam, że na spodzie są przeźroczyste, wypukłe plamki z białą kropką na środku. Nie mam zielonego pojęcia co to może być, szukałam sporo informacji na temat szkodników storczyków, ale niestety nie znalazłam nic podobnego do tego. Może ktoś z Was wie jak się tego pozbyć? A może to tylko pozostałości po nawozach którymi był szprycowany kwiatek w hurtowni zanim go kupiłam?

Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

Też ciekawa jestem co to jest ? Naprzód myślałam, że to mogą być jakieś uszkodzenia mechaniczne,
ale może faktycznie to jakieś zaburzenia wewnątrz liścia ? Obserwuj storczyka, czy tych plamek przybywa ?
Obejrzałabym też dokładnie liście od spodu przez lupę. Bywają szkodniki niewidoczne gołym okiem...
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

A może to po prostu lepka rosa albo coś? Mój pink panther w zeszłym roku miał pełno rosy na spodniej stronie liści, teraz już nie...
grikyl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 sty 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

Lepka rosa ciągnęłaby się po dotknięciu a to jest twarde i ciężkie do zdrapania. Skalpelem odciełam wczoraj dwa "wrzody" i dziś została po nich wklęsła blizna koloru szarego. Póki co plamek nie przybywa a i kwiat ma się bardzo dobrze. Na jednym liściu jest ich sporo, jak widać na zdjęciu, na drugim jest tylko jedna kropeczka malutka, pozostałe są czyste. Zobaczę czy będzie się to powiększać, jeśli tak to chyba najbezpieczniej będzie usunąć te liście, prawda?
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

Witaj! Na jednym z moich Phal. też coś takiego jest. Kupiłam go z takimi kropkami, wyczytałam, że to zaschnięte/zagojone ranki po żerowaniu jakiś ssących szkodników. Kilkukrotnie przetarłam liście drinkiem alkoholowym (ok. 70%) i spryskałam oraz podlałam środkiem p/ szkodnikom (Diazol, dziś już wycofany z rynku). Nie zauważyłam jakichkolwiek żyjątek!

Niedawno zauważyłam identyczną plamkę na liściu, który wyrósł już u mnie, kilka m-cy po wymienionych wyżej zabiegach. Skłaniam się więc ku, wspomnianych przez Asię/Art, zaburzeniom, ew. jakiejś chorobie grzybowej.

Storczyk jest u mnie ok. 2 lat, ładne rośnie i kwitnie, przy jakiejkolwiek chorobie pewnie by marniał.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
grikyl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 sty 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

Żyjątek tu nie spostrzegłam. Rzeczywiście wygląda to jak zagojone rany po jakimś ukłuciu więc może przetrę liście tym drinkiem. Jak go się dokładnie robi?

W ogóle dziękuję Wam za rady, bo naprawdę martwiłam się o kwiatka, taki piękny, szkoda by było żeby zmarniał. Mam nadzieję, że więcej tych plam się nie pojawi.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

Drink 70%- trzy części spirytusu ok. 95% (nie wiem jaki jest w sprzedaży) i jedna część wody.

Roślinie te plamy nie powinny zaszkodzić, mój z takimi uszkodzeniami jest u mnie ok. 2 lat (właśnie szykuje się do kwitnienia :) )
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
grikyl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 sty 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne kropki od spodu na liściach

Post »

Dzięki wielkie, jutro kupie spirytus i przemyje liście :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”