Zwiększenie wilgotności

ODPOWIEDZ
lukasz0207
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 mar 2010, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zwiększenie wilgotności

Post »

Witam
Wszystkich na forum. Mam pytanie dotyczące zwiększenia wilgotności powietrza. Kupiłem dzisiaj długą podstawke,kuwete do doniczke, chce ją wypełnić keramzytem i zalać wodą. Na tą podstawkę założył bym kratke plastikową i położył bym na tym doniczki ze storczykami. Mam tylko jedną wątpliwość, jeśli doniczka będzie tuż nad wodą to czy korzenie nie będą przygniwać??
Moje galeria zdjęć http://www.fotografer.za.pl/galeria/index.php?cat=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Łukaszu, dobry sposób obmyśliłeś, też staram się w ten sposób podnieść wilgotność. Jaki to ma skutek- nie wiem, nie mam wilgotnościomierza. Czytałam, że za wiele to nie daje, podobno wilgotność jest większa o ok. 5%. Ale przecież warto spróbować :)
Korzenie będące bezpośrednio nad wodą, nie powinny zagniwać, o ile jej nie dotykają. Mnie zdarza się zalać keramzyt na dnie osłonki tak, że ok. 1cm doniczki stoi w wodzie, a korzeniom nic nie jest. Często też podlewam storczyki nalewając wody do podstawka, w której doniczka stoi kilka dni, a korzenie nadal są zdrowe :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Ja ten sposób tylko bez keramzytu a sama woda w długą podstawkę i kratka stosuję już od ponad roku. Doniczki stoją na kratce, korzenie nie zagniwają. Gdy jest ciepło wodę uzupełniam nawet codziennie lub 2x dziennie. Wiem, że to pomaga - widzę po kondycji roślin i po podłożu w doniczkach. :)
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
rosea
200p
200p
Posty: 322
Od: 27 lut 2008, o 20:52
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

No właśnie miałam zapytac, dlaczego tyle osób stosuje keramzyt,czy nie wystarczą tacki z samą wodą. Czy jego rola polega tylko na izolowaniu korzeni od wody, czy jest w tym jeszcze jakiś ukryty sens. Przecież jego dodatek znacznie utrudnia mycie tacek /glony/ a samą izolację można uzyskac prostszymi metodami i to z wizualnie lepszym efektem.
Awatar użytkownika
Phragboy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 303
Od: 22 cze 2009, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie - Łaziska Górne

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Witam

Keramzyt jest porowaty, dlatego bardzo zwiększa powierzchnię parowania a tym samym wilgotność.
Pozdrawiam
Przemek
moje storczyki - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=28065
lukasz0207
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 mar 2010, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Dziękuje Wam za odpowidzi, nie spodziwałem się aż takiego odzewu. To teraz musze tylko pojechać do Castoramy i kupić kratke. W takim razie niedługo pokaże Wam moją bardzo małą kolekcje storczyków, ale za to prężnie się rozwijającą.

Pozdrawiam
Moje galeria zdjęć http://www.fotografer.za.pl/galeria/index.php?cat=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rosea
200p
200p
Posty: 322
Od: 27 lut 2008, o 20:52
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Dziękuję, Przemku, za wyjaśnienie. Tzn., że keramzyt musi sporo wystawac ponad lustro wody.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Może nie sporo, ale jednak musi wystawać. Powiedzmy, że woda musie sięgać do połowy ostatniej warstwy (0.5 do 1cm) keramzytu.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
paula_
500p
500p
Posty: 678
Od: 27 paź 2009, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

a o jakich kratkach mowa? nie kojarzę :(
Ja mam własnie takie długie 80 cm podstawki, na nich keramzyt i na to doniczki.... uważam, żeby wody było na tyle mało, żeby nie stykała się z dnem doniczek, ale przy takich kratkach byłabym spokojniejsza ;) Podpowiecie co to za cudo i gdzie tego szukać? Bo mnie się kojarzą jedynie takie kratki metalowe, na którym kładzie się gorące pieczywo do wystygnięcia :;230
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Mam nadzieję,ze po zakupie Łukasz nam zaprezentuje swój projekt.
A....nadają się wszelkie kuchenne/takie wkłady z tworzywa do zlewozmywaków/ siatka na metry o mocnych oczkach , metalowe podstawki - choć z czasem korodują.Podejrzewam,ze w dzialach bowlanych /markety :P /jest wiele więcej które będą pasować.
Doniczka musi mieć absolutny dystans - położona na kamieniach i tak będzie sobie podciągała cichaczem wodę.Nie do skontrolowania :lol:
Pomijam celowe ustawianie w taki sposób.

pzdr.JOVANKA
Awatar użytkownika
paula_
500p
500p
Posty: 678
Od: 27 paź 2009, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

oo widzisz Jovanko, nie pomyslałam o tych kratkach do zlewozmywaków :)
Dobrze, że Cię tutaj mamy ;)
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

Podpowiedzi wskazane, ja używam kratki malarskiej tylko musiałam troche przyciąć. ale świetnie się nadaje. ;:108
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zwiększenie wilgotności

Post »

:P .Takk....akurat kuchnia jest tym , co lubię określać ,ze nie jest moją pasją :;230 ;i z takiej wady się śmieję.
Widzę i owszem, co w niej mam i...kombinuję; taki to dziwny zmysł mnie trapi :roll:
I nie przypadek :P , ze zauważam takie rzeczy; drażnią wyobraźnię na codzień :roll.
- stosuję takie kratki, malarskie również do róznych celów- do kwiatów też.


J ;:59 VANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”